از راه اندازی باشگاه ورزشی تا مرکز ترک اعتیاد در مسجد «محمدخان بک» قزوین


محمدی، معلم مدرسه قزوین

بر کسی پوشیده نیست که مساجد به شکل خود هستندراه اندازی و تداوم انقلاب اسلامی ایران نقش ویژه ای داشت و بسیاری از فعالیت های مردمی در سطح محله با محوریت مسجد انجام شد. با راه اندازی فرهنگسراها، نقش مساجد در جامعه کم کم کمرنگ شده و امروزه شاهدیم که مسجد کارکردهای قبلی خود را ندارد. امروزه این نیاز را بیش از پیش احساس می کنیم که مساجد نه تنها در بعد معنوی تقویت شوند، بلکه باید برای حضور نسل جوان و حتی کودکان چاره اندیشی شود تا شاید تمرکز مسجد در محله باعث شود. به اوج خود در دهه پنجاه و شصت باز می گردد و جوانان می توانند در این هنجار اجتماعی به دنبال پاسخی برای نیازها و خواسته های خود باشند.

در این خصوص قنا قزوین به برهانو «اسلام والمسلمین علی محمدی» امام جماعت و روحانی مسجد «محمدخان بیگ» برای جویا شدن دیدگاه خود در خصوص موضوع احیای فرهنگی و اجتماعی مساجد به قزوین رفت. حجت الاسلام محمدی دانشجوی دکتری رشته روانشناسی اسلامی است ۲۰ سالی که در محله الذر بودنواب صفوی و مسجد «محمدخان بیگ» قزوین با طرح‌های مختلف سعی در حفظ پایگاه اجتماعی مسجد، جذب جوانان و کاهش آسیب‌های اجتماعی به این محله دارند.

حجت الاسلام محمدی با اشاره به برداشت عوام از مساجد; وی به ایکنا گفت: مسجد در تصور مردم مکانی مذهبی و فرهنگی است که امام جماعت، فعالیت های هیئت امنا، تلاش های پایگاه بسیج و آمد و شد مومنان و متدینین در آن حضور دارند. مردم در فضای تعاملی آن فرهنگ مسجد را حفظ می کنند.

وی ادامه داد: بسیاری از شهدا، سرلشکرها، مسئولین و تأثیرگذاران شهرستان از طلاب مساجد بوده و در این محیط تربیت شده و اعتبار یافته اند و مسجد همواره پاسخگوی نیازهای جامعه در تربیت نیروهای مؤثر بوده است.

و این مسئول گفت: اما در دو دهه اخیر حضور اجتماعی مسجد به چند دلیل کاهش یافته است و مسجد دیگر محلی برای حل مشکلات مختلف جامعه نیست و یکی از دلایل آن کمبود آن است. از حضور علاقه مسئولان به توان مساجد در حل مشکلات مردم و شاید بتوان گفت مضر است و دیگر حضور سالمندان و معلولان در مسئولیت مسجد وجود ندارد.هیئت امنا که اغلب سالخورده و ناتوان هستند، تحصیلات چندانی ندارند و در برابر پذیرش طرح ها و ایده های جدید مقاومت می کنند و انعطاف پذیر نیستند و با تجربه دهه های گذشته می خواهند به نیازهای جوانان امروز پاسخ دهند.

وی خاطرنشان کرد: امروز شاهد کاهش تعداد نمازگزاران در مساجد در سطح شهر هستیم و یکی از دلایل آن ناتوانی مسجد و کارآمدی آن در رفع مشکلات پیش روی خانواده ها در نتیجه آن است. هیچ کاری در مسجد ترجیح می دهد دو رکعت نماز را در خانه خود بخواند و در راه مسجد پیاده نرود، به استثنای چند نفر که ترجیح دادند به مسجد بروند و در این مکان مبارک نماز بخوانند.

هیئت امنای قوی مسجد را پویا می کند

امام جماعت مسجد محمدخان بک گفت: بر کسی پوشیده نیست که مساجد بودجه خاصی ندارند و اگر کمک های مردمی نباشد عملاً اجرای طرح و ایده غیرممکن است، مگر اینکه افراد توانمندی در آن حضور داشته باشند. مسجد. – سبک باشد و هیئت امنا قوی و تأثیرگذار باشد تا بتواند مسجد را احیا کند و به مرجع تبدیل کند و نیازهای مردم محل را برطرف کند.

