آیا رنگ خوراکی برای کودکان بی خطر است؟ در اینجا چیزی است که باید بدانید.


آیا رنگهای خوراکی برای کودکان خطرناک است؟ آیا رنگ مصنوعی باعث بیش فعالی در کودکان می شود؟ در اینجا حقایقی وجود دارد که باید بدانید!

آیا فرزند شما تا به حال از آبی رنگ شدن لب های گلگون یا یخ زدگی گل سرخ برخوردار بوده است؟ و آیا تا به حال احساس اضطراب کرده اید؟ مشکوک بود که رنگهای رنگ روشن بی ضرر یا مضر هستند. به خصوص پس از خواندن چند داستان وحشتناک در مورد رنگ ها به صورت آنلاین.

من هم قبلاً چنین احساسی داشتم. رنگهای غذایی مدتهاست که بحث برانگیز است. و هنوز جنجال ، سردرگمی و اطلاعات غلط پیرامون آن وجود دارد. بنابراین من برای پاسخ هایی که همه ما به آن نیاز داریم تحقیق کرده ام.

رنگ خوراکی مصنوعی چیست؟

دو رنگ به غذا و نوشیدنی اضافه می شود:

 1. رنگ خوراکی مصنوعی این رنگ مصنوعی است و بیش از 150 سال است که در منابع غذایی موجود است. نه رنگ مصنوعی برای استفاده در غذا توسط FDA تأیید شده است ، اما قرمز 40 ، زرد 5 و زرد 6 رنگهایی هستند که در آنها مشاهده خواهید کرد. برچسب FDA
 2. رنگ خوراکی طبیعی بیشتر آنها از گیاهان مشتق شده اند ، از جمله میوه ها و سبزیجات ، مانند آب چغندر (قرمز یا صورتی) و زردچوبه (زرد).

چگونه می دانید که یک محصول حاوی رنگ است یا خیر؟

لیست مواد تشکیل دهنده را بررسی کنید. همه رنگهای غذایی مصنوعی باید دارای یک رنگ و یک عدد باشند (برای مثال ، “قرمز 3” یا “آبی 2”). لیست ممکن است به صورت زیر نوشته شود “عصاره پاپریکا (رنگ)” در اینجا بخش دشوار اما مهم وجود دارد: اگر فقط “رنگ مصنوعی” یا “افزودن رنگ” را در فهرست مواد مشاهده می کنید ، در واقع یک رنگ طبیعی است و در این مورد “مصنوعی” یک رنگ اضافه شده است که در واقع در ابتدا وجود نداشت.

مواد تشکیل دهنده را با رنگ خوراکی مصنوعی برچسب بزنید.

چه غذاهایی حاوی مواد غذایی مصنوعی هستند؟

غذای رنگی غیرمعمول (به آب نبات و نوشیدنی های رنگارنگ فکر کنید.) اغلب حاوی رنگ های مصنوعی هستند. اما رنگهای مصنوعی را می توان در مکانهای شگفت انگیز مانند وافل منجمد ، ترشی ، سس سالاد ، مایه کیک وانیلی نیز یافت. و گل ختمی سفید

در ایالات متحده ما پنج برابر بیشتر از مواد غذایی مصنوعی در دهه 1950 استفاده می کنیم و کودکان رنگ غذا بیشتری نسبت به بزرگسالان مصرف می کنند. این امر منطقی است ، زیرا بسیاری از “غذاهای کودک” اغلب با رنگ ها مانند غلات رنگی و نوشیدنی های میوه ای تهیه می شوند. رنگ و خوراکی ها و نوشیدنی ها توسط کودکان بیشترین مصرف را داشته باشد به گفته محققان، است:

 • نوشابه میوهای
 • بستنی و بستنی می پاشد
 • پوست میوه/تنقلات ژله میوه
 • جوش شیرین
 • تزئینات مات و پخت (مانند آبپاش)
 • غلات
 • ماست

رنگهای خوراکی موجود در قرص ها چطور؟

حتی اگر غذای حاوی رنگ نمی خرید. داروی فرزند شما نیز ممکن است حاوی این مواد باشد. رنگ ها معمولاً به منظور افزودن رنگ معطر معطر به رنگ دلخواه اضافه می شوند (به عنوان مثال معجون با طعم انگور بنفش).

