امام حسین (علیه السلام) در زمان خود شهید فرهنگ و جاهلیت شد


امام حسین (علیه السلام)حجت الاسلام والمسلمین حسین مهدوی پارسا، رئیس حوزه پژوهشی اداره کل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی در گفت وگو با ایکنا از خراسان رضوی، اظهار کرد: عوامل زیادی در ایجاد واقعه عاشورا دخیل هستند و بسیاری از آنها. از دیرباز درباره این موضوع سخنانی نوشته شده است اما بهترین تحلیل تحلیل های زیر را می توان از جمله سخنان مقام معظم رهبری دانست که به صورت دقیق و علمی این موضوع را مطرح کردند.

پیشگویی واقعه عاشورا حضرت زهرا (سلام الله علیها)

وی گفت: اما آنچه در این رویداد عظیم به نظر می رسد عوامل سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی است. عامل سیاسی همان عاملی است که ما از آن به عنوان غصب و جابجایی خلافت یاد می کنیم. پس از این موضوع، دلیل اینکه حضرت علی (علیه السلام) و حضرت زهرا (سلام الله علیها) جان خود را در این راه فدا کردند، جلوگیری از وقوع این انحراف بود، زیرا آنها به وضوح می دانستند که اگر این انحراف رخ دهد، دین جدید از بین می رود. .. آمد و شرایط جامعه را تغییر داد، حتماً دوباره این دین از بین می رود.

سرپرست پژوهش اداره کل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی افزود: از این رو این دو بزرگوار تلاش زیادی کردند و عواقب بدی را که رهبری الهی برای جامعه به همراه داشت هشدار دادند، اما متاسفانه به دلیل دنیوی و سکوتی که حاکم شد. در میان مردم امت، امام علی علیه السلام و حضرت زهرا سلام الله علیها را یاری نکنید.

مهدوی پارسا افزود: اما حضرت زهرا (سلام الله علیها) دقیقاً در خطبه ای که در اجتماع بانوان مدینه خواندم این انحراف را بیان کردند. پس از بی نتیجه ماندن تلاش هایشان، از همسران زنان حاضر در آن گروه ابراز انزجار کردند. حضرت زهرا علیهاالسلام پس از بیان ظلم امام علی علیه السلام و خدمات آن حضرت، در قسمت آخر این خطبه فرمودند: «بدان که به جانم سوگند که طهارت خلافت آبستن شده است. صبر کن تا به زودی زایمان کند و به جای یک کاسه شیر کاسه های پر دوشیده با خون تازه و زهر مهلک این بار پیروان باطل در کمر گرفتار می شوند و کارشان تمام می شود. تاسیس شد و آن را با تمام وجود خواهند چشید و لمس خواهند کرد، پس بروید و از دنیای خود لذت ببرید و برای امتحان اضطرابی که در انتظار شماست آماده شوید.»

وی خاطرنشان کرد: بنابراین اگر به این عامل سیاسی که در واقع انتقال خلافت است توجه کنیم، به نظر می رسد که در وقوع حادثه عاشورا که حضرت زهرا(س) همواره از این واقعه پیشگویی می کردند، تأثیرگذار بوده است. .

دنیوی عامل اقتصادی واقعه عاشورا

مسئول پژوهش اداره کل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی افزود: وقوع این حادثه عامل اقتصادی نیز بوده است. در زمان رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم و ایام رحلت آن حضرت، جنگها در خارج از جزیره العرب گسترده شد و روم و ایران به تدریج فتح شد و ثروت و غنایم بسیار به دست آمد و این ملت برایشان مهم بود. شهادت و بحث از حدود الهی کم کم به سمت دنیوی پیش رفت و همین عامل دنیوی باعث شد آنچه در زمان پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم برایشان مهم بود و به خدا ایمان آوردند رنگ باخت و همین امر باعث شد. برخی از صحابه اجازه نمی دهند که به سوی حق حرکت کنند.

مهدوی پارسا با اشاره به عامل فرهنگی و اجتماعی دخیل در حادثه عاشورا گفت: عامل فرهنگی و اجتماعی برای این واقعه عظیم بسیار مهم است. البته قبل از بعثت رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) ساختار اجتماعی آن زمان شکسته، غیرمتمرکز، قبیله ای و همان نظام خدا بود.

وی گفت: در این میان رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم حکومت نظامی و سیاسی مرکزی تشکیل داد و دین آورد و پس از حرکت آن حضرت، بسیاری از مردم از ناآگاهی روایات رایج آن زمان مضطرب شدند. ، او و دینی که آورد و تعالیم الهی داشتند. پذیرفتند، ولی طبیعتاً پس از رحلت، نیاز به خلیفه قادری بود که این راه را ادامه دهد که توانست چنین تحولی ایجاد کند، لذا جانشین امام علی (ع) از سوی خداوند و پیامبر (ص) انتخاب شد. ). ) انتقال داده اند.

مسئول پژوهشی اداره کل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی گفت: اما اتفاقی که افتاد این بود که متوجه شدیم پس از رحلت رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم سبک و سیاق انتخاب رئیس رهبری است. به همان سبک قبیله ای بازگشت. و سبک او و همین باعث شد تمرکزی که در مسیر علی علیه السلام شکل گرفته بود به حاشیه کشیده شود و فردی مانند علی علیه السلام که پشت به راست است و می تواند ادامه دهد. در این مسیر کنار رفت و افرادی که قدرت کمتری داشتند با معرفی جانشینان خود را پا به عرصه گذاشتند و همین امر باعث شد دوباره از دوران سنتی جاهلیت استفاده شود.

مهدوی پارسا ادامه داد: در چنین عصری نقل احادیث ممنوع بود و فقط آیات قرآن کریم مجاز به خواندن بود و آیات قرآن نیز با درک ناقص از غیر تفسیر می شد. بی گناهان و افرادی که هیچ علاقه علمی نداشتند و از مفاد آیات قرآن آگاه نبودند و همین عوامل باعث شد که این احادیث جاهلانه به تدریج مورد استفاده قرار گیرد.

وی خاطرنشان کرد: در دوران ۲۰ ساله حکومت معاویه با قوت به دنبال احیای سنت گذشته بودند و ظاهر دینی داشت اما کارکرد واقعی و دینی خود را از دست داد و دقیقاً از آن به عنوان سکولاریسم یاد می کنیم. بنابراین، امروز طبیعی است که همه اتفاقات ترکیبی منجر به تغییر فرهنگ عمومی جامعه شد. پس نوعی تغییر و تحول در فرهنگ عمومی جامعه و نوعی بی تفاوتی رخ داد و باعث آن چیزی شد که نباید اتفاق می افتاد.

مسئول پژوهشی اداره کل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی گفت: زمانی که آیه خلافت بر رسول خدا نازل شد، فرمودند به زودی افرادی خواهند بود که این گونه نماز را تباه می کنند و از شهوات و هوس های بدنی خود و جامعه پیروی می کنند. او گمراه خواهد شد و آنچه پیشگویی کرده بودند اتفاق افتاد.

مهدوی پارسا گفت: بنابراین وقتی همه این وقایع را در کنار هم رصد می کنیم، می بینیم که بعد از این اتفاقات، تحریف دین، منع صحبت از حدیث، تفسیر آراء، تضعیف ارزش های دینی و جابجایی دین ارزش های دینی رخ داده است.

وی خاطرنشان کرد: ارزش‌های دینی جایگزین آن‌ها شد به طوری که منکرات در جامعه تبدیل به یک ارزش شد و صفات باطل به سمت دنیوی گرایش پیدا کرد و صفات نیک نیز منجر به شهادت شد و از تعداد یاران خوب کاسته شد و نصایح شهدای دیگر نیز باعث شد. هیچ تأثیری بر آنها نداشت و امر به معروف و نهی از منکر را در این جامعه باقی گذاشت و بر این اساس تنها راه اهدای خون حضرت سیدالشهدا (ع) بود.

مسئول پژوهشی اداره کل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی گفت: در واقع اگر فریضه امر به معروف و نهی از منکر انجام شود و مردم با دیدن انحراف در لایه های اولیه متوجه شوند، به تدریج انحرافات بزرگ تری ایجاد نمی شود. . بنابراین می توان گفت امام حسین علیه السلام شهید فرهنگ و بی تفاوتی و جهل آن زمان است که بخشی از عوامل اجتماعی بود که می توان به آن اشاره کرد.

انتهای پیام