اصلی: تجدید ساختار از اندیشه شهید بهشتی – پایگاه خبری تحلیلی آوگ


آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور صبح امروز (دوشنبه ۲۷ تیرماه) در همایش قوه قضائیه گفت: هفته قوه قضائیه را به همکاران زحمتکش قوه تبریک و تهنیت عرض می نماییم و به شهدای هفتم تیر شهید مظلوم آیت الله بهشتی سلام می نماییم. ” مخصوصا شهید مطهر.

وی با اشاره به حادثه ۱۶ تیر افزود: نهضت نفاق با حمایت رژیم سلطه بر آن شد که یا با ترور یک فرد و یا با ترور شخصیتی که از همان ابتدا این وقایع را مشخص می کرد، جبهه انقلاب و نمادهای انقلاب را ترور کند.

رئیس جمهور گفت: منافقین در دهه ۶۰ افراد و افرادی را ترور کردند. در همه جای این کشور موفق به ترور شخصیت های برجسته کشور و ترور یک نفر شدند و او از ورود شهید بهشتی برای سرکوب این شهید ناراحت بود.

رئیسی توضیح داد: در این چهل سال هر کجا که دعوا باشد رد پای نفاق را می بینیم.

رئیس جمهور با اشاره به مسیر، مسیر و شخصیت شهید بهشتی گفت: اولاً این مسائل باید ادامه داشته باشد و باید از این بابت سپاسگزار باشیم.

وی افزود: از مسئولان قوه قضائیه که به دنبال تحقق عدالت هستند تشکر می کنم و بسیاری از دستگاه های قضایی بدون افشای هویت برای تحقق عدالت تلاش می کنند. به ویژه از رئیس قوه قضائیه با ۴۰ سال سابقه در قوه قضائیه که شعار حفظ و تقویت سرمایه اجتماعی در عین مبارزه با فساد و عدالت خواهی را دارد، تشکر می کنم.

رئیسی با اشاره به روایت امیرالمومنین (علیه السلام) گفت: امیرالمؤمنین در این روایت بر عدالت و سخاوت تأکید کرده و آن را در رأس امور قرار داده است. جامعه باید بر پایه عدالت بنا شود و سنگ بنای جامعه اسلامی عقلانیت، عدالت، معنویت و اخلاق است. روابط اجتماعی باید بر اساس عدالت برقرار شود. در مجلس، قانون عادلانه معیار قضاوت، قانون و قضاوت عادلانه است.

رئیس جمهور اعلام کرد امروز پیوست عدالت باید در دستور کار همه تصمیم گیری ها باشد و این ضروری است، گفت: باید دید چقدر به عدالت نزدیک یا خدای ناکرده از آن دور هستیم. در فرهنگ دینی پسا توحیدی ما موضوعی در مورد عدالت وجود ندارد. توحید، عدل، وحی، عدل، عدل در عمل، عدل در سیاست و عدالت در همه عرصه ها فراگیر است.

رئیسی با بیان اینکه عدالت در قوه قضاییه یکی از مهم ترین ابعاد عدالت است، تاکید کرد: سوال اینجاست که حق چیست؟ شناخت حق قدم اول، تکیه به حق گام دوم، ایستادن در راه حق گام سوم است و برخی حقیقت را نمی دانند و برخی با وجود آگاهی از تمایلات فردی و فضای نفس نمی توانند آن را اجرا کنند. و همیشه باید مراقب این بلا باشید. همه ما باید مراقب این موضوع باشیم.

لینک کوتاه: https://ofoghnews.ir/?p=369453