از برپایی نماز جمعه در منطقه سبز بغداد تا دیدار نماینده سازمان ملل با مقتدی صدر


به گزارش قنا به نقل از خبرگزاری عراقی، ده ها هزار نفر از هواداران صدر ظهر امروز در اقدامی نمادین نماز جمعه را در منطقه سبز بغداد برگزار کردند. مقتدی صدر که حامیانش با اشغال مجلس نمایندگان، روند تشکیل دولت جدید در عراق را به چالش دیگری تبدیل کردند، خواستار برگزاری نماز جمعه در بغداد و چهار استان دیگر عراق بود.

خطیب این دعا مهند الموسوی در بغداد گفت: وضعیت کنونی عراق ناشی از فساد است. وی احزاب مستبد را عامل بحران کنونی در عراق توصیف کرد.

در زیر نور آفتاب فروزان ۴۶ درجه در بغداد، نمازگزاران با در دست داشتن تصاویر مقتدی صدر و پرچم عراق راهی طولانی را برای رسیدن به میدان جشن و اقامه نماز جمعه در این میدان طی کردند.

این نماز علاوه بر بغداد در استان های نجف، کربلا، بابل و واسط برگزار شد و الصدر از پیروان خود خواست تا تدابیر امنیتی توصیه شده از سوی مقامات را به شدت رعایت کنند.

این نماز دومین نماز جمعه است که در این راستا توسط حامیان جریان صدر برگزار می شود و نماز قبلی با حضور گسترده حامیان این جریان در شهرک صدر برگزار شد.

برای تامین امنیت این مراسم، مقامات امنیتی تدابیر شدید امنیتی را در تمامی خیابان ها و میادین منتهی به منطقه سبز اتخاذ کردند و تعدادی از پل ها در مقابل خودروها برای تسهیل ورود نمازگزاران بسته شد.

حامیان الصدر برای هفتمین روز در داخل ساختمان پارلمان به تحصن خود ادامه می دهند و خواستار انحلال پارلمان، برگزاری انتخابات زودهنگام و مجازات مفسدان و مخالفان کاندیداتوری السودانی هستند.

دیدار نماینده سازمان ملل با مقتدی صدر

جنین پلاسشارت رئیس نمایندگی سازمان ملل متحد در عراق امروز در نجف با مقتدی صدر رهبر جریان صدر دیدار کرد. در این جلسه راهکارهای برون رفت از بحران کنونی مورد بحث و بررسی قرار گرفت. جزئیات بیشتری از این دیدار منتشر نشده است.

و خبرگزاری عراق به نقل از بلک شارت اعلام کرد که وی با مقتدی صدر در مورد اهمیت یافتن راه حلی برای بحران سیاسی در این کشور گفتگو کرده است.

این دیدار یک روز پس از دیدار نماینده سازمان ملل با هادی العامری، رهبر ائتلاف فتح و یکی از رهبران مهم در چارچوب هماهنگی شیعیان در بغداد صورت می گیرد.

چندین تحلیلگر بحران سیاسی عراق و ناتوانی گروه های سیاسی این کشور در تشکیل دولت را بسیار خطرناک ارزیابی کرده و احتمال انحطاط آن را به یک درگیری تمام عیار توصیف کرده اند. با وجود مطالبات جنبش صدر برای مبارزه با فساد، بحران کنونی توانایی دولت عراق را برای حل بسیاری از بحران های اقتصادی در این کشور محدود خواهد کرد و با وجود قیمت بالای نفت، این کشور با چالش های زیادی مواجه خواهد شد.

برگزاری انتخابات زودهنگام تنها در صورتی می تواند این بحران را حل کند که یکی از گروه ها بتواند اکثریت قاطع را برای تشکیل دولت به دست آورد که با توجه به نتایج انتخابات قبلی و تردیدهای فراوان در مورد نتیجه آن دور از دسترس به نظر می رسد. اگر هم می شد، مورد قبول سایر گروه ها قرار نمی گرفت.

حشد الشعبی در واکنش به درخواست جنبش صدر برای برگزاری انتخابات زودهنگام اعلام کرد که تا زمانی که همه گروه ها با این اقدام موافقت نکنند، با این اقدام موافقت نمی کند. از سوی دیگر، چارچوب هماهنگی شیعیان نیز موافقت خود را با برگزاری انتخابات زودهنگام با اجماع همه گروه ها اعلام کرد.

فلاح الفیاض، رئیس حشد شعبی دیروز در مصاحبه اختصاصی با شبکه الجزیره گفت: درخواست رهبر جنبش صدر برای برگزاری انتخابات زودهنگام تنها در صورتی راه حلی برای بحران کنونی خواهد بود که همه جناح های سیاسی موافق. به او.

الفیاض تاکید کرد که چارچوب هماهنگ کننده هنوز موضع رسمی خود را در مورد درخواست الصدر برای انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات زودهنگام اتخاذ نکرده است.

وی افزود: برگزاری انتخابات نیازمند رویه هایی از جمله توافق بر مدیریت مرحله فعلی است چرا که دولت فعلی که کارها را انجام می دهد و بر اساس آن صلاحیت برگزاری انتخابات را ندارد.

حشد الشعبی نیز با صدور بیانیه ای اعلام کرد: از درخواست رهبر جریان صدر مبنی بر موضع گیری بی طرفانه به نام این سازمان در قبال بحران قدردانی می کنیم.

انتهای پیام