اینکه ازدواج حضرت زهرا الگویی برای پیروان اهل بیت علیهم السلام است.


محمود دهقان نیری امام جمعه جمعه است به گزارش قنا از یزد، حجه الاسلام محمود دهقان نیری امام جمعه شهیدیه امروز ۱۹ تیرماه در خطبه های نماز جمعه شهر شهیدیه با اشاره به آیه ۲۹ سوره مبارکه زنان. . خداوند متعال در این آیه می فرماید: مال شما در میان شما باطل است، مگر اینکه تجارتی از روی اختیار آنها باشد و خود را نکشید.

وی ادامه داد: از نظر اسلام مال مردم به اندازه جانشان محترم است. در حدیثی از رسول خدا صلی الله علیه و آله آمده است که فرمود: «کل المسلمین حرام است و خون و مو و قربانش، پس چه کند؟» سه چیز بر هر مسلمانی حرام است: خون و مال و آبروی او. خداوند متعال در این آیه شریفه در مورد حفظ اموال مردم می فرماید: ای مردم می توانید با دو شرط در اموال مردم تصرف کنید که یکی با عمل و دیگری با رضایت است. بنابراین تصرف مال بدون معامله معقول باطل و حرام است و تصرف بدون رضایت تجاوز به عنف و نیز حرام است.

امام جمعه شهیدیه با اشاره به آغاز ماه ذی الحجه گفت: این ماه ماهی است که در آن سه روز عرفات، قربان و غدیر وجود دارد و همچنین نیمه اول این ماه که چهار روز ذکر شده است. . زمان در قرآن کریم با عناوین مختلف. خداوند متعال در آیه دوم سوره مبارکه فجر می فرماید: «و الفجر و اللیله عشر» در آیه ۲۸ سوره حج و ۲۰۳ سوره بقره می فرماید: «و یاد کن نام خدا را در ایام دانش». و خدا را در چند روز یاد می کنم.» و در آیه ۱۴۲ سوره عارف می فرماید: «ما به موسی سی شب وعده دادیم و با ده شب آن را وفا کردیم، پس اوقات پروردگارمان به پایان رسید».

وی ادامه داد: پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله در دعایی که از امام صادق علیه السلام وارد شد می فرماید: این دعا را صبح و عصر بخوانید. «خدایا این روزهاست که خطای تو در ایام و عزت واقع شده و قله بلاغت با رحمت و رحمت توست». «خدایا از محمّد و بر محمد دعا می‌کنم و ما را به وسیله آنها در راه هدایت و عفت و مال هدایت کنی و آنچه را که در آنها می‌جنگی انجام دهی».

امام جمعه شهیدیه فرمود: اولین روز این ماه مبارک در تاریخ اسلام، روز ازدواج امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) با صدقه پاکترین زهرای مرضیه (سلام الله علیها) است. در تاریخ بشریت ازدواجی وجود نداشته و تا قیامت نیز چنین نخواهد بود، زیرا دو انسان کامل و معصوم به هم پیوستند و این حاصل ازدواج مبارک دو معصوم دیگر بود. چنین ازدواجی باید الگوی پیروان اهل بیت علیهم السلام باشد. ازدواج سعادتمندانه ای که در مهریه، در مهریه و وسایل زندگی سخت نبود، بسیار ساده انتخاب شد، حدود اسلامی و اخلاقی در مراسم عقد کاملا رعایت شد. مراسم عقد بسیار ساده و به دور از تشریفات برگزار شد. امروزه بزرگترین مشکل خانواده ها فاصله گرفتن از این فرهنگ و مکتب است.

وی با اشاره به روز شهرداری در ۲۳ تیرماه گفت: شهرداری در هر منطقه چهار وظیفه مهم عمرانی، خدماتی، رفاهی و نظارتی دارد. درآمد اصلی شهرداری برای انجام این وظایف کمک های مردمی است. مردم باید شهرداری را در انجام این امور یاری کنند و دوستان شهرداری بیشتر مراقب باشند تا حقی ضایع نشود.

دهقان نری با اشاره به ۲۰ تیرماه سالروز شهادت دیارمان محراب آیت الله صدوقی یاد و خاطره این فقیه وارسته را گرامی داشت.

انتهای پیام