از بیانیه نوری مالکی تا درخواست هماهنگی شیعیان برای تسریع در تشکیل دولت


تظاهرات مردمی در عراق

به گزارش قنا به نقل از سومریان نیوز، نوری المالکی رئیس ائتلاف دولت قانون پس از تظاهرات امروز مردم عراق در شهرهای مختلف با صدور بیانیه ای اعلام کرد: تظاهرات گسترده ای که از سوی چارچوب هماهنگی فراخوان داده شده، تعامل گسترده مردم است. با مواضع این چارچوب نشان داد و پیام روشنی داد که مردم عراق با همه جهت گیری های خود در دفاع از مشروعیت کشور و حفاظت از ملت و نهادهای قانون اساسی، قانونگذاری و قضایی آن تلاش می کنند.

در این بیانیه آمده است: این تظاهرات به دلیل مسالمت آمیز بودن پیامی دیگر برای همه گروه های سیاسی داشت. این در زمانی بود که عراقی ها به دنبال دولتی خدماتی بودند که نیازهای مردم را برآورده کند و بار رنج و فقر آنها را از بین ببرد. برای عبور از بحرانی که در مسیر سیاسی قانون اساسی داریم و مانع ایجاد دولت جدید و مجلس منتخب که بر اساس قانون اساسی تشکیل می شود، خودداری کنیم و مانع تشکیل جلسات آن را برطرف کنیم. ، اجماع حاصل شد.

این تظاهرات همچنین بدون شک روشن کرد که خیابان نمی تواند توسط یک حزب بر دیگری کنترل شود، بلکه میدانی است برای تعامل و پاسخ به هر چیزی که قانونی و مشروع است و عراقی هایی که با وجود انتخابات، انتخابات را برگزار کردند. که معایب – امروز. آنها تظاهرات کرده اند زیرا می خواهند ببینند نهادهای دولتی کار می کنند و فعال هستند و نمی خواهند آنها را بدون دلیل مشروع، ملی یا قانونی بسته ببینند.

از بیانیه نوری مالکی تا درخواست مقتدی صدر برای بازگشت تظاهرکنندگان

دولت باید سریع تشکیل شود

همزمان، کمیته سازماندهی حامیان چارچوب هماهنگی شیعیان با صدور بیانیه ای بر تسریع در تشکیل خدمت و دولت ملی بر اساس قانون اساسی تاکید کرد و خواستار اعاده اقتدار و اقتدار حزب شد. دولت.

همانطور که در این بیانیه آمده است: ما از نیروهای سیاسی به ویژه کردها می خواهیم که در حل و فصل نامزد ریاست جمهوری تسریع کنند و به همه مواردی که مانع حل سریع موضوع می شود پایان دهند.

ما حمایت کامل خود را از قوه قضائیه عراق و نهادهای آن اعلام می کنیم. از رئیس مجلس نمایندگان می‌خواهیم که به تعلیق کار پایان داده و برای تخلیه ساختمان مجلس (از محاصره‌شدگان) و فعال‌سازی قانون‌گذاری و تنظیم آن تدابیری اتخاذ کند.
ما از نیروهای امنیتی قهرمان خود می خواهیم که از نهادهای دولتی حمایت کرده و آنها را قادر سازند تا بدون هیچ مانعی کار خود را انجام دهند.
از نیروهای سیاسی می خواهیم برای مقابله با چالش های گرانی، فساد و کم آبی به مردم توجه و به قانون اساسی پایبند باشند.
به همه هشدار می دهیم که کشور بدون حکومتی با اختیارات کامل به مرحله سختی رسیده است، پس منافع شخصی، حزبی و جناحی خود را رها کنید و طبق قانون اساسی عمل کنید.
با این تظاهرات و تحصن که اکنون اعلام کرده ایم، تعهد و اطاعت کامل خود را نسبت به آنچه مرجع صادر می کند اعلام می داریم.

واکنش قیس خزعلی به تظاهرات امروز حامیان چارچوب هماهنگی چه بود؟

به گزارش علامت ملی، قیس خزعلی دبیرکل جنبش عصائب اهل الحق با اشاره به تظاهرات امروز حامیان چارچوب هماهنگی، دل عراقی ها و شهید ابومهدی را شاد کردید. -مهندس.

شیخ قیس خزعلی، دبیرکل جنبش عصائب اهل الحق

وی گفت: مهندس شهید وقتی فرزندان عراق را می بیند که با شجاعت و معرفت از وطن و منافع وطن و دولت خود دفاع می کنند از شما خوشحال می شود.

دبیرکل صائب افزود که امروز شما ثابت کرده اید که می دانید و این پیام را برای همه ارسال کرده اید.

خزعلی خواستار برگزاری جلسات مجلس در راستای اجرای وظایف به ویژه موضوع بودجه شد.

کمیته مرکزی جنبش صدر همچنین به تظاهرکنندگان از استان های مختلف دستور داد تا به خانه های خود بازگردند.

شایان ذکر است که حامیان جنبش صدر امروز (جمعه) در مقابل پارلمان عراق و حامیان چارچوب هماهنگ کننده اطراف منطقه سبز در بغداد تظاهرات کردند.

انتهای پیام