تعدد قوانین ریسک اقتصادی + سالم را افزایش می دهد


حجت الاسلام رضایی

حجت الاسلام والمسلمین مجید رضایی عضو شورای حقوقی بانک مرکزی وی در گفت و گو با حلقه اسلامی آمریکای شمالی با اشاره به اینکه مشکلی به نام ریسک در سیستم های اقتصادی وجود دارد، اظهار کرد: ریسک چیزی است که همیشه وجود دارد، زیرا نمی توانیم آینده را به درستی تشخیص دهیم و بنابراین این مشکل واقعی است. چیز.

وی افزود: هر فردی که وارد عرصه سرمایه گذاری، خرید و فروش و حتی وارد عرصه تولید، مصرف و توزیع می شود، همواره با خطراتی مواجه است، زیرا آینده کاملاً در دست ما نیست و ما از آن اطلاعی نداریم، بنابراین کمبود دانش و اطلاعات در مورد آن وجود دارد. در آنجا نبود اطلاعات کافی ما را به سمت پیش بینی سوق می دهد و مجبور به استفاده از روش های سنتی پیش بینی هستیم، پس شاید اگر می خواهیم موفقیت داشته باشیم احتمال موفقیت بیشتر می شود یا اگر قرار است ضرر کنیم شدت ضرر بیشتر شود. و واردات باید کاهش یابد.

علاقه اسلام به مقوله خطر

یکی از اعضای هیأت علمی دانشگاه مفید قم با بیان اینکه همه انسان ها در طول زندگی خود با خطرات احتمالی مواجه هستند، گفت: اسلام همواره به خطر توجه داشته است، اما بین دیدگاه اسلام و دیدگاه های دیگر در این مقوله تفاوت هایی وجود دارد. توجه به ریسک ها ضروری است و باید برای کاهش ریسک ها و امکان ریسک و بازگرداندن اعتماد به بازار کاری کرد تا تولیدکننده، مصرف کننده، سرمایه گذار، سیاست گذار و تصمیم گیرنده از ثبات نسبی برخوردار شوند و این موضوع ضروری تلقی شود.

و رضایی ادامه داد: اگر سیاست گذار می خواهد کاری انجام دهد باید مسیر متغیرهای اقتصادی در چرخه سیاست گذاری را در آینده بداند. اگر اطلاعات نداشته باشد نمی تواند درست پیش بینی کند و هرکس نتواند درست پیش بینی کند نمی تواند سیاست های بلندمدت و کوتاه مدت بگیرد و به تصمیم گیری های روزانه بسنده می کند.


بیشتر بخوانید:

وی افزود: بنابراین عقل سلیم ایجاب می کند و اسلام تاکید می کند که قبل از هر کاری باید همه احتمالات را در نظر گرفت تا درصد اشتباهات و خطاها به کمترین حد ممکن کاهش یابد. پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم می فرماید: «صلوات الله علیه و سلم اگر مسلمانی چیزی را بخواهد آن را کامل انجام می دهد». فردی که سیاست گذاری می کند و می خواهد سیاست هایش محکم و استوار باشد باید اطلاعات بسیار خوبی از جامعه و محیط داشته باشد.

اعتماد به نفس؛ کلید کاهش ریسک

یکی از اعضای شورای حقوقی بانک مرکزی، اصل اعتماد را یکی از راه های کاهش ریسک دانست و در این خصوص گفت: وقتی می خواهیم سرمایه گذاری کنیم، این سرمایه گذاری باید در مکانی مطمئن انجام شود. ، از آنجایی که احتمال سرقت یا خطا کاهش می یابد، بنابراین لازم است بدانید که افراد باید تعداد مشخصی داشته باشند. در یکی از روایات آمده است: «اسماعیل بن امام صادق (علیه السلام) می خواست سرمایه گذاری کند و هر که می خواست پول اسماعیل را در جایی سرمایه گذاری کند متهم به شرب خمر شد و صادق (علیه السلام) اسماعیل را نهی کرد هر که چنین کند. نهی کردند و گفتند هر کس به حرام خدا و اذن او عمل نکند، جایز نیست امانت را در امانت نگه دارد و به گونه ای دیگر عمل کند. اما اسماعیل توصیه امام صادق را نپذیرفت صلی الله علیه و آله و سلم جدّی کرد و کارش را انجام داد و سرانجام مالش هدر رفت. امام (علیه السلام) خطاب به اسماعیل فرمود: این سزای کسانی است که احترام نمی گذارند.

