آغاز هفته فرهنگی تاجیکستان در شیراز


آغاز هفته فرهنگی تاجیکستان شیرازبه گزارش ایکنا از فارس، هفته فرهنگی تاجیکستان به مناسبت آغاز امامت حضرت صاحب الزمان (عج) با اجرای برنامه های شاد توسط هنرمندان تاجیکستان شامگاه پنجشنبه ۲۳ مهرماه در تالار حافظ. در شیراز این برنامه تا شامگاه جمعه ۱۵ مهرماه ادامه دارد.

هفته فرهنگی تاجیکستان از روز دوشنبه هفته گذشته از تهران آغاز شد و عصر پنجشنبه وارد شیراز شد و پس از آن به شهرهای دیگر کشور خواهد رسید.

نظام الدین زاهدی سفیر تاجیکستان در ایران با قدردانی از میهمان نوازی مردم شیراز و مسئولان فارس گفت: تاجیکستان، ایران و مردم تاجیک و ایرانی در این مسیر ارزش های مشترکی دارند.

وی با اشاره به اینکه این دو کشور تاریخ، ادبیات، زبان و حتی آداب و سنن مشترکی مانند نوروز، مهرگان و… دارند، افزود: این اشتراکات باعث می شود از روابط سیاسی، اقتصادی، تجاری و فرهنگی برخوردار شویم.

زاهدی گفت: از ابتدای استقلال تاجیکستان آغوش خود را به روی دوستان خود از جمله جمهوری اسلامی ایران باز کرده است و باعث افتخار است که جمهوری اسلامی ایران نیز تمایل خود را برای آغاز همکاری با برادر خود نشان داده است. و کشور دوست

سفیر تاجیکستان در ایران با بیان اینکه ۳۰ سال از برقراری روابط دیپلماتیک ایران و تاجیکستان می گذرد، گفت: بررسی ۳۰ سال همکاری این دو کشور ثابت می کند که این دو کشور با هم هستند و در تلاش برای بهبود آنها هستند. . همکاری در همه جهات

وی با بیان اینکه طی یک سال گذشته تحولات مثبتی رخ داده و باعث تقویت همکاری های دو کشور شده است، گفت: ابتکار و اقدامات رئیس جمهور تاجیکستان، امام علی رحمان و حجت الاسلام والمسلمین رئیسی است. سیزدهمین رئیس دولت ایران که این اراده را ایجاد کرد که همکاری های سیاسی این دو کشور باید تقویت شود تا همکاری ها در همه زمینه ها گسترش یابد، امروز می بینیم که همکاری های سیاسی ما و همچنین تجاری افزایش بی سابقه ای داشته است. همکاری های اقتصادی و فرهنگی نیز به خوبی گسترش یافته است.

زاهدی برپایی هفته فرهنگ تاجیکستان در ایران را به کاروان فرهنگی تشبیه کرد که دلیلی بر توسعه همکاری های دو کشور است، سپس افزود: کاروان فرهنگی تاجیکستان و هفته فرهنگی آن از روز دوشنبه کار خود را از تهران آغاز کرد، وارد شد. امشب در شیراز و سپس به تبریز رفت.

عبادالله مشرب مشاور وزیر فرهنگ تاجیکستان نیز با قدردانی از مهمان نوازی مردم شیراز و فارس گفت: مردم ایران و تاجیکستان که نقش سازنده ای در توسعه تمدن بشری داشته اند، اهمیت مشترک و تاریخی دارند. ارزش های معنوی و فرهنگی

وی با ابراز خرسندی از توسعه روابط دوجانبه بین دو کشور برادر ایران و تاجیکستان که با تلاش روسای جمهور این دو کشور محقق شد، گفت: این دو کشور در دوره جدید روابط خود در زمینه های مختلف همکاری دارند.

حمیدرضا قانی، مدیرکل بنیاد فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس در این مراسم گفت: در روزهای گذشته هفته فرهنگی سوریه را در شیراز برگزار کردیم و اکنون نیز هفته فرهنگی تاجیکستان را اجرا می کنیم.

وی گفت: به یاری خداوند در آبان ماه امسال هفته فرهنگ شیراز را با حضور هنرمندان شیرازی در تاجیکستان برگزار می کنیم.

انتهای پیام