جنگ هسته ای در جهان نزدیک است/ انگلیس هشدار داد! پایگاه خبری تحلیلی آوگ


جنگ هسته ای در جهان نزدیک است/ انگلیس هشدار داد!

به گزارش خبرگزاری آوگ به نقل از پایگاه اینترنتی همشاری آنلاین، دولت انگلیس گزارشی را در سایت خود از سخنرانی مشاور امنیت ملی این کشور در اندیشکده آمریکایی مرکز مطالعات استراتژیک و بین المللی منتشر کرد.

او در ابتدای این سخنرانی گفت: “من باید با صحبت در مورد جنگ در اوکراین شروع کنم.” ما اخیراً از مرز وحشتناک ۱۵۰ روزه خود گذشتیم از زمانی که پوتین این جنگ غیرقانونی و غیرقانونی را آغاز کرد و باعث رنج و عذاب بی‌شمار مردم بی‌گناه اوکراین شد.»

مشاور امنیت ملی دولت بریتانیا مدعی شد: من نگرانم که این درگیری با الگوی رفتار عمدی و بی پروا روسیه برای تضعیف معماری امنیت جهانی مطابقت داشته باشد. خاک بریتانیا، و نقض مکرر که منجر به فروپاشی پیمان منع موشک های هسته ای میان برد شده است.

بر اساس این گزارش، استفان لاوگرو در ادامه درباره خطر رو به رشد رویارویی هسته ای با روسیه و چین در بحبوحه شکست کانال های مخفی ارتباطی که به حفظ صلح در طول جنگ سرد کمک کرد، هشدار داد.

مشاور امنیت ملی انگلیس در این سخنرانی که به صورت مجازی انجام شد، گفت: فقدان گفت‌وگو (میان کشورهای غربی با روسیه و چین) در زمانی رخ می‌دهد که نه تنها «دامنه وسیع‌تری» از ریسک‌های استراتژیک وجود دارد، بلکه همچنین در نتیجه پیشرفت علم و فناوری، تکثیر تسلیحات و رقابت فزاینده در حوزه‌هایی مانند فضا، «مسیرهای رو به افزایش» بیشتری در روابط آنها وجود دارد.

به گفته این مقام ارشد در لندن، دو بلوک اتحاد جماهیر شوروی و ناتو در دوران جنگ سرد توانستند به درک مشترکی از دکترین در مورد خطر جنگ هسته ای دست یابند، اما امروزه چنین تفاهمی وجود ندارد. .

مشاور امنیت ملی دولت انگلیس که کشورش یکی از کشورهای صاحب تسلیحات هسته ای است، در ادامه این نشست بر ابهام وضعیت موجود در زمینه سلاح های هسته ای در جهان تاکید کرد و ایران و کره شمالی را در این فهرست قرار داد. کشورهایی که سلاح هسته ای دارند مرکز.

استفان لاوگرو با تأکید بر فضای مبهم جهان در مورد دکترین هسته‌ای، تأکید کرد که «دکترین (هسته‌ای کنونی) در مسکو و پکن غیرشفاف و مبهم است، نه از پیونگ‌یانگ یا تهران.

به گفته وی، در طول جنگ سرد، درک متقابل بین دو اردوگاه متخاصم در غرب و شرق کمک کرد تا جهان وارد جنگ هسته ای نشود.

مشاور امنیت ملی انگلیس گفت: این به ما اطمینان بیشتری داده است که مسیر خود را به سمت جنگ هسته ای اشتباه محاسبه نخواهیم کرد. امروز، ما مانند دیگرانی که ممکن است در آینده ما را تهدید کنند، به ویژه چین نداریم.»

این مقام بلندپایه لندنی در نشست مرکز تحقیقات مرکز مطالعات استراتژیک و بین المللی بدون اشاره به برنامه هسته ای انگلیس و آمریکا شروع به متهم کردن چین و دیگر کشورها به برنامه هسته ای کرد.

استفان لاوگرو در مورد گسترش سلاح های هسته ای در کشورهای “سرکش” و همچنین توسعه سریع چنین سلاح هایی در میان قدرت های هسته ای مستقر ابراز نگرانی کرد. وی همچنین گفت که بریتانیا “نگرانی های واضح” در مورد مدرن سازی زرادخانه هسته ای چین دارد.

این مقام ارشد امنیتی بریتانیا در بیشتر سخنرانی های خود اغلب به موضوع اوکراین اشاره کرده و خواستار افزایش فشار کشورهای غربی بر روسیه شده است.

بر اساس این گزارش که در وب سایت دولت انگلیس منتشر شده است، وی از «تهاجم روسیه به اوکراین» به عنوان نمونه ای از فرسودگی مکانیزم های جنگ سرد یاد کرده و از کشورها خواسته تا اقدامات کنترل تسلیحات را اجرا کنند.

مشاور امنیت ملی بریتانیا توافقنامه های کنترل تسلیحات را برای حفظ امنیت جهانی در میان مخاطبان اندیشکده آمریکایی «حیاتی» توصیف کرد.

لینک کوتاه: https://ofoghnews.ir/?p=369997