باشگاه ورزشی مسجد محمدخان بیگ قزوین

وی خاطرنشان کرد: محله نواب صفوی قزوین وسعت زیادی دارد و خانواده های پرجمعیت در آن زندگی می کنند و مملو از جوانان جسور، پرانرژی و نام طلبی است که متاسفانه جایی برای تخلیه شور و انرژی ندارند. . و با مسائل معنوی و فرهنگی آشنا شدیم و از ظرفیت های مختلف مسجد برای آموزش و تربیت این جوانان استفاده کردیم.

و آل محمدی ادامه داد: از جمله فعالیت های مسجد می توان به راه اندازی باشگاه ورزشی به مساحت ۲۰۰۰ متر در زیر زمین مسجد اشاره کرد که در حال حاضر بیش از ۱۰۰ نفر از جوانان این اقشار آسیب پذیر و آسیب پذیر در آن بازی می کنند. محله ورزش های مورد علاقه آنها به ویژه وزنه برداری و بدنسازی که این ورزش ها مورد نیاز اهالی این محله است زیرا بیشتر آنها آهنگر یا کارگر هستند و با دست خود امرار معاش خانواده خود را تامین می کنند.

معلم حوزه قزوین گفت: راه اندازی دفتر ازدواج آسان با هدف برگزاری کارگاه های آموزشی، مشاوره پیش از ازدواج و کمک به تامین جهیزیه و اقلام مورد نیاز زوج های بی بضاعت از دیگر فعالیت های مسجد برای بازگشت به وضعیت سابق است. موقعیت و پایگاه اجتماعی ام در محله با توجه به شغل و رشته تحصیلی ام، نزدیک به ۱۲ سال است که شب ها در میز مشاوره مسجد به صورت رایگان پاسخگو و راهنمایی مراجعان و اهالی محل هستم.

مسجد عرصه ای برای کاهش آسیب های اجتماعی است

وی با اشاره به معضل اعتیاد مردم این محله گفت: حسینیه مسجد محمدخان بیگ با ارتفاع ۷ متر و مساحت ۳۸۰ متر، دو روز در هفته پذیرای ۴۰۰ معتاد است. . راه رهایی از اعتیاد و توسط مشاوران و مددکاران حمایت می شوند و امکانات حمایتی برای موفقیت و بازگشت به جامعه دارند و مددجویان ما اغلب جوانان همان محله هستند که مسجد خود را مسئول آینده خود می دانند.

محمدی بیان کرد: مسجد در سال های اخیر اهمیت ویژه ای به امر تعلیم و تربیت داده است و از جمله فعالیت های آن در این زمینه می توان به راه اندازی مدرسه آموزشی غیرانتفاعی انس، تاسیس مدرسه محور مسجد و برگزاری چندین مدرسه اشاره کرد. کلاس های هنری و تربیت دانشجویان هسته ای و تعدادی پزشک و نظامی و حراست به فضای معنوی مسجد اشاره کرد.

کمک صمیمانه به مردم در مسجد محمد خان بیگ قزوین

پخش زنده فوتبال را در انبوه مساجد تماشا کنید

وی با اشاره به حال و هوای این روزهای جامعه و برگزاری مراسم بزرگ ورزشی در جام جهانی گفت: حسینیه مسجد محمدخان بیگ محلی برای تماشای فوتبال خانواده ها و تشویق تیم ملی ایران به تجربه شادی شده است. از تیم ملی ایران تماشای فوتبال در میان جمعیت و رهاسازی هر چه بیشتر احساسات.. مهمان مسجد نیز هستند، زیرا این حکم معنوی و اجتماعی در همه عرصه ها با جامعه همراه است و با مردم است.

مدرس حوزه علمیه در پایان خاطرنشان کرد: بیش از ۷۰ برنامه فرهنگی، آموزشی و تربیتی در مسجد محمدخان بیگ در حال برگزاری است تا اقشار محروم و جوانان محله نواب قزوین این مکان معنوی را پایگاهی امن و یک پایگاه امن بدانند. پناهگاهی برای بازگشت و رفع نیازهای آنان است و در لحظات مختلف و حساس مسجد می تواند نقش محوری را به درستی ایفا کند.

انتهای نامه