آشنایی با امامزاده اظهر بن حضرت امام زین العابدین(ع) مهدیشهر


آشنایی با امامزاده اظهر بن حضرت امام زین العابدین(ع) مهدیشهر

به گزارش ایکنا از سمنان، در فاصله ۴ کیلومتری شهر سمنان در دهستان چاشم بخش مهدیشهر در روستای درجزین آرامگاهی وجود دارد که به چهلتن معروف است. فاصله محل وقوع بقعه تا ابتدای جاده اصلی سمنان ـ مهدیشهر حدود نیم کیلومتر است.

صاحب کتاب بحر الانساب در ذکر اولاد حضرت امام زین‌العابدین(ع) می‌نویسد: «امامزاده اظهر بن حضرت امام زین العابدین(ع) را در شهر درجزین شهید کردند». بنابراین صاحب آرامگاه از نوادگان حضرت امام زین العابدین(ع) امام چهارم شیعیان است.

مردم سمنان در مورد این بقعه و همچنین بقعه سی سر سمنان داستانی را نقل می‌کنند که مضمون آن چنین است: در زمان خلافت مأمون یکی از سادات علوی ، مورد تعقیب عمال بنی عباس قرار می‌گیرد ، وی از ترس جان خود به این دیار می‌آید و در سمنان نیز چون مأمورین خلیفه را در تعقیب خود می‌بیند از یک بیراهه راه خود را به طرف شمال سمنان ادامه می‌دهد و به روستای درجزین می‌رسد و وارد یکی از باغهای خارج روستای درجزین که عده ای از کشاورزان مشغول زراعت بودند به آنان پناه می‌برد و داستان تعقیب خود را ازطرف عمال بنی عباس شرح می‌دهد.

چون اهالی درجزین شیعه اثنی عشری بوده‌اند؛ لذا مقدمش را گرامی داشته و از آنجایی که هر لحظه انتظار آمدن مأمورین جهت دستگیری وی وجود داشت، بنابراین برای نجات وی فکری اندیشیده و او را در بین خود با لباس دهقانان ملبس نموده و جای می‌دهند.

وقتی عمال بنی عباس از راه می‌رسند و به تحقیق و تفحص می‌پردازند زارعین از وجود چنین شخصی اظهار بی‌اطلاعی نموده و از معرفی وی خودداری می‌کنند تا سرانجام سربازان خلیفه همه آنان را که جمعاً ۴۰ نفر بوده‌اند به طرز فجیعی به قتل رسانده و سر آنها را از بدن جدا کرده و سرهای آنان را در رودخانه رودبار که از روستای درجزین عبور می‌کرده می‌اندازند،

در نتیجه ۳۰ سر از چهل سر به آب داده شده در محله جنبدان بدست می‌آید و در محل سی‌سر فعلی دفن می‌شوند و ۹ سر دیگر آنان نیز در محله ناسار (بازار بالا) بدست می‌آید و یک سر دیگر در جریان آب ناپدید می‌شود پس از آن اهالی درجزین نسبت به دفن چهل نفر از شهدای این واقعه که سر در بدن نداشتند پرداختند و در این مکان به خاک سپرده و برای آنها گنبد و بارگاه کوچکی با خشت و گل بنا نموده و این محل در شهر درجزین به نام چهلتن معروف شد که اهالی شهر و اطراف آن از راههای دور و نزدیک به دلیل علاقه و اعتقاد قلبی خود و منظور بهره گرفتن از فیوضات معنوی و فضای روحانی به این مکان مقدس مشرف می‌شوند.

ساختمان این بقعه متبرکه شامل ایوان ، حرم ، گنبد و صحن است. مساحت بقعه ۳۱۰ متر مربع و حیاط آن به طول ۱۳ و عرض ۹ متر مربع است که سطح آن از کوچه ۲ متر گودتر است. در ضلع شمالی اتاق حرم مسجد به ابعاد ۹×۵ وجود داشته که در اثر بی توجهی در گذشته تخریب شده و در سالهای اخیر مسجد دیگری در ضلع دیگری در ضلع غربی بقعه احداث شده است.

ایوان بقعه در سال ۱۳۷۵ مرمت و بازسازی شده که ارتفاع آن ۶ متر و عمق آن ۲۰/۲ و دهنه ایوان ۴ متر است و در سال‌های اخیر نسبت به بازسازی مرقد مطهر با سنگ گرانیت و همچنین اطراف حرم مطهر اقدام و قسمت فوقانی حرم تا زیر گنبد آیینه کاری شده است.

انتهای پیام

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/
رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر