اولین مرکز آموزشی کشور در شیراز افتتاح شد


مراسم افتتاحیه اولین مرکز تعالی تدریس در دانشگاه شیرازبه گزارش ایکنا از فارس، مراسم افتتاحیه نخستین مرکز تعالی تدریس کشور عصر دیروز ۱۰ مردادماه با حضور مجازی معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و جمعی از دانشگاهیان در دانشگاه شیراز برگزار شد. تالار مصطفوی. دانشگاه شیراز.

عمو عبدینی معاون آموزشی وزارت علوم که در این مراسم به صورت آنلاین به ایراد سخنرانی پرداخت، به ضرورت داشتن مهارت های متنوع برای تدریس موثر و عالی توسط معلمان اشاره کرد و گفت: از جمله مهارت های فنی است که یک استاد باید به آن نیاز داشته باشد. داشتن شخصیت معلم عبارت است از خوش اخلاقی، بیان خوب، ظرافت ظاهر و باطن، طنز، انتقاد، انعطاف پذیری.

وی بر لزوم تلاش برای رسیدن به دانشگاه های مبتنی بر حکمت تاکید کرد و گفت: جامعه اسلامی پایه گذار دانشگاه های مبتنی بر حکمت است. در گذشته مدارس و حوزه هایی که ما داشتیم همه حکیمانه بودند و دستاوردهای خوبی داشتند و علامه طباطبایی محصول همین مراکز بود.

معاون آموزشی وزارت علوم همچنین با اشاره به برخی مهارت های موثر تدریس از جمله تسلط بر محتوای مطالب و روش ارزشیابی و تسلط بر فنون تدریس، در حوزه آموزش و پرورش نیروی انسانی، استاد . باید دارای مهارت های فنی و موثر باشد.

محمد مؤذنی رئیس دانشگاه شیراز در مراسم افتتاح اولین مرکز آموزشی تعالی کشور با بیان اینکه همواره در بین دانشگاهیان بحث اهمیت آموزش یا پژوهش در دانشگاه مطرح بوده است، گفت: اگر در نظر بگیریم. سه وظیفه اصلی دانشگاه های کشور، وظیفه اول داشتن نیروی انسانی متخصص برای بخش های مختلف جامعه، دوم تولید علم و حرکت در محدوده دانش و سوم حل مشکلات جامعه است. . تکلیف اول مربوط به حوزه آموزشی و تکلیف دوم و سوم مربوط به حوزه تحقیق است و اگر به این سه کار نگاه کنیم متوجه می شویم که حوزه آموزشی اهمیت بیشتری دارد; زیرا محصول آموزش خوب تربیت شایستگی هاست و هر نیروی انسانی متخصص خوبی که تربیت شود می تواند نیروهای شایسته دیگری تربیت کند و هر کدام در اقشار مختلف جامعه موثر باشند و این باروری تداوم داشته باشد.

جایگاه آموزش و پرورش در نظام جمهوری اسلامی

وی بیان کرد: در خاستگاه دینی و فرهنگ اسلامی ما علم و دانش از جایگاه ویژه و جایگاه ویژه ای برخوردار است که در آیات قرآن و روایات مکرر آمده است و از این رو جایگاه معلم و استاد در جامعه بسیار بالاست. . عالیه

با بیان اینکه در نظام جمهوری اسلامی هر زمان که بخواهیم مفهوم آموزش را تعریف کنیم، این توصیف باید متناسب با ارزش های فرهنگی و اجتماعی جمهوری اسلامی باشد. ارزش های فرهنگی و اجتماعی نیز باید به دانش آموزان منتقل شود. در واقع محصول دانشگاه های نظام اسلامی باید تربیت افراد آگاه، توانمند، صالح، امین، متعهد و زحمتکش باشد.

رئیس دانشگاه شیراز در ادامه به برخی از ویژگی های آموزش مطلوب از دیدگاه خود و لزوم تسلط اساتید بر دانش روز و مدیریت زمان در کلاس، معرفی منابع علمی اصیل برای دانشجویان، ایجاد شور و نشاط و انگیزه پرداخت. در دانشجویان مطالب آموزشی متناسب با نیازهای جامعه و بازار کار و جامعیت مطالب درسی را ارجاع می دهد.

الهام حیدری مدیر برنامه ریزی و توسعه آموزشی دانشگاه شیراز گفت: مرکز تعالی تدریس دانشگاه شیراز یک واحد آموزشی با مجوز رسمی از وزارت علوم و در راستای ماموریت های دانشگاه و راهبردی دانشگاه است. سند دانشگاه شیراز در زمینه توسعه و تعالی آموزش و پرورش اقدام می کند. معلمان مبتکر این کار را انجام می دهند.

وی افزود: این مرکز در راستای ترویج فرهنگ آموزش، یادگیری و تدریس موثر در دانشگاه، تعامل و مشارکت علمی را انجام می دهد و با ارائه مشاوره و برگزاری دوره های تخصصی برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی، در ارتقای اثربخشی تدریس نیز موثر است. در جامعه خود

نقش مهم اساتید در دستیابی به دانشگاه های خرد محور

مسلم باقری، معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه شیراز نیز با اشاره به اینکه در حوزه نیروی انسانی سه زیرنظام اساسی جذب، توسعه و نگهداری داریم، گفت: اگر بخواهیم در مقاطع بالاتر خوب عمل کنیم. در نظام آموزشی، ما باید بتوانیم معلمان خوب را استخدام و توانمند کنیم و آنها را توسعه و نگهداری کنیم.

وی با اشاره به اینکه متأسفانه در حال حاضر در کشور شرایط خوبی در زمینه حفظ معلم وجود ندارد و با بحران مهاجرت نخبگان مواجه هستیم، گفت: تمرکز بر سه حوزه اشتغال، توسعه و ماندگاری موثر خواهد بود. مرکز تعالی تدریس در این زمینه وظیفه دارد بر توانمندسازی معلمان، آماده سازی آنها و ارائه آخرین دانش به آنها برای تدریس هر چه بیشتر تمرکز کند.

معاون آموزشی دانشگاه شیراز در خاتمه تاکید کرد: مصمم هستیم سطح توانایی اعضای هیات علمی را در حوزه مدیریت افزایش دهیم.

لازم به ذکر است در پایان این مراسم اولین کارگاه آموزشی مرکز تعالی تدریس با عنوان مدیریت موثر کلاس های درس در محیط های تحصیلی در دانشگاه شیراز برگزار شد.

انتهای پیام