آشنایی با دستگاه های ضربان ساز (باتری قلب) استفاده و استفاده


آشنایی با دستگاه های ضربان ساز (باتری قلب) استفاده و استفاده

باتری قلب ؛ هنگامی که افراد دارای ریتم غیرطبیعی قلب هستند ممکن است به آنها توصیه شود برای استفاده از باتری قلب به متخصص مراجعه کنند. همچنین به عنوان ضربان ساز شناخته می شود.

ضربان ساز دستگاه کوچکی است که زیر پوست سینه قرار می گیرد تا به کنترل ضربان قلب شما کمک کند. این دستگاه برای درمان آریتمی استفاده می شود. فیبریلاسیون دهلیزی (آریتمی) ، به ویژه ضربان قلب کند ناگفته نماند که کاشت ضربان ساز در قفسه سینه نیاز به یک عمل جراحی دارد.

باتری قلب  (ضربان ساز)

ضربان ساز چیست؟

ضربان ساز دستگاه کوچکی است که برای حفظ ضربان قلب مناسب و ضربان قلب ، تکانه های الکتریکی را به عضله قلب می رساند. ضربان سازها همچنین می توانند برای درمان سنکوپ ، نارسایی قلبی و به ندرت کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک مورد استفاده قرار گیرند. این دستگاه در طول جراحی جزئی در زیر پوست سینه کاشته می شود. قلب سالم دارای ضربان ساز است که ضربان قلب را کنترل می کند. اما در برخی افراد ، ضربان نامنظم قلب به دلیل مشکلی به نام آریتمی ایجاد می شود.در این حالت ، ضربان ساز می تواند آن را برطرف کند.

نوع دستگاه ضربان ساز

چندین نوع ضربان ساز وجود دارد:

دفیبریلاتور تک محفظه:

این نوع معمولاً یک ضربه الکتریکی به بطن راست شما می فرستد.
دفیبریلاتور دو محفظه: این نوع ضربه الکتریکی به بطن راست و دهلیز راست قلب ارسال می شود. برای کنترل طول انقباض بین دو اتاق

دفیبریلاتور دو طرفه:

پیاده روی دوطرفه که به آن نیز می گویند “درمان قلب” برای افرادی با نارسایی قلبی که دارای سیستم الکتریکی غیرطبیعی هستند مناسب است. این نوع ضربان ساز باعث تحریک حفره های تحتانی قلب می شود. (بطن راست و چپ) تا ضربان قلب کارآمدتر شود

پزشک ضربان قلب شما را بررسی می کند. هنگامی که ضربان قلب از سطح تعیین شده پایین می آید ضربان ساز ضربان الکتریکی ایجاد می کند که از طریق سرب به عضله قلب می رسد. این امر باعث انقباض ماهیچه قلب می شود و ضربان قلب را سریعتر می کند.

چه کسی به باتری قلب نیاز دارد؟

چه کسی به ضربان ساز نیاز دارد؟

اگر قلب برای حفظ ریتم مشکل دارد ممکن است برای کنترل ضربان قلب به باتری قلب نیاز باشد. البته پزشک آزمایش هایی را برای اطمینان از استفاده از این دستگاه توصیه می کند.

ضربان سازها معمولاً برای درمان موارد زیر استفاده می شوند:

• فیبریلاسیون دهلیزی:

این عارضه یک ریتم کند قلب است که می تواند در اثر بیماریهای سیستم هدایت الکتریکی قلب ایجاد شود.

• نارسایی قلبی:

این دستگاه به عنوان CRT یا پله دو طرفه شناخته می شود.


این مقاله ممکن است برای شما مفید باشد: هر آنچه باید در مورد فیبریلاسیون دهلیزی بدانید

قبل از ضربان ساز

قبل از اینکه باتری قلب کاشته شود از پزشک خود بپرسید چه داروهایی مجاز است. ممکن است پزشک از شما بخواهد که مصرف داروهای خاص را یک تا پنج روز قبل از عمل متوقف کنید. اگر دیابت دارید از پزشک خود بپرسید که چگونه باید داروی دیابت خود را با این دستگاه مصرف کنید.

بعد از نیمه شب روز قبل از عمل از خوردن و آشامیدن چیزی خودداری کنید. اگر مجبور به مصرف دارو هستید برای نوشیدن کمی آب

چگونه پیس میکر کاشته می شود؟

پیس میکر به دو صورت کاشته می شود:

روش قلب و عروق: این متداول ترین تکنیک است. این روش در آزمایشگاه ضربان ساز یا آزمایشگاه الکتریکی انجام می شود.
• بی حسی موضعی (مسکن) برای بی حسی ناحیه تجویز می شود. زخم قفسه سینه با استفاده از بند و ضربان ساز ساخته شد.