در مطالعه ای که در سم شناسی مواد غذایی و شیمیاییمحققان سطح رنگ غذا را در مکمل ها و داروهای غذایی کودک اندازه گیری می کنند. آنها دریافتند که ویتامین ها و قرص ها منبع اصلی رنگ برای کودکان نیستند. اما مسکن ها و شربت های سرفه/سرماخوردگی/آلرژی ، در برخی موارد ، در سطوح بالاتری قرار داشتند. “مصرف قابل قبول” FDA

در حقیقت آنها دریافتند که مصرف قرمز شماره 40 ممکن است دو برابر دوز قابل قبول برای برخی از داروهای ضد درد و سه برابر دوز قابل قبول برای برخی از شربت های سرفه/سرماخوردگی/حساسیت باشد. بنابراین ، اگر می خواهید از رنگ ها اجتناب کنید ، برچسب داروها را بخوانید.به دنبال گزینه های بدون رنگ برای داروهای بدون نسخه باشید. و از داروساز خود در مورد داروهای تجویزی بپرسید.

آیا رنگ غذا واقعاً از نفت است ؟!

بله ، اما مثل خوردن نفت خام نیست. این متداول ترین تاکتیک تکان دهنده ای است که خواهید دید. خیلی پیچیده تر از این حرفاست. نفت منبع غنی کربن ، هیدروژن و اکسیژن است ، بنابراین این مولکولها از نفت استخراج می شوند. خالص – تصفیه و تبدیل به پودر یا مایع برای استفاده در غذا و نوشیدنی می شود به نظر می رسد یک فرایند دیوانه کننده است. اما سایر محصولات برخی از چیزهایی که ممکن است به طور منظم مصرف کنید ، مانند ویتامین ها ، صمغ و برخی داروها ، با یک مولکول یکسان از نفت ساخته شده اند.

برای مشاهده پاسخ به پایین بروید!

آیا رنگ غذا مضر است؟

FDA گفت در آن آمده است که رنگهای خوراکی – مانند همه افزودنیهای غذایی مورد تایید آنها – بی خطر هستند. اما FDA هشدارهایی دارد:

 • زرد 5 می تواند باعث خارش و کهیر در برخی افراد شود.
 • عصاره کارمین/کوچینیل رنگ قرمز ناشی از حشرات می تواند در برخی افراد واکنش آلرژیک ایجاد کند. بنابراین این رنگ ، حتی اگر یک رنگ “طبیعی” باشد ، همیشه در لیست مواد تشکیل دهنده ذکر شده است.
 • رنگهای مصنوعی ممکن است بر رفتار برخی از کودکان تأثیر بگذارد. FDA گفت اگرچه شواهد نشان می دهد که اکثر کودکان هیچ اثر منفی ندارند. اما برخی از کودکان می توانند نسبت به آنها حساس باشند.

گروه حمایت از مصرف کننده مرکز علوم برای منافع عمومی (CSPI) همچنین ادعا می کند که رنگ زرد 5 و زرد 6 (دو مورد از رایج ترین رنگهای غذایی) ممکن است آلوده به بنزیدین باشند. که ترکیبی است که با سرطان مرتبط است اگرچه FDA بنزیدین را آزمایش کرد ، CSPI گفت که محدودیت های ایمنی تعیین شده برای کودکانی که رنگ بیشتری مصرف می کنند و قد کوچکتری دارند مناسب نیست.

آیا رنگ خوراکی های مصنوعی باعث ADHD می شوند؟

محققان دهه هاست که رنگ های مصنوعی مواد غذایی و رفتار کودکان را مورد مطالعه قرار می دهند.در دهه 1970 ، بن فینگولد ، متخصص آلرژی غذایی کودکان ، رژیم غذایی ای را برای از بین بردن مشکلات رفتاری و علائمی در کودکانی که از رنگ استفاده می کردند ، ایجاد کرد. برخی مواد افزودنی (از جمله سایر افزودنی های غذایی مانند شیرین کننده های مصنوعی و برخی از مواد نگهدارنده) وجود دارد که برخی از والدین هنوز از آنها استفاده می کنند.

