بسیاری از سازمان ها برای ترویج سبک زندگی اسلامی اقداماتی انجام داده اند


آیت الله لطف الله دزکام نماینده ولی فقیه در استان فارسبه گزارش ایکنا از فارس، آیت الله لطف الله داغم، نماینده فقیه در استان فارس، امروز ۱۹ تیرماه در خطبه های نماز جمعه شیراز با بیان اینکه مراقبت اجتماعی موجب ارتقای معنویت در بعد فردی و اجتماعی می شود، اظهار کرد: این امر جنبه معنوی و اجتماعی دارد. .

وی افزود: اگر این معنویات را از دست بدهیم با مشکل مواجه می شویم و در این راستا خوب است به کارهایی که باید از نظر اجتماعی انجام دهیم توجه کنیم تا حیا و عفت در جامعه ما کم رنگ نشود. قاعدتاً یک سری اعمال منفی خیلی سریع به ذهن خطور می کند و انجام می شود که در جای خود لازم است و در شرع و شریعت اسلام مورد انتظار است، اما یک سری اعمال است که جنبه مثبتی دارد که باید انجام شود. .

آیت الله دزکام با بیان اینکه در اینجا دو نوع کار را به دستگاه های اجرایی و عموم مردم یادآور می شویم تا شهرمان اثر حرم سوم داشته باشد، گفت: قسمت اول مربوط به نقشه مهندسی فرهنگی استان فارس است که انجام شده است. تدوین شده و در مقابل همه کسانی که الان می خواهند کار کنند، هیچ دستگاه اجرایی نمی تواند بگوید ما نمی دانیم. برای اولین سال اجرای سند که امسال است، ۴۶ دستگاه اجرایی ملزم به اجرای یک سری اقدامات هستند. گروه های مدیریت عالی منطقه در پایان سال این معیارها را برای ارزیابی مدیران تعیین کردند

گدار خاطرنشان کرد: تاکنون ۲۰ نهاد از ۴۶ نهاد در راستای این سند برنامه های خود را اعلام کرده اند، بقیه حتی به این موضوع نپرداخته اند، هرچند وظایف آنها در این سند مشخص شده است، یک نفر به عنوان سخنران باید اعلام کند که چه کسی انجام داده است یا آنچه را که هستند انجام ندادند.

وی با اشاره به اینکه طرح خانواده معزز یک سال پیش در استان فارس تعریف شده است، گفت: در این سند مشخص می شود که همه چه می خواهند، مگر اینکه عده ای نخواهند کار کنند.

مدیران جهادی باید سر کار باشند

آیت الله دزکام خواستار ارائه گزارشی در این خصوص به مردم شد و افزود: هر دستگاهی باید به وظیفه خود در راستای ترویج سبک زندگی اسلامی گام بردارد و نمی توان گفت که کاری به این مسائل ندارد. بحث اقتصاد و فرهنگ مقاومت، محکم و روشن است. رئیس جمهور از مدیران گروه خواست که جهادی باشند.

نماینده رهبری مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه اگر مسئولی در این زمینه کوتاهی می کند باید از برخورد مردم و مسئولان ارشد با وی اطمینان حاصل کند، گفت: نیازی به نامه نگاری نیست. یک نفر بیاید و قبل از خطبه جمعه اقدامات انجام شده و کارهایی که باید انجام شود را برای مردم توضیح دهد. در بحث های مثبت کار خوبی انجام شده و باید گزارش شود و کسانی که کار نمی کنند گزارش و شناسایی شوند.

وی با تاکید بر اینکه در یکی دو هفته آینده باید جمع بندی و گزارش مناسبی در این زمینه تهیه شود، گفت: وقتی دولت می خواهد برای مردم باشد، مردم باید بدانند که چه کاری می خواهد برای آنها انجام دهد.

آیت الله دزکام دومین موضوع را مرتبط با عموم مردم در راستای فرهنگ عفاف و حجاب اعلام کرد و افزود: ما مخالف مظاهر شکننده هنجارهای اجتماعی و با فحشا و منکر هستیم. ما می دانیم که اکثریت قریب به اتفاق مردم با ارزش های اخلاقی موافق هستند و اشتباه نیست اگر مثلاً در فضای مجازی سعی کنیم نشان دهیم که شخصی این ارزش ها را تأیید نمی کند. نه، اتفاقاً برعکس است.

بیشتر مردم ارزش ها را ترجیح می دهند

و نماینده رهبر معظم انقلاب در فارس ادامه داد: با بینش علمی و بررسی دقیق می گوییم اکثریت قریب به اتفاق مردم از ارزش ها حمایت می کنند و از اجرای آن حمایت می کنند و این واضح است اما به استثنای بخشی که ما به عنوان مطالبه وارد این عرصه می شویم و مردم در اقلیت هستند. آنها اقدامات لازم را می طلبند، ما نیز می توانیم کارهایی انجام دهیم.

وی نکاتی را در این زمینه بیان کرد و افزود: یکی از آنها این است که مسئله ازدواج یک مسئله آسان است. وقتی می گوییم فحشا نباید باشد، ازدواج باید آسان باشد و نمی توانیم بگوییم ازدواج از یک طرف سخت است و فحشا از طرف دیگر نیست. ازدواج یک چیز است، اما هزینه های زندگی چیز دیگری است. شنیدیم مردی متدین به تازگی از دنیا رفته و حالش خوب بوده و بچه های خوبی هم دارد، خاطره این فرد برای ۱۴ جوانی که می خواستند زندگی خود را شروع کنند، ۱۴ جهیزیه خرج کرده بود. میت هر شبی را که در این منطقه می گذراند، مهمان یکی از اهل بیت علیهم السلام است، البته لازم نیست همه وارد این منطقه شوند. چه اشکالی دارد که وارد شیراز بشوی این کارها را کامل کنی؟

آیت الله دزکام از موکتنن خواست به هر جوانی که می خواهد ازدواج کند اما مهریه ندارد کمک کند، سپس افزود: خیلی وقت ها دختر و پسر تمایل به ازدواج دارند اما شرایط مهیا نمی شود. بله، اگر فردی در سطح بسیار بالایی باشد، ممکن است ظاهر او هرگز مناسب نباشد، اما جوانان به طور کلی به نیازهای اولیه راضی هستند. اینکه رهبر معظم انقلاب امسال را سال تولید، دانش و اشتغال زایی اعلام کردند، چرا که جوان می خواهد برای هزینه های ضروری زندگی ازدواج کند و کار کند. این اشتغال زایی کار بسیار خوبی است، اما گاهی برخی از سازمان های دولتی آن طور که انتظار می رود همکاری نمی کنند.

امام جمعه شیراز با بیان اینکه در شیراز مجموعه ای که ۱۰۰۰ نفر را استخدام می کند و حقوق می دهد با ۱۰۰ نفر کار می کند، گفت: برخی دولت های مسئول باید روی کار بیایند نه کمتر. او یک ترسو است که می داند می تواند کاری انجام دهد اما شکست می خورد.

نذر حجاب

وی همچنین به طرح «نذر حجاب» اشاره کرد و افزود: گاهی برای خانواده های دو یا سه نفره دختر و مادر واقعا سخت است که چادر بزنند و گروهی هم سرگردان هستند. چه کسی قرار است چادر نذر کند؟» امکان تجهیز آن وجود دارد، بسیاری از افراد دوست دارند با چادر سفر کنند و برخی افراد توان مالی آن را ندارند، پس باید به آنها کمک کنیم. حجاب نجار چیز بسیار خوبی است تا زن بتواند حجاب مناسب را انتخاب کند.

آیت الله جاکم در ادامه سخنان خود به فرارسیدن ماه حج و ماه ذی الحجه اشاره کرد و گفت: پس از یکی دو سال محدودیت شدید امسال تعداد زیادی از زائران ایرانی توفیق حضور در مناسک حج را داشتند که ما نیز در این مراسم حضور پیدا کردیم. برای همه آنها دعا کرد که موفق شوند. با تمام دست از این سفر معنوی برگردند و حتی کسانی که خواستند و موفق نشدند در کتب دعا اعمالی برای شریک شدن در ثواب آنها پیشنهاد شده است و این شبهای ذی الحجه این دو رکعت خاصه. دعا در ۹ روز اعمال و دعاهای خاص که در روز عرفه نیز هست، موفق باشید و انجام دهید.

نماینده فقیه در استان فارس به فرا رسیدن هفته آینده شهادت امام محمد باقر (علیه السلام) اشاره کرد و گفت: قطعاً همه باید در تکریم این امام اجنبی که قبر و ضریح آن حضرت را ویران کرد ادب داشته باشند. در بقیع.» در حرم مطهر به دلیل مصادف شدن با شب جمعه و پنجشنبه برنامه های ویژه ای در نظر گرفته شده است و شیراز برای زیارت شب جمعه احمد بن موسی (علیه السلام) برنامه ویژه ای دارد.

جشن ویژه پیروان ولایت در حرم شاهچیراگ (علیه السلام)

وی همچنین با اشاره به اینکه از عید قربان تا عید غدیر، عقد ولایت نامیده می شد، گفت: روز عید غدیر، نماز ظهر است و زمانی که پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) دست را بلند کرد. امام علی (علیه السلام). به ولایت، جشن ویژه ای برای پیروان ولایت در حرم حضرت شاهچرگ (علیه السلام) در نظر گرفته شده است که از شما دعوت می کنم از امروز در این جلسه شرکت کنید، البته اطلاعات دقیقی نیز ارائه خواهد شد.

آیت الله دزکام با اشاره به اینکه در این شهرستان خیرات فراوانی وجود دارد، گفت: از جمله کارهای خیری که مؤمنان در سال جاری انجام داده و می کنند این است که مالکان به مستاجران خود رحم کنند. عده ای با خدا معامله کردند و گفتند ما به ما رحم می کنیم، خدا رحمت کند. ما نباید همه این موارد را به قانون تبدیل کنیم، زیرا قانون خشک است و ممکن است صاحبخانه هم در کار باشد، اما مستاجر می تواند کمک کوچکی بکند، تنها تفاوت این است که همه برادرانه همکاری می کنند.

وی به برگزاری کنکور سراسری اشاره کرد و گفت: امروز تعداد زیادی از جوانان در کنکور شرکت کردند که برای همه آنها دعا می کنیم. برخی می گویند قبولی شما در کنکور مقدمه ای برای تغییر در زندگی و یافتن کار و زندگی است، پس دعا کنیم زندگی ما به گونه ای ختم شود که خدا راضی باشد و از تلاش درست استفاده شود.

انتهای پیام