و رضایی ادامه داد: همه ما در زمینه سرمایه گذاری هستیم، اگر بخواهیم پول خود را به شخصی یا شریکی با او بدهیم باید سعی کنیم ریسک های سرمایه گذاری را کاهش دهیم و در اسلام بر آن تکیه و تاکید زیادی شده است. به خصوص سیاست سازندگان می خواهند در محیط اقتصادی تجارت کنند. باید زمینه سرمایه گذاری، تولید و فعالیت اقتصادی مردم را فراهم کنند.

وی با اشاره به شرایط حاکم بر اقتصاد ایران گفت: متأسفانه شرایط اقتصادی ایران به گونه ای است که شرایط فردا و پس فردا نامشخص است و به همین دلیل تصمیم گیرندگان نمی دانند تا مدت ها چه باید بکنند. مدت و کوتاه مدت.» اقتصاد ایران مدام با تحریم مواجه است و این موضوع ریسک های اقتصادی ایران را بسیار تشدید کرده است و کسانی که می خواهند با ایران وارد چانه زنی اقتصادی شوند یا اصلا نمی خواهند چانه بزنند یا با هزینه بسیار بالا چانه زنی می کنند.

یکی از اعضای هیئت علمی دانشگاه مفید تاکید کرد: ریسک های اقتصادی بالا نشان می دهد که در شرایط جنگ اقتصادی هستیم و هر لحظه امکان بمباران اقتصادی وجود دارد و در صورت وقوع جنگ هیچ کس جز دولت سرمایه گذاری نمی کند. احتمال نابودی سرمایه وجود دارد. به همین دلیل امنیت اقتصادی در ابعاد مختلف اعم از قانون گذاری، اجرا، سیاست ها، بخشنامه ها و مقررات مورد توجه قرار می گیرد. همچنین باید توجه داشت که آیا مقررات صادره موجب ثبات بازار می شود یا بازار را از ثبات دور نگه می دارد.

مداخلات متعدد رژیم

رضایی با اشاره به اینکه دخالت های متعدد نظام دولتی در اقتصاد ریسک های اقتصاد را افزایش می دهد، گفت: در صورت مداخله دولت، سرمایه گذار نمی تواند پیش بینی کند که آیا قوانین باقی می مانند یا شاید در چهار دوره آینده قوانین تغییر کند. سال ها با تغییر دولت و مجلس. از یک طرف تعدد قوانین خطرات را به شدت تشدید می کند، متأسفانه نوع سیاست در ایران به گونه ای است که وقتی یک فرد جدید سر کار می آید، می خواهد سیاست های قبلی را کاملاً از بین ببرد یا تغییر دهد، انگار سیاست های قبلی. اصلا کار درستی نکردی! این رفتارها ریسک اقتصادی را افزایش می دهد و قابل کاهش نیست.

و گفت: اگر دائماً در تصمیم گیری از علم استفاده کنیم، یقیناً ثبات قوانین افزایش می یابد. بنابراین برخی از ریسک های به وجود آمده داخلی است اما ریسک هایی نیز از خارج به اقتصاد ایران تحمیل شده است. اگرچه این مشکلات قابل حل هستند، اما می توانند بازار و محصول را نگران کرده و هزینه های زیادی را به فضای اقتصادی وارد کنند.

تضمین و کاهش ریسک های اقتصادی

یکی از اعضای شورای حقوقی بانک مرکزی ارائه ضمانت های لازم برای کاهش ریسک سرمایه گذاری را امری مشروع و بر اساس نظر مراجع عنوان کرد و در این خصوص گفت: به عنوان مثال انواع پوشش های بیمه ای. ارائه ضمانت نامه های بانکی از نظر شرعی و از نظر علما مشکلی ندارد، بلکه باید دانست که آنها چه نوع ضمانتی دارند. به عنوان مثال یک سازمان بورسی اخیراً سهام سهامداران را در قالب بیمه سهامداران بیمه کرده و حداقل ۲۰ درصد سود را در مدت یک سال تضمین کرده است. درصد سود تضمینی است بنابراین ضمانت روش های مختلفی دارد که یکی از آنها بیمه است و مشکلی ندارد و برای کاهش ریسک های اقتصادی مهم تلقی می شود.

رضایی با بیان اینکه پذیرش ریسک برای شرکت های بیمه پرهزینه است، یادآور شد: خود شرکت های بیمه می دانند که چه ریسک هایی را پوشش دهند و در این راستا یکی از کارهایی که شرکت های بیمه انجام می دهند تنوع بخشی به دارایی هایی است که برای پوشش ریسک ها می پذیرند و بنابراین به عنوان بخشی از بیمه شخص ثالث که بیمه اجباری است و شرکت های بیمه را با زیان مواجه می کند، سایر بیمه نامه ها معمولا برای شرکت های بیمه سودآور است.

گفتگو با سعید امینی

انتهای نامه