ایجاد زیرساخت های ازدواج در جامعهوی ادامه داد: تشکیل خانواده مانند ازدواج است، دختر و پسر با هم ازدواج می کنند و تشکیل خانواده می دهند. خانواده در اسلام سنگ بنای جامعه بزرگ بشری است. وقتی بخواهیم موانع را از این طریق برداریم، تبدیل به گفتمان می شود.

امام جمعه اهواز تصریح کرد: خانواده در تحکیم روابط اجتماعی و رشد افراد جامعه نقش اساسی دارد. در خانواده وقتی انسان به امور مختلف مانند غذا خوردن، راه رفتن، خوابیدن، معاشرت، لباس پوشیدن، احترام گذاشتن و رفتار با دیگران علاقه مند باشد، به اهمیت خانواده پی می برد. شکل گیری شخصیت، عادات، رفتار، عقاید و عقاید انسان ریشه در خانواده دارد. کودک اولین درس عشق، دوستی و نفرت را در خانواده می آموزد.

موسوی فرد ادامه داد: مسیر زندگی و آینده فرزند در خانواده روشن است. این بخشی از تجارت خانوادگی است. قرآن کریم چهار خانواده را توصیف می کند. زن و شوهری صالح از خاندان حضرت علی (علیه السلام) و بهشتی حضرت فاطمه (س). از طرفی خانواده بد، پدر عشق و همسرش هستند. پس از آن خانواده ای است که در آن مرد خوب است و زن خوب نیست، مانند حضرت نوح، و چهارمین خانواده زن خوب و مرد خوب نیست، مانند فرعون و آسیا. در جامعه ای پر از گناه و گناه، زن می تواند موفق شود و در ردیف چهار زن برجسته جهان قرار گیرد.

وی بر ایجاد زیرساخت های ازدواج در جامعه اسلامی تاکید کرد و افزود: مهمترین موانع ازدواج و فرزندآوری مسائل فرهنگی است. دهه اول انقلاب، دهه اعتلای ارزش‌های دینی و شکل‌گیری سبک زندگی بود و تشکیل خانواده موضوعی بود که به راحتی شکل گرفت. خانواده به دنبال فرزندی نبود که صاحب خانه و اثاثیه منزل شود، اما متأسفانه ناشی از خودخواهی، چشم و هم چشمی بود، طبقه پایین جامعه چه از نظر چشم و چه از نظر چشم و هم چشمی در تلاش برای رسیدن به آن طبقه است و کسانی که بار بچه دار شدن را به دوش نکشید طبقه مرفه جامعه هستند وگرنه گروه بزرگی از محرومان ۳، ۴ تا ۶ فرزند دارند.

نماینده ولی فقیه در خوزستان گفت: سختی هایی که مردم در دهه شصت داشتند با کمک خود مردم حل شد. خدای دهه شصت خدای امروز است، خدا قول داده که می خواهد ازدواج کند اما مدرک، کار و سربازی ندارد و خداوند متعال در قرآن فرموده که جوان ازدواج کن. به خدا اعتماد داشته باش. این یک سنت الهی است. در اوایل اسلام هم همینطور بود و در دهه اول انقلاب شاهد آن بودیم.

موسوی فرد گفت: از آنجایی که تفکر شوم فرهنگ غرب بر جامعه سایه افکنده است، وقتی بحث ازدواج پیش می آید می پرسند شغل، پول، ماشین و… داری؟ ما برای همه اینها راه حلی داریم. برای ازدواج جوانان باید موانع را برطرف کرد. وقتی ازدواج حاصل شد، زمینه فرزندآوری نیز به وجود می آید.

و در خطبه دوم نماز جمعه با تبریک آغاز ماه ذی الحجه گفت: روزه نه روز اول ماه که از امروز شروع شده تا روز عرفات ثواب انسان دارد. . زندگی فقط امروز که اول ماه است برابر با ۸۰ ماه روزه است. به شما توصیه می کنم روز عرفه را فراموش نکنید.

امام جمعه اهواز گفت: عید سعید فطر بزرگترین عید در کل کشور است. خوزستان امسال باید تمام ظرفیت خود را در برگزاری استان به میدان بیاورد. شهردار باید وارد شود و تمام شهر را تا جایی که می تواند تزئین کند. از این به بعد برای عید غدیر آماده شویم. ما باید بتوانیم پیام غدیر را که همانا تحقق جهانی وجود امام زمان (عج) است به جهانیان برسانیم.

وی پایبندی به مصرف برق و آب را توصیه کرد و ادامه داد: همه ما در بحث مصرف آب و برق ذینفع هستیم. امروز ما به سختی آب و برق داریم، بنابراین تقاضا دارم به آنها احترام بگذارند. این موضوع بسیار مهمی است.

نماینده ولی فقیه گفت: امام معصوم پنج حکم اساسی را که جامعه اسلامی بر آن استوار است ذکر می کند: نماز، زکات، حج، روزه و ولایت. دستیابی به چهار مورد اول بستگی به دستاورد استان دارد. انسان باید امام خود را در هر زمانی بشناسد.

موسویورد گفت: باید بتوانیم در مقابل سختی ها و مشکلات بایستیم. شاخص اصلی موفقیت برنامه ریزی معیشتی و زندگی اقتصادی است که در این صورت جامعه ایده آل می شود. امید و چشم انداز روشن به آینده، شاخص اصلی موفقیت جامعه است. آینده باید روشن باشد.

وی افزود: در نظام اسلامی و اقتصادی که در حال حاضر مردم در آن تحت فشار هستند هشت دلیل برای امیدواری وجود دارد. شاخص اصلی امید به آینده روشن است ما در انقلاب آینده روشنی داریم. اولین موضوع رشد ۴۰ درصدی درآمد غیرنفتی در صادرات است و در ماه های اخیر رشد ۴۰ درصدی در این حوزه داشته ایم. این نشان می دهد که ما توانایی بسیار خوبی داریم. در زمینه آزادسازی منابع ارزی در هشت سال گذشته خیلی گفتند که ما زبان دیپلماسی را بلدیم و می توانیم، اما به جایی رسیدند که ارز به ایران نیامد، ویزا ندادند. و سوخت هواپیماهایشان را به آنها ندادند، اما چندی پیش منابع ارزی ممنوعه از لندن و عراق راه اندازی شد. بخش بزرگی از ارز نیز در کره جنوبی است که به زودی عرضه خواهد شد.

وی در پایان گفت: موضوع سوم افزایش چشمگیر قیمت نفت و گاز است که شاهد تحول خواهیم بود و چهارم رشد سرمایه گذاری در صنعت است. عدم استقراض از بانک مرکزی، افزایش منابع صندوق توسعه ملی، اصلاح نظام یارانه ها و استفاده از توانمندی های کشورهای همسایه امیدوار کننده است.