سرب از طریق زخم وارد ورید می شود. سپس با روش فلوروسکوپی به قلب ارسال می شود.

نوک سربی به ماهیچه قلب متصل شده است. در حالی که انتهای دیگر سرب مولد پالس (متصل به مولد پالس) در جیب زیر جلدی در قسمت بالای سینه قرار دارد.

قلب چطور؟ این مورد عمدتا در کودکان استفاده می شود.

این عمل توسط جراح در اتاق عمل انجام می شود. بیهوشی برای خواباندن نوزاد انجام می شود.

جراح نوک سربی را به ماهیچه قلب وصل می کند. در حالی که انتهای دیگر سرب مولد پالس (متصل به مولد پالس) در یک جیب است که در زیر پوست شکم ایجاد شده است.

اگرچه درمان اپیکارد نسبت به سایر روش ها بیشتر طول می کشد. اما تکنیک های حداقل تهاجمی اجازه بستری شدن و بهبود سریعتر را می دهند.

از عمل جراحی پیوند باتری قلب چه انتظاری می توان داشت؟

کاشت ضربان ساز 1-2 ساعت طول می کشد.

نحوه کاشتن باتری قلب

وقتی دستگاه ضربان ساز وارد می شود چه اتفاقی می افتد؟

1. شما در رختخواب دراز می کشید و یک پرستار یک لوله داخل وریدی (IV) را در بازو یا دست شما قرار می دهد. این امر به این دلیل است که ممکن است در طول عمل به شما دارو و مایعات داده شود. با تزریق IV ، به شما داروهایی داده می شود تا خلق و خوی شما را آرام کرده و خواب آلود شوید.

2- قبل از عمل به چند مانیتور متصل شده اید. این مانیتورها به پزشکان و پرستاران کمک می کند تا ضربان قلب ، فشار خون و سایر اندازه گیری ها را کنترل کنند. در زمان کاشت ضربان ساز

3. سینه چپ یا راست را با صابون مخصوص تراشیده و تمیز کنید. تسمه ها به کمر و بازوها محکم می شوند تا از تماس دست با سطوح استریل جلوگیری شود.

چگونه پیس میکر کاشته می شود؟

1. پزشک با تزریق بی حسی موضعی پوست را بی حس می کند. در ابتدا احساس خارش یا سوزش خواهید کرد. سپس او مبهوت شد. وقتی این اتفاق می افتد شکافی برای قرار دادن ضربان ساز و سرب ایجاد می شود.

2. پس از برش کیسه پزشک از دستگاه فلوروسکوپی برای وارد کردن سرب به داخل ورید و قرار دادن آن استفاده می کند.

3. وقتی سرنخ ها سر جای خود قرار گرفتند نقش سرنخ ها مورد آزمایش قرار می گیرد تا مطمئن شوند که می توانند ضربان قلب خود را افزایش دهند. این آزمون نامیده می شود این حالت “قدم زدن” نامیده می شود و شامل انتقال مقدار کمی انرژی از طریق آن به ماهیچه قلب است که باعث انقباض قلب می شود. وقتی ضربان قلب افزایش می یابد ممکن است احساس کنید قلب شما تندتر می زند. اما باید فوراً درد را گزارش دهید.

4. پزشک ضربان ساز و سایر تنظیمات را تعیین می کند. تنظیم نهایی ضربان ساز پس از کاشت با استفاده از دستگاه خاصی به نام دفیبریلاتور انجام می شود. “برنامه نویس”


این مقاله ممکن است برای شما مفید باشد: حفاظت ؛ تشخیص و درمان به موقع بیماریهای قلبی

ضربان ساز چه می کند؟

دفیبریلاتور الکترونیکی کاشته شده کارایی یک سیستم الکتریکی طبیعی را تقلید می کند. ضربان ساز از دو قسمت تشکیل شده است:

ژنراتور پالس الکتریکی: در این ظرف فلزی کوچک یک باتری و یک مدار الکتریکی وجود دارد که میزان ارسال پالس های الکتریکی به قلب را کنترل می کند.

سرب (الکترود): یک تا سه سیم عایق و انعطاف پذیر. هر خط در یک محفظه یا محفظه قلب قرار می گیرد. سپس برای کنترل ضربان قلب ، الکتروکاردیوگرام ارسال کنید.

