اصحاب خوزستان و راویان امام رضا (علیه السلام)


عمروالله شجاع استحجت الاسلام و المسلمین امرالله شجی راد، پژوهشگر تاریخ اسلام و از اعضای پژوهشکده الزهریه النبیه در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری اکنا از خوزستان در خصوص ورود امام رضا علیه السلام. ) به اهواز و اهواز. وقایع آن می‌گوید: حرکت امام رضا (علیه‌السلام) از مدینه به مرو یکی از بزرگ‌ترین وقایع است که زندگی و داستان‌های بسیار شگفت‌انگیز آن حضرت در این مسیر و در خانه‌های مختلف اتفاق افتاده است. امام رضا (علیه السلام) از مدینه به بصره آمد و سپس به سمت اهواز حرکت کرد. در طول سفر و در مدت اقامت بیشتر در اهواز می ماندند.

و با اشاره به روایت شیخ صدوق از وقایع حضور امام در اهواز می فرماید: خلاصه روایت این است که وقتی آن بزرگوار به اهواز رسید، فرمود: مرا با نیشکر جستجو کنید. مردمی از اهواز گفتند: این مرد عرب است و نمی داند که در تابستان نیشکر نیست، پس مرد گفت: به دنبال آن بگرد که به زودی آن را خواهی یافت. پس از آن به تمام نواحی مجاور فرستادند تا کشاورزان اسحاق آمدند و گفتند: او نزد ما پیدا شد و ما آن را برای کاشت بذر پس از آن حفظ کردیم.

و این پژوهشگر تاریخ اسلام ادامه داد: ادامه این روایت مربوط به عبادت امام و ذکری است که در حال سجده بر زبان آورد و راوی می گوید: «چند بار پشت سر آن بزرگوار نماز خواندیم و این. شخص بزرگوار در نمازهای واجب؟، سوره حمد و سوره هلا در رکعت دوم بگو.

شجرد ادامه داد: حادثه دیگری که در اهواز رخ داد، بیماری امام (علیه السلام) در این شهر بود. ابوهاشم جعفری گوید: به مجلس ایشان رفتم و او را به خود معرفی کردم و این اولین ملاقات من با ایشان بود. امام رضا (علیه السلام) در آن زمان بیمار بود و هوا بسیار گرم و تابستانی است. پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمود: برای من طبیب بیاورید، طبیب را بر بالین آن بزرگوار بردم، حضرت نام گیاهی را نزد طبیب برد و خواص آن را بیان کرد. دکتر گفت: من چنین گیاهی را روی زمین نمی شناسم. راوندی، مؤلف الخرج، داستان نیشکر و گیاه دارویی را در داستانی چنین بیان می کند: «دکتر گفت: این گیاه در چنین زمانی پیدا نمی شود، پیامبر فرمود: برای من نیشکر آماده کن، دکتر فرمود: : این از اولی دشوارتر است زیرا الان وقت نیشکر نیست حضرت رضا (علیه السلام) فرمودند: نیشکر و داروی گیاهی هم اکنون در این سرزمین وجود دارد از آب های شادران بگذر، آسیاب خواهی دید. مردی سیاه چهره آنجاست، از او بپرسید که نیشکر و آن گیاه کجا می رود، به آسیاب رفتم و دیدم سیاه پوست از او پرسید و به نیشکر پشت سرش اشاره کرد و من آنچه را که لازم داشتم برداشتم و برگشتم. ” و چون رجاء بن ابی دهک این ماجرا را شنید به اصحاب خود گفت: اگر در این مکان بمانیم مردم فریب آن را می خورند و او از آنجا کوچ می کند. حادثه دیگر مربوط به ملاقات جعفر بن محمد نوفلی با امام در هنگام خروج از اهواز است.

استاد حوزه عالی در بخشی دیگر از سخنان خود درباره یاران خوزستانی امام رضا (علیه السلام) گفت: شیخ طوسی نام حدود ۳۲۰ نفر از یاران امام رضا (علیه السلام) را ذکر کرد. بر او باد) در کتاب الرازال. عالم بزرگ علامه العطاری در مسند امام رضا (علیه السلام) ۳۱۲ عضو دارد و علامه قرشی در کتاب زندگانی امام علی بن موسی الرضا (علیه السلام) تخمین زده است. تعداد راویان امام هشتم. ۳۶۷ نفر باشد. استاد محمد مهدی اهل نجف، نویسنده کتاب «الجامع الرواء و اصحاب الامام الرضا علیه السلام» اسامی ۸۳۱ نفر را از منابع مختلف شیعه به عنوان راویان و یاران امام جمع آوری کرد. الرضا (همینطور).

وی با اشاره به اینکه خوزستان از دیرباز یکی از پایگاه های اصلی تشیع و دروازه ورود به ایران بوده و به همین دلیل بسیاری از محدثان بزرگ شیعه از این کشور بوده اند، گفت: در اینجا تعدادی از راویان خوزستان و راویان ذکر می شود. کسانی که در خوزستان زندگی می کردند ما به آنها خدمت می کنیم. از جمله جعفر بن محمد نوفلی که از اصحاب و راویان امام رضا (علیه السلام) بود و از جمله کسانی است که امام رضا (علیه السلام) را در پل ارباق در رامهرمز زیارت کردند. راهش به مرو

شجرد ادامه داد: حسین بن سعید اهوازی از راویان امام رضا، امام جواد، امام هادی (علیه السلام)، حمدان بن ابراهیم الهادینی اهوازی و حمزه بن جعفر الاحوازی. ارجانی از راویان امام رضا (علیه السلام). ).

این پژوهشگر تاریخ گفت: داود بن قاسم بن اسحاق «ابوهاشم جعفری» از یاران امام رضا، امام جواد، امام هادی و امام عسکری علیهما السلام بوده است. وی از بزرگ ترین محدثان شیعه، سادات جعفری و از کسانی است که در مسیر مرو، امام رضا (علیه السلام) را در اهواز زیارت کرد.

شجرد افزود: دبل بن علی خزاعی شاعر مشهور شیعی است که از یاران امام کاظم و امام رضا (علیهما السلام) از این دیار بوده است. عبدالله بن محمد بن حسین حسینی الاهواز از صحابه و محدثان و خادم امام رضا و امام جواد علیهم السلام است. همچنین علی بن مهزیار اهوازی که از اصحاب امام رضا، امام جواد، امام هادی و امام حسن عسکری علیهما السلام یاد شده است.

یکی از اعضای پژوهشکده گل های پیامبر اعظم(ص) افزود: فضله بن ایوب العضدی الاهواز از یاران امام کاظم و امام رضا علیهما السلام است. حسن ابومحمد بن جعفر زکی ملقب به حراق فرزند امام علی الهادی بن محمد جواد بن علی بن موسی الرضا (علیه السلام) از یاران آن حضرت است. وی از سادات رضوی و ساکن جندی شاپور بود و نسب شریفش با یک واسطه به امام هادی (علیه السلام) و با سه واسطه به امام رضا (علیه السلام) می رسد.

انتهای پیام