از آن به بعد برخی از مطالعات مانند این ارتباط احتمالی بین رنگ و رفتار را نشان داده اند:

 • تجزیه و تحلیل آموزش و پرورش در سال 2012 به این نتیجه رسیدند که حدود هشت درصد از کودکان مبتلا به ADHD دارای علائم ناشی از رنگ یا بدتر هستند. هشت درصد از کل کودکان تشخیص داده شده در ایالات متحده برای این کار می کنند تقریبا نیم میلیون که ممکن است تحت تأثیر رنگ قرار گیرد
 • 2007 مطالعه بریتانیا دریافت که برخی از کودکان خردسال (از جمله افرادی که ADHD تشخیص داده نشده است) علائم بی توجهی دارند. تکانشی و بیش فعالی ظرف یک ساعت پس از نوشیدن نوشیدنی رنگی. (این مطالعه مورد انتقاد برخی قرار گرفته است زیرا نوشیدنی ها همچنین حاوی مواد نگهدارنده هستند. که ممکن است کودکان را نیز تحت تأثیر قرار دهد)
 • گزارش جدید از EPA کالیفرنیا در نتیجه ، رنگهای غذایی مصنوعی می توانند منجر به بیش فعالی و سایر مشکلات عصبی مانند بی توجهی و بیقراری در برخی از کودکان شوند. و به نظر می رسد که بچه ها حساسیت متفاوتی نسبت به رنگ غذا وجود خواهد داشت.
آب میوه برای کودکان

چرا برخی از کودکان به رنگ غذا حساس هستند (و برخی دیگر حساسیت ندارند)؟

هیچکس به طور قطع نمی داند اما محققان چند نظریه ارائه کرده اند:

 • این رنگ ممکن است باعث آزاد شدن هیستامین از سلول ها شود. که می تواند بر مغز تأثیر بگذارد
 • رنگ ممکن است از روده “نشت” کرده و به بدن وارد شود. (مفهوم کلی “نشت روده” بحث برانگیز است.)
 • غذاهای دارای رنگ بیشتر تمایل به فرآوری دارند و کودکان ممکن است به غذاهای فرآوری شده که در کل از نظر مغذی کمتر هستند پاسخ دهند.

رنگ بیش از حد برای کودک چقدر است؟

محققان گفتند که کودکان حاضر در مطالعه بیشترین واکنش را نسبت به رنگ 50 میلی گرم یا بیشتر نشان دادند. (اگرچه برخی از کودکان واکنش کمتری نشان می دهند.) این مقدار در هر وعده در یک نوشیدنی معمولی است. (منبع: میزان رنگ خوراکی مصنوعی در نوشیدنی ها و رفتارهای رایج که ممکن است بر مصرف آنها در کودکان تأثیر بگذارد.):

 • زمان کشور لیموناد صورتی: 0.2 میلی گرم.
 • لیمو لیمو Gatorade: 3.4
 • سبز پانچ هاوایی: 19 میلی گرم.
 • پرتقال پاوارد: 22.1 میلی گرم.
 • پوره پرتقال: 33.6 میلی گرم.
 • توت فرنگی نارنجی Sunny D: 41.9 میلی گرم.

در اینجا مقادیر هر وعده در برخی از غذاهای رایج آمده است (منابع: میزان رنگ مصنوعی مواد غذایی و قندهای اضافی در غذاها و شیرینی هایی که کودکان اغلب مصرف می کنند.):

 • نوار توت فرنگی NutriGrain: 2.5 میلی گرم
 • میوه گسرس (1 کیسه): 3.7 میلی گرم.
 • Fla-vor-Ice Pops: 3.8 میلی گرم
 • نعناع خامه ای کلدستون (1 پیمانه): 6.0 میلی گرم.
 • کیک مخملی Red Duncan Hines: 9.5 میلی گرم
 • مایع گیلاس PopTart: 10.1 میلی گرم
 • ژل-نارنجی: 12.2 میلی گرم.
 • کراکر پنیر و کره بادام زمینی (8 عدد کراکر): 14.4 میلی گرم.
 • حلقه های میوه: 14.6 میلی گرم.
 • سنگریزه میوه: 19 میلی گرم.
 • سس سالاد قرمز (کوچک): 22.4 میلی گرم.
 • کوکی های ویفر توت فرنگی (3): 24.2 میلی گرم.
 • اسکیتلز (1 بسته): 33.3 میلی گرم.
 • تریکس: 36.4 میلی گرم
 • توت کامل Cap’n Crunch: 41.3 میلی گرم.

آیا این رنگها در اتحادیه اروپا ممنوع است؟

خیر ، اما برچسب هشدار روی محصول وجود دارد. آژانس استانداردهای غذایی سازمان غذا و داروی اروپا (FDA) در سال 2010 درخواست برچسب هشدار برای هر محصولی که حاوی رنگ باشد را آغاز کرد. برچسب هشدار می گوید: “ممکن است بر فعالیتها و علایق کودکان تأثیر منفی بگذارد.” بسیاری از شرکتها تغییر کرده اند. از رنگهای طبیعی استفاده کنید (مانند آب چغندر و آناتتو) برای جلوگیری از علائم هشدار دهنده.

در سال 2011 ، FDA در مورد استفاده از برچسب هشداردهنده مشابه در ایالات متحده رای داد. اما تصمیم گرفته شد که شواهد کافی (8-6 رای در هر برچسب – به اتفاق آرا) وجود ندارد.پنل گفت تحقیقات بیشتری در مورد اینکه آیا رنگ غذا برای کودکان بی خطر است یا خیر لازم است. سناتور کالیفرنیا فقط لایحه را منتشر کرد برچسب هشدار دهنده بر روی غذا و نوشیدنی های حاوی رنگ در کالیفرنیا نیاز دارد.

چرا هر شرکتی از رنگ های طبیعی استفاده نمی کند؟

رنگهای مصنوعی ارزان تر هستند. استفاده راحت تر و رنگ ثابت تری را ارائه می دهد زیرا رنگهای طبیعی از گیاهان گرفته می شود. بنابراین آنها شکل گسترده تری دارند. و رنگها معمولاً کمتر زنده و ظریف تر هستند.

آیا باید از رنگهای غذایی مصنوعی اجتناب کرد؟

برخی از والدین از افزودنی هایی مانند رنگهای غذایی مصنوعی و شیرین کننده های مصنوعی اجتناب می کنند. و این انتخاب درستی بود. این رنگ هیچ کاربردی در غذا جز رنگ ندارد. و بسیاری از شرکت ها به دلیل تقاضای مصرف کنندگان به رنگ های گیاهی روی می آورند. بنابراین یافتن محصولاتی با رنگ های طبیعی ، مانند ماست با طعم میوه ، بیش از همیشه آسان است.

اگر می پرسید آیا این رنگ بر رفتار فرزند شما تأثیر می گذارد یا خیر آن را کنار بگذارید و ببینید آیا متوجه تفاوت می شوید. من با والدینی صحبت کردم که پس از اجتناب از رنگ و سایرین متوجه تغییر شدند. که انجام نشده است

این کاری است که من انجام می دهم

شخصاً من معمولاً محصولاتی با رنگ نمی خریدم. زیرا رنگهای طبیعی زیادی وجود دارد. اما در مورد کیک تولد در مهمانی ها یا بستنی های گاه به گاه هم استرس ندارم. اگر فکر کنم بچه ها معدن به رنگها حساس است من کاری متفاوت انجام خواهم داد.

آیا کودکان مبتلا به ADHD باید از رنگهای غذایی اجتناب کنند؟

برخی از کودکان مبتلا به ADHD ممکن است از رژیم غذایی بدون رنگ بهره مند شوند. دیگران ممکن است تفاوت را پیدا نکنند. در مورد آن بیشتر بخوانید: آیا رژیم غذایی برای ADHD وجود دارد که واقعاً جواب دهد؟

من این کاپ کیک ها را با رنگ خوراکی طبیعی درست کردم. و عالی شد!

چگونه می توان محصولات بدون رنگ مصنوعی مواد غذایی را پیدا کرد؟

مجموعه ای از محصولات غذایی رنگی طبیعی را بررسی کنید.

آیا می توانم رنگ غذایی طبیعی خودم تهیه کنم؟

آره! این 3 روش برای ایجاد رنگ طبیعی طبیعیو در اینجا فرمول برای توت طبیعی یخ زده صورتیبهدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *