باکتری های روده یا هلیکوباکتر پیلوری و درمان تغذیه ای


برخی از مواد مغذی که به درمان عفونت H.pylori کمک می کند:
مطالعات متعددی در مورد داروهای طبیعی هلیکوباکتر پیلوری انجام شده است.اکثر این درمانها تعداد باکتری های روده را کاهش می دهد اما نمی تواند آنها را از بین ببرد. قبل از شروع هرگونه درمان طبیعی حتما با پزشک خود مشورت کنید. زیرا به هیچ وجه نباید درمان توصیه شده برای هلیکوباکتر پیلوری را با داروهای طبیعی جایگزین کنید. با تایید پزشک می توانید از داروهای طبیعی به عنوان یک درمان مکمل استفاده کنید. این ممکن است اثر داروهای معمولی را افزایش دهد.

پروبیوتیک ها
پروبیوتیک ها به حفظ تعادل بین باکتری های خوب و بد روده کمک می کنند. طبق مطالعه ای در سال 2012 ، مصرف پروبیوتیک ها قبل یا بعد از درمان استاندارد هلیکوباکتر پیلوری ممکن است حذف را بهبود بخشد. آنتی بیوتیک ها باکتری های خوب و بد معده را از بین می برند. پروبیوتیک ها به پر کردن باکتری های خوب کمک می کنند. همچنین ممکن است خطر رشد بیش از حد مخمر را کاهش دهد. محققان شواهدی پیدا کردند که نشان می دهد لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس بهترین نتایج را دارد.

چای سبز
چای سبز ممکن است به کشتن و کاهش رشد هلیکوباکتر پیلوری کمک کند.مصرف چای سبز قبل از عفونت به جلوگیری از ورم معده کمک می کند. و مصرف در حین عفونت می تواند شدت گاستریت را کاهش دهد.

عزیز
هیچ تحقیقی نشان نداده است که عسل به تنهایی می تواند باکتری ها را از بین ببرد. محققان پیشنهاد می کنند که استفاده از عسل با درمان استاندارد ممکن است مدت زمان درمان را کوتاه کند.

روغن زیتون
روغن زیتون ممکن است باکتریهای H. pylori را نیز درمان کند. مطالعه ای در سال 2007 نشان داد که روغن زیتون دارای خواص ضدباکتریایی قوی در برابر هشت سویه H.pylori است.

ریشه شیرین بیان
ریشه شیرین بیان یک درمان طبیعی رایج برای زخم معده است. همچنین ممکن است با H. pylori مبارزه کند.طبق مطالعه ای در سال 2009 ، ریشه شیرین بیان مستقیماً باکتری ها را از بین نمی برد. اگرچه از چسبندگی آن به دیواره سلولی معده جلوگیری می کند.

جوانه کلم بروکلی
ترکیب موجود در جوانه های کلم بروکلی به نام سولفورافان ممکن است در برابر H. pylori موثر باشد این مکمل می تواند ورم معده را کاهش دهد. همچنین ممکن است چسبندگی باکتری ها و اثرات آن را کاهش دهد.

فتوتراپی
هلیکوباکتر پیلوری به نور حساس است در نور درمانی از اشعه ماوراء بنفش برای از بین بردن هلیکوباکتر پیلوری در معده استفاده می شود. محققان معتقدند که فتوتراپی مورد استفاده در معده بی خطر است. این روش اغلب زمانی استفاده می شود که آنتی بیوتیک ها پاسخ نمی دهند.

خلاصه کردن
بسیاری از مردم در طول زندگی خود باکتری را حمل می کنند و هیچ علامتی ندارند. این باکتری زمانی می تواند عوارض جدی ایجاد کند که باعث گاستریت مزمن شود و اگر درمان نشود. این می تواند شامل زخم ، خونریزی و سرطان معده باشد. هلیکوباکتر پیلوری یک عامل خطر اصلی برای برخی از انواع سرطان معده است. طبق CDC 1998 ، میزان ریشه کنی هلیکوباکتر پیلوری با آنتی بیوتیک ها 61 تا 94 is است. آنتی بیوتیک ها در ترکیب با آنتی اسیدها افزودن داروهای طبیعی به داروها ممکن است در تسریع روند بهبود موثر باشد.
به ندرت پزشکان آزمایش هلیکوباکتر پیلوری را درخواست می کنند مگر اینکه علائم مشخص باشد.در صورت مثبت بودن نتیجه آزمایش H.pylori ، درمان را در اسرع وقت آغاز کنید. داروهای طبیعی برای درمان بیماری ها ضرری ندارد اما ثابت نشده است. به جای درمان معمول خود بدون نظارت پزشک استفاده نکنید.

چگونه می توان از عفونت های آینده جلوگیری کرد

علت دقیق عفونت H.pylori هنوز مشخص نیست و هیچ توصیه رسمی در مورد نحوه جلوگیری از آن وجود ندارد.به طور کلی شما باید با شستن مرتب دستها و تهیه و پخت دقیق غذا ، بهداشت را رعایت کنید. اگر مبتلا به هلیکوباکتر پیلوری هستید ، یک دوره درمانی را تکمیل کنید تا خطر عود را کاهش دهید.

مژده رحمانیان ، عضو انجمن تغذیه ایران

کلینیک زیبایی و لاغری آرمونی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *