ارزیابی ما از مذاکرات دوحه مثبت است


شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه قطر عصر دیروز (چهارشنبه ۱۷ تیر) و پس از پایان مذاکرات دوحه برای لغو تحریم ها، با وزیر امور خارجه اسلامی تماس تلفنی داشت. جمهوری ایران، حسین امیرعبداللهیان. در این گفتگو آخرین تحولات مذاکرات دوحه بررسی شد.

به گزارش خبرگزاری فارس، مذاکرات دوحه برای گفت و گو درباره موضوعات اختلافی باقیمانده از وین شب گذشته (چهارشنبه) پس از دو روز به پایان رسید.

* وزیر خارجه قطر: مذاکرات سازنده و مثبتی بود

وزیر امور خارجه قطر که کشورش میزبان این دور از مذاکرات غیرمستقیم سه جانبه ایران و آمریکا با تسهیل اتحادیه اروپا بود، روند مذاکرات را سازنده و مثبت توصیف کرد.

وی با اشاره به دیدارهای جداگانه خود با هیأت های مذاکره کننده اعلام کرد: با توجه به اهمیت این مرحله از مذاکرات، قطر در راستای ادامه میزبانی مذاکرات تا رسیدن به نتایج مطلوب برای جمهوری اسلامی ایران و بازگشت از هیچ تلاشی دریغ نخواهد کرد. . همه طرفین به تعهدات خود.

* ارزیابی مثبت ایران از مذاکرات دوحه

شاهزاده عبداللهیان نیز در این گفتگوی تلفنی با قدردانی از میزبانی قطر گفت: ارزیابی ما از مرحله نهایی مذاکرات در دوحه مثبت است.

و وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد: برای رسیدن به یک توافق خوب، قوی و با ثبات جدی هستیم و اگر آمریکا واقع بین باشد می توان به توافق رسید.

امیرعبداللهیان همچنین گفت: (علی باقری) مذاکره کننده ارشد ما همواره ابتکار عمل را بر عهده می گیرد و در جهت یک توافق قابل قبول گام برمی دارد و مصمم هستیم تا مذاکرات را تا حصول توافق مبتنی بر واقع بینی ادامه دهیم.

این مذاکرات روز سه شنبه با دیدار دوجانبه علی باقری و انریکه مورا در دوحه پایتخت قطر آغاز شد و باقری در روزهای سه شنبه و چهارشنبه با مورا دیدار و گفتگو کرد.

مذاکرات دوحه پس از سه ماه و نیم وقفه از دور هشتم مذاکرات در وین و پس از توافق اخیر در تهران در پی سفر «جوزف بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای از سرگیری مجدد از سر گرفته شد. مذاکرات برای رفع تحریم ها .

سعید خطیب زاده سخنگوی سابق وزارت امور خارجه درباره این مذاکرات گفت: کاری که ما در مذاکرات انجام می دهیم مربوط به ابعاد هسته ای نیست، زیرا ابعاد هسته ای یک بار خلاصه شده و فقط مربوط به قسمت های اختلاف است. بقیه مربوط به رفع تحریم هاست. آنچه در حال انجام است تنها چند موضوع در حوزه لغو تحریم ها باقی مانده است، بنابراین چیزی به توافقات منعقده در وین اضافه نخواهد شد و چیزی کم نخواهد شد.

پس از پایان این مذاکرات دو روزه، ناصر کنانی سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص مذاکرات دوحه اظهار داشت: نظرات و پیشنهادات اجرایی ایران در خصوص موارد باقیمانده از این طرح، با توجه به ارائه ملاحظات طرف مقابل، گفت: در خصوص ادامه پیست و مرحله بعدی مذاکرات، باقری در تماس خواهد بود.

لینک کوتاه: https://ofoghnews.ir/?p=369509