آب شرب شهرکرد به وضعیت پایدار رسیده است


غلامعلی حیدری، ولی شرمحل و بختیاری

به گزارش ایکنا از شهر محال و بختیاری و به نقل از روابط عمومی فرمانداری، غلامعلی حیدری شامگاه ۹ مردادماه در گفت و گوی زنده تلویزیونی شبکه جهانبین در خصوص مشکلات تامین آب شرب شهرکرد، گفت: چشمه کوهرنگ منبع آب آشامیدنی تعدادی از مردم شهرها و شهرستان ها روستای چرمحال و بختیاری محسوب می شود که در بارندگی های اخیر آب این چشمه کدر شده است.

حیدری افزود: در سال های گذشته بر اثر بارندگی ها آب چشمه کوهرنگ نیز کدر شد اما در بارندگی های اخیر کدورت این چشمه به بیش از ۴۰۰۰ NTU رسید که به گفته کارشناسان این میزان کدورت بود. بی سابقه.

وی در ادامه با اشاره به اینکه انتقال مستقیم آب از چشمه کوهرنگ برای آب شرب مردم مشکل دارد، تصریح کرد: پیش بینی می شد تصفیه خانه پیشرفته در مسیر انتقال آب این چشمه و همچنین تصفیه خانه احداث شود. نیاز به جایگزین خطوط پدافندی برای تامین آب شرب در صورت بروز مشکل در چشمه امسال بودیم.

حیدری ادامه داد: مخازن آب آشامیدنی شهرکرد ظرفیت بالایی نداشتند، بنابراین در صورت بروز مشکل در منبع آب شرب، می توانند آب شرب شهروندان را برای چند روز تامین کنند، اجازه دهید شهرستان های استان باشیم. استان

با تاکید بر اینکه در اولین لحظات افزایش کدورت چشمه کوهرنگ، جلسه ستاد مدیریت بحران استان برگزار و تجهیزاتی به ارزش بیش از ۶۰۰ میلیارد تومان به استان وارد شد.

وی ادامه داد: در مرحله بعدی برای تصفیه آب چشمه کوهرنگ، پالایشگاه خلک تجهیز و وارد مدار شد، اما به دلیل کدورت زیاد آب چشمه، پالایشگاه قادر به تصفیه آب نبود و به همین دلیل چاه های کشاورزی با همکاری کشاورزان وارد شبکه آبرسانی شد و ظرفیت کارخانه نیز افزایش یافت و پالایشگاه سامان به شهرکرد منتقل شد.
طرح های دفاعی برای تامین آب شهرکرد
الحیدری با اشاره به اجرای طرح پدافندی شناخته شده در عمان برای تامین آب شرب شهرقرد، خاطرنشان کرد: ظرف ۴۸ ساعت این خط پدافندی به بهره برداری رسید و طرح پدافندی دیگری به نام فدک که کار ۴ بود. تا ۶ ماه در مدت کوتاهی چند روزه تکمیل و از شب گذشته وارد شبکه شده و آب انتقالی این پروژه از فردا وارد مخازن می شود.
استاندار با بیان اینکه در ده روز گذشته ۳۰ کیلومتر لوله کشی در استان برای تامین آب شرب در ماه کرد تعدیل شد، تصریح کرد: تمام امکانات برای حل مشکل آب شرب شهروندان استان بسیج شد و شاهد عملیات اجرایی آن بودیم. . نیروها در سه شیفت فعالیت داشتند.

وی افزود: کدورت آب چشمه کوهرنگ به کمتر از ۲۰ NTU رسیده و در تلاش هستیم تا آب بیشتری از چشمه به آبفای شهرکرد برسانیم و آب شرب شهرکرد به وضعیت پایدار رسیده است.

الحیدری با تاکید بر اینکه تامین آب پایدار یکی از برنامه های دولت سیزدهم در چهارحال و بختیاری است، گفت: یکی از شاخص های توسعه، دسترسی به آب در مناطق مختلف است که یک میلیارد تومان برای تامین آب کشاورزی استان اختصاص یافته است. .

استاندار گفت: با اجرای طرح های آبرسانی در استان دیگر شاهد ایجاد بحران و تنش نخواهیم بود، شاهد اقدام جهادی برای حل بحران آب در محلات شهرکرد بودیم.

وی تاکید کرد: از رسانه ها برای اطلاع رسانی دقیق درباره بحران آب شرمحال و بختیاری تشکر می کنیم که مطالبات مردم را به خوبی منعکس کردند و اقدامات انجام شده را به خوبی تشریح کردند، هرچند برخی در فضای مجازی به دنبال افزایش تنش و تشویش بودند و آنها فضا بودند

انتهای پیام