نکته مهم: ضربان ساز فقط در مواقع نیاز کار می کند. اگر ضربان قلب شما بسیار کند است (برادی کاردی) ضربان ساز شما سیگنال های الکتریکی را برای تصحیح ضربان قلب شما ارسال می کند.

ضربان سازهای جدید همچنین دارای سنسورهایی هستند که حرکات بدن یا میزان تنفس را تشخیص می دهند. این به ضربان ساز علامت می دهد که در صورت نیاز ضربان قلب شما را در حین ورزش افزایش دهد.

دو دفیبریلاتور کوچک بدون سرب که می توانند مستقیماً در قلب کاشته شوند برای استفاده در ایالات متحده تأیید شده است. زیرا سرب مورد نیاز نیست. این دستگاه می تواند خطرات خاص را کاهش داده و سرعت را بازگرداند.

اگرچه این نوع باتری قلب به خوبی کار می کند و قابل اعتماد است. اما مطالعات طولانی مدت مورد نیاز است.

محدودیت ها بعد از عمل جراحی باتری قلب

محدودیت ها بعد از عمل جراحی باتری قلب

• اجسام سنگین را بلند نکنید.

• دستان خود را بالاتر از سطح شانه قرار ندهید.

• از فعالیتهایی که نیاز به هل دادن یا کشیدن اجسام سنگین دارد ، مانند بیل زدن برف یا چمن زنی خودداری کنید.

• قبل از خستگی هر گونه فعالیتی را متوقف کنید.

تا 6 هفته بعد از عمل از گلف ، تنیس و شنا خودداری کنید.

• سعی کنید تا حد امکان ورزش کنید.

پزشک می گوید چه زمانی می توانید به سر کار برگردید.

خطرات و عوارض

عوارض جراحی کاشت ضربان ساز غیر معمول نیست. اما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

عفونت که در آن پیس میکر کاشته شد.

واکنش آلرژیک به رنگها یا بیهوشی که در حین عمل جراحی استفاده می شود.

تورم ، کبودی یا خونریزی در محل تولد به خصوص اگر از داروهای حل کننده لخته خون استفاده می کنید.

آسیب به عروق خونی یا اعصاب نزدیک ضربان قلب

مشکلات ریوی

آزمایش قبل از عمل باتری قلب

آزمایشات قبل از جراحی کاشت باتری قلب

قبل از اینکه باتری قلب کاشته شود برای انجام چندین آزمایش. زمان برای تعیین علت ضربان نامنظم قلب این آزمایشات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

نوار قلب (نوار قلب):

در این آزمایش غیر تهاجمی سیم هایی که به سنسورها متصل می شوند ، الکترود نامیده می شوند ، روی سینه و گاهی اندام شما قرار می گیرند تا تکانه های الکتریکی قلب شما را اندازه گیری کنند.

بررسی هولتر:

این یک ECG قابل حمل است. این به ویژه در تشخیص آریتمی هایی که در زمان های غیرقابل پیش بینی ، هنگام پوشیدن مانیتور و هنگام انجام فعالیت های عادی خود برای یک یا دو روز رخ می دهد مفید است. اطلاعات مربوط به فعالیت الکتریکی قلب شما ثبت می شود.

برخی از وسایل شخصی:

مانند ساعت های هوشمند ، آنها مانیتورینگ ECG دارند. از پزشک خود بپرسید که آیا این گزینه برای شما مناسب است یا خیر.

الکتروکاردیوگرام:

این آزمایش غیر تهاجمی از امواج صوتی غیر تهاجمی استفاده می کند که به پزشکان اجازه می دهد عملکرد قلب شما را کنترل کنند. یک ابزار کوچک به نام مبدل بر روی سینه قرار می گیرد. با ارسال امواج صوتی جمع آوری شده امواج صوتی (طنین) از قلب به دستگاهی که از الگوهای موج صوتی برای ایجاد تصویری از قلب تپنده بر روی صفحه استفاده می کند.

اندازه گیری استرس:

برخی از مشکلات قلبی فقط در حین ورزش رخ می دهد. از ECG برای آزمایش استرس قبل و بعد از راه رفتن با تردمیل یا دوچرخه ثابت استفاده می شود. در برخی موارد الکتروکاردیوگرام یا تصویربرداری هسته ای نیز انجام می شود.

