اولین دوسالانه عکاسی بین‌المللی «مان» در کردستان برگزار می‌شود


امین مرادی رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی کردستان

به گزارش ایکنا از کردستان، امین مرادی، رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان امروز، ۲۱ اردیبهشت‌ماه در جمع خبرنگاران رسانه‌های گروهی استان اظهار کرد: اولین دوسالانه عکاسی بین‌المللی «مان» به همت حوزه هنری کردستان و با همکاری کمیسیون ملی یونسکو در ایران، اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کردستان و پایگاه میراث جهانی منظر فرهنگی هورامان، در راستای بهره‌مندی از ظرفیت‌های هنری برای معرفی استعدادها و توانمندی‌های منظر فرهنگی هورامان برگزار می‌شود.

وی با اشاره به دلایل برگزاری این دوسالانه افزود: بهره‌مندی از زبان هنر عکاسی به عنوان یک زبان بین‌المللی برای جذب گردشگر داخلی و خارجی و تلاش در راستای جلوگیری از تخریب فضای بکر و طبیعی منطقه و ثبت آیین، رسوم و مناسبت‌های مختلف مردم ساکن در منطقه هورامان در کنار ثبت جهانی منظر فرهنگی این منطقه در یونسکو از دلایل اصلی برگزاری این دوسالانه است.

رئیس حوزه هنری استان کردستان بیان کرد: هورامان می‌تواند نقش ارزنده‌ای در صنعت توریسم بین‌المللی را با پتانسیل‌های طبیعی که دارد، برعهده بگیرد که این مهم علاوه بر رشد و ارتقای مسائل اقتصادی و معیشتی مردم محلی زمینه‌ای برای توسعه اقتصادی استان و کشور را نیز فراهم خواهد آورد.

وی صنایع دستی هورامان را از دیگر ویژگی‌های مردم این منطقه ذکر کرد و ادامه داد: معرفی این توانمندی‌ها و زیبایی‌ها در قاب دوربین عکاسان و گردشگران داخلی و خارجی می‌تواند در رونق گردشگری و توسعه استان بسیار مهم باشد.

مرادی در ادامه گفت: در عید سعید فطر امسال رویداد بسیار مهمی با اجرای گروه ۱۰۰۰ دف «نوای رحمت» حوزه هنری در پالنگان رقم خورد که صحنه‌ها و تصاویر ماندگاری را به ثبت رساند که یکی از محورهای این دوسالانه را به خود اختصاص داده است.

وی کردستان را مهد هنر و فرهنگ دانست و افزود: رویدادهای هنری و فرهنگی کردستان برگرفته از باورها و پتانسیل‌های بومی این مردم بوده و در نوع خود بی‌نظیر است که با حمایت و بسترسازی لازم می‌توان با معرفی و اجرای منظم آن در بخش صنعت توریسم بین‌المللی گام‌های اساسی را برداشت و این منطقه را به قطب صنعت گردشگری در کشور تبدیل کرد.

مرادی در خصوص بخش‌های این دوسالانه اظهار کرد: عکاسی حرفه‌ای، عکاسی با تلفن همراه و اجرای گروه ۱۰۰۰ دف در پالنگان بخش‌هایی است که در این دوسالانه در نظر گرفته شده است و علاقه‌مندان و عکاسان داخلی و خارجی می‌توانند آثار خود را تا پایان خردادماه ۱۴۰۱ به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.

وی در خصوص مقررات این دوسالانه گفت: همه افراد در هر رده‌های سنی مختلف می‌توانند در بخش‌های سه گانه این رویداد با ارسال اثر حضور داشته باشند که در بخش حرفه‌ای و آماتور آثار به دو صورت تک عکس و مجموعه توسط داوران مطرح و شناخته شده مورد ارزیابی قرار گرفته و در نهایت در هر بخش نفرات برتر معرفی و تجلیل می‌شوند.

رئیس حوزه هنری کردستان افزود: در بخش اجرای گروه ۱۰۰۰ دف در پالنگان نیز علاقه‌مندان و عکاسان می‌توانند جدای از دو بخش دیگر در بخش تک عکس ۵ فریم و در مجموعه عکس ۷ فریم را ارسال کنند که داوری این بخش نیز جداگانه انجام و نفرات برتر معرفی می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه درج نام و نام خانوادگی به همراه نام استان و شهر و عنوان عکس برای تمامی شرکت کنندگان در این دوسالانه ضروری است، گفت: آثار برتر این دوسالانه در قالب نمایشگاه و کتاب در معرض نمایش علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت.

مرادی با اشاره به دو مرحله‌ای بودن داوری در خصوص گاه شمار دوسالانه نیز گفت: از ۲۰ اردیبهشت تا ۳۰ خردادماه سال جاری فرصت ارسال اثر به دبیرخانه جشنواره وجود دارد و پس از مرحله اول داوری ۲۴ تیرماه سال جاری نفرات برگزیده معرفی و تجلیل می‌شوند.

وی در پایان یادآور شد: متقاضیان حضور در این دوسالانه می‌توانند آثار خود را در بخش‌های مختلف اعلام شده به آدرس ایمیل [email protected] ارسال کنند.

انتهای پیام

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/
رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر