اینجا مردم تشنه طعم آب پایدار هستند…


بحران آب ماه کرد

چند سال پیش زنگ خطر کمبود آب در کشور به صدا درآمد و نفس رودخانه های بزرگ و کوچک به شمار می رفت. در سال های اخیر همزمان با توسعه صنعتی و کشاورزی، به نظر می رسد از منابع آبی موجود به قدری بی بند و بار استفاده شده است که نتیجه آن وارد شدن به شرایط تنش آبی و قرار گرفتن در لبه بحران آب است.

بی‌توجهی به تنش‌ها و بحران‌های آبی می‌تواند جان انسان‌ها را به خطر بیاندازد، استفاده بی‌رویه از منابع طبیعی تجدیدناپذیر، توسعه صنایع آب‌بر در مناطق کویری و فلات مرکزی و کشت محصولاتی مانند برنج در مناطق خشک کشور از جمله تهدیدات است. به منابع آب کشور

بحران آب بدون شک مهمترین چالش قرن جدید است، بحرانی که گریبانگیر بسیاری از نقاط جهان مانند کشور، شهر محال و بختیاری شده است. اما شهرستانی که ۱۱ درصد منابع آبی کشور را تامین می کرد، برای تامین آب پایدار مشکلات زیادی داشت.

سیل در شرمحال و بختیاری باعث کدورت شدید شد و چشمه کوهرنگ که بخش بزرگی از آب شرب شهر کرد و بسیاری از شهرها و روستاهای دیگر را تامین می کند از آبفای و مردم شهرک خارج کرد. کرد حدود ۱۳ روز متوالی را بدون آب و قطعی مکرر آب سپری کرد

شاید تصور مقدار معینی آب برای یک روز برای بسیاری از مردم سخت باشد، اما در این مدت آب بسته بندی شده و مخازن آب وارد میدان شد و از طرفی برای تامین آب شرب شهرکرد، اجرای طرح سه دفاع خطوط را در دستور کار قرار دادند، خطوطی که با اقدام جهادی ساخته شد مردم شب و روز رسیدند.

خط پدافندی عمان سامانی پس از یکی دو روز از رساندن آب به منازل مردم، با باز شدن دروازه‌های سد جاده زنده‌ده به روی کشاورزان اصفهانی، برای چند ساعت ابری شد و از خدمت خارج شد. اما در جریان احضار استاندار چهارمل و بختیاری به وزیر نیرو، بلافاصله درهای سد بسته شد.

امروزه دسترسی به آب آشامیدنی پایدار یکی از نیازهای اساسی و اساسی هر شهروندی است و بحران کم آبی در شهرکرد، فشاری برای مسئولان منطقه ای و کشوری بوده است تا تامین آب آشامیدنی پایدار را به عنوان یک ضرورت و اجرایی در نظر بگیرند. پروژه های آبرسانی نباید به تعویق بیفتد.

تامین آب آشامیدنی پایدار نیمی از جمعیت چهارحال و بختیاری برای بیش از یک دهه با پروژه آبرسانی بن باروجن پیوند خورده است و این پروژه حیاتی است. مطمئناً با استفاده از این طرح، مردم شهرستان طعم شیرین آب پایدار را خواهند چشید.

بحران آب در ایران موضوع امروز و دیروز نیست و حل این موضوع باید در دستور کار همه سازمان های ذیربط باشد تا در آینده شاهد اتفاقات جبران ناپذیری نباشیم. هشدار بحران آب باید بسیار واضح تر از آنچه تاکنون اعلام شده به گوش همگان برسد و مسئولان برای مقابله با این چالش بزرگ راهکارهای عملی، کارشناسی و عاجل بیندیشند.

ساناز سعیدی سامانی

انتهای پیام