مراقبت شدید

بعید است که ضربان ساز شما به دلیل اختلالات الکتریکی متوقف شود. اما مواردی وجود دارد که باید در نظر داشته باشید:

تلفن همراهصحبت با تلفن همراه ایمن است. اما تلفن همراه خود را حداقل 6 اینچ (15 سانتیمتر) از دستگاه ضربان ساز دور نگه دارید. تلفن خود را در جیب خود قرار ندهید. هنگام صحبت با تلفن تلفن را در مقابل گوش خود نگه دارید و دستگاه ضربان ساز رو به طرف دیگر باشد.

سیستم امنیتی: عبور از فلزیاب در فرودگاه با عملکرد ضربان ساز تداخل نخواهد داشت. حتی اگر فلز موجود در آن زنگ خطر به صدا درآورد

اما به سیستم تشخیص فلز تکیه نکنید و تکیه نکنید. برای جلوگیری از مشکلات احتمالی باتری قلب. یک کارت شناسایی داشته باشید که نشان می دهد شما دارای ضربان ساز هستید.

تجهیزات پزشکی: اطمینان حاصل کنید که همه پزشکان و دندان پزشکان می دانند که دارای ضربان ساز هستند. برخی روشهای پزشکی مانند تصویربرداری رزونانس مغناطیسی ، سی تی اسکن ، رادیوتراپی برای سرطان استفاده از برق برای کنترل خونریزی در حین عمل جراحی و شوک موج شوک برای از بین بردن سنگ کلیه یا کیسه صفرا می تواند بر ضربان قلب شما تأثیر بگذارد.

تجهیزات تولید برق: حداقل 2 فوت (61 سانتی متر) از تجهیزات جوش بایستید. ترانسفورماتور ولتاژ بالا یا سیستم ژنراتور موتور

اگر از چنین وسایلی اجتناب می کنید با پزشک خود در مورد انجام آزمایش در مطب خود مشورت کنید تا ببینید آیا بر ضربان ساز شما تأثیر می گذارد یا خیر.

دستگاههایی که بعید به نظر می رسد ضربان قلب شما را مختل کنند شامل اجاق مایکروویو است. تلویزیون و کنترل از راه دور ، رادیو ، توستر ، پتو برقی ، تیغ برقی و مته برقی.

عملکرد باتری قلب

نتیجه

داشتن پیس میکر باید علائم کند شدن ضربان قلب مانند خستگی ، سرگیجه و غش را بهبود بخشد.

پزشک شما باید هر سه تا شش ماه یکبار ضربان ساز شما را بررسی کند. در صورت چاق شدن ، تورم یا متورم شدن مچ پا ، پزشک خود را مطلع سازید. اگر احساس ضعف یا سرگیجه می کنید

• باتری دفیبریلاتور شما باید پنج تا 15 سال دوام بیاورد هنگامی که به طور کامل تخلیه شود. شما نیاز به جراحی تعویض باتری دارید. تعویض باتری ضربان ساز معمولاً سریعتر است و زمان بازیابی کمتری نسبت به کاشتن ضربان ساز نیاز دارد.

این به این دلیل است که اکثر ضربان سازها اکنون ضربان قلب خود را بر اساس سطح تناسب اندام خود تنظیم می کنند. آنها دوباره توانستند یک زندگی فعال داشته باشند.

چند بار برای بررسی ضربان قلب به پزشک مراجعه می کنم؟

آزمایش کامل ضربان ساز باید ظرف 6 هفته پس از کاشت ضربان ساز انجام شود. این تنظیمات برای افزایش طول عمر ضربان ساز شما انجام شده است.

سپس ضربان ساز تلفن باید هر 3 ماه یکبار بررسی شود تا ببیند باتری چگونه کار می کند. پرستار شما نحوه بررسی ضربان ساز شما با استفاده از فرستنده تلفن را توضیح می دهد. یک یا دو بار در سال شما باید در بیمارستان یا مطب پزشک معاینه فیزیکی دقیق تری داشته باشید.

اگر ضربان ساز بطنی دارید ممکن است لازم باشد هر 6 ماه یکبار به پزشک یا بیمارستان مراجعه کنید تا مطمئن شوید دستگاه شما به درستی کار می کند و نیازی به تنظیمات خود ندارید.

مشاوره رایگان با پزشک مجرب مرکز پوست و زیبایی اکسیر همین حالا با ما تماس بگیرید.️

آدرس شعبه یک: یوسف آباد ، خیابان 18 ، پ. NS

-۸۸۰۶۷۱۷۵

-۸۸۵۵۷۶۰۱-۳

برای رتبه بندی این پست کلیک کنید!

[کل: 2 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *