آموزش مجازی قرآن. فرصتی برای برون رفت از مشکلات نهادی


حمیدرضا جعفری، مدیر مؤسسه قرآن و عترت بلدامین بورگوند، در گفت وگو با ایکنا از خراسان جنوبی.حمیدرضا جعفری، مدیر مؤسسه قرآن و عترت بلد الامین بیرجند در گفت وگو با ایکنا از خراسان جنوبی، گفت: مجموعه الگوهای زندگی اسلامی و مادی تا حدودی مهم و در چارچوب است. چون طبق و قرآن خداوند متعال می فرماید در آخرت تلاش کن ولی شرکت کن.» نه.خودت را از دنیا فراموش کن.

وی افزود: همه کسانی که در جمهوری اسلامی مسئولیت دارند باید توجه داشته باشند که سبک زندگی اسلامی و قرآنی باید در زندگی آنها نیز منعکس شود زیرا مردم باید الگوهای تقلید خود را ببینند. این سبک زندگی باید فعال شود تا بیشتر دیده شود و درک شود.

این فعال قرآنی با بیان اینکه یکی از مهم ترین محورهای ترویج فعالیت های قرآنی مسئولان و مؤسسات قرآنی هستند، تصریح کرد: برنامه مؤسسات قرآنی برای پیشگیری از شیوع و کنترل بیماری های عروق کرونر قلب طراحی شده است، اما استقبال به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.

وی گفت: مؤسسات قرآنی در این مدت به دلیل عدم استقبال مردم با مشکلاتی از جمله نداشتن بودجه لازم برای پرداخت اجاره مواجه شدند. مشکل دیگر کمبود بودجه کافی برای پرداخت حقوق معلمان و اساتید مؤسسات قرآنی است.

مدیر مؤسسه قرآن و عترت به بلدامین برگند گفت: کرونا باعث شد مؤسسات راه حلی برای نبود مکانی برای آموزش حضوری پیدا کنند که همان استفاده از فضای مجازی است. اگرچه امکانات آموزش الکترونیکی برای همه افراد و اساتید در دسترس نیست، اما هزینه ها را اندکی کاهش می دهد.

جعفری با بیان اینکه کرونا به ما آموخت که حتی اگر شرایط عادی شود باید به سراغ آموزش مجازی برویم و فعالیت هایی را در این فضا انجام دهیم، افزود: البته تا زمانی که زیرساخت هایی مانند ارائه بسته های اینترنتی یا گوشی و تبلت مان فراهم نشود. دور از روستاییان، اما این امر هزینه آموزش شخصی را اندکی کاهش می دهد.

وی بیان کرد: این نوع آموزش ها هزینه های خاص خود را نیز دارد که نیازمند توجه مسئولان برای رفع مشکلات زیرساختی است؛ در واقع باید کمک کرد که با بازگشایی موسسات، برخی از فعالیت ها به صورت مجازی انجام شود، هرچند در برخی موارد سنینی که واقعاً به آموزش حضوری نیاز داریم، اما نباید در فضای مجازی از آن غافل شد.

جعفری با بیان اینکه برنامه های رادیویی و تلویزیونی نیز باید در جهت آموزش قرآن باشد تا نیاز به آموزش حضوری کاهش یابد و نهادها بتوانند عملکرد بهتری داشته باشند، افزود:

وی با بیان اینکه باید دستورالعمل مستقیم از صداوسیما باشد، گفت: می دانیم که ممکن است مسئولان دولتی به دلیل محدودیت های مالی نتوانند خسارت وارده به مؤسسات قرآنی را جبران کنند. برای رفع این مشکلات خیرین می توانند به میدان بیایند و به کار مدیران قرآنی کمک کنند.

مدیر مؤسسه قرآنی و عترت بلدامین برگنده گفت: متأسفانه از ظرفیت خیرین در این زمینه برای توسعه آموزش و یا سوق دادن آن به سمت خلاقیت های نوین بهره برداری چندانی صورت نگرفته است. نیاز به تشکیل مجمعی به نام خیران در حوزه قرآنی برای جمع آوری کمک ها و استفاده از آن در موضوعات مشخص شده در این مجمع احساس می شود.

انتهای پیام