حافظه داخلی جیمز وب فقط ۶۸ گیگابایت!


تلسکوپ فضایی جیمز وب که با تصاویر خیره کننده خود از کهکشان ها و سیارات دور دنیا را شگفت زده کرد، داده های خود را در یک حافظه نسبتا کوچک ۶۸ گیگابایتی ذخیره می کند. این اندازه برای ذخیره عکس های یک روزه کافی است.

اگرچه این SSD برای فناوری ۱۰ میلیارد دلاری که توسعه آن ۳۰ سال طول کشید بسیار کوچک به نظر می رسد، گزارش جدید نشان می دهد که ناسا دلایل خوبی برای انتخاب این نوع سخت افزار دارد.

طبق مشاهدات دانشمندان، تنها حدود ۱۲۰ دقیقه طول می کشد تا این حافظه داخلی پر شود.

کارل هانسن، مهندس سیستم های پرواز در موسسه علمی تلسکوپ فضایی (STScI) گفت: تلسکوپ فضایی جیمز وب می تواند داده ها را با سرعت ۲۸ مگابایت در ثانیه به زمین ارسال کند. من می دانستم که خطرات این ماموریت کجاست و می خواستم مطمئن شوم که با خطرات جدیدی مواجه نمی شویم.

این سرعت انتقال داده به این معنی است که تمام اطلاعات جدید را می توان در حدود چهار ساعت و نیم به زمین ارسال کرد. اگرچه جیمز وب اطلاعات بسیار بیشتری نسبت به تلسکوپ فضایی هابل جمع آوری می کند. ۵۷ گیگابایت فقط برای ۱ گیگابایت در روز.

هانسن توضیح داد که جیمز وب این کار را روزانه در دو مرحله مکالمه چهار ساعته انجام می دهد که هر کدام امکان انتقال ۲۸.۶ گیگابایت داده علمی را فراهم می کند. به همین دلیل است که تلسکوپ تنها به فضای ذخیره سازی کافی برای جمع آوری تصاویر روزانه نیاز دارد و نیازی به نگه داشتن آنها در خود تلسکوپ نیست.

جیمز وب همچنین منابع شبکه فضایی راه دور (DSN) را با کاوشگر خورشیدی پارکر، کاوشگرهای وویجر، مریخ نوردها و دیگر فناوری‌های بزرگ فضایی به اشتراک خواهد گذاشت. شبکه فضایی دور متشکل از سه آرایه آنتن است که در مادرید، بارستو و کانبرا قرار دارند.

جیمز وب علاوه بر تعادل ظریف انتقال داده در زمان‌های خاص و تبادل این دستگاه‌های پیشرفته با مأموریت‌های دیگر، باید با نیروهای طبیعی که خطرات را افزایش می‌دهند نیز مبارزه کند. جیمز وب در فاصله حدود ۱.۵ میلیون کیلومتری زمین در “نقطه لاگرانژ ۲” واقع شده است. باید با تشعشعات و دمای حدود منفی ۳۷۰ درجه فارنهایت مقابله کند.

تا پایان ماموریت ۱۰ ساله جیمز وب، به دلیل تشعشعات و فرسودگی در اعماق فضا، انتظار می رود این حافظه داخلی به حدود ۶۰ گیگابایت کاهش یابد.

جهان همچنان مجذوب تصاویر شگفت انگیز تولید شده توسط ناسا است و دانشمندان در ماه ها و سال های آینده چیزهای بی شماری در مورد جهان ما از جیمز وب خواهند آموخت.

ستاره شناسان از جیمز وب برای مشاهده کیهان در فروسرخ، تجزیه و تحلیل داده های جمع آوری شده و انتشار مقالات علمی در مورد اکتشافات خود استفاده خواهند کرد.

کامالا هریس، معاون رئیس‌جمهور ایالات متحده که ریاست شورای ملی فضایی را بر عهده دارد، می‌گوید: «جیمز وب به ما اجازه می‌دهد تا عمیق‌تر از همیشه به فضا نگاه کنیم. این تلسکوپ دانسته های ما در مورد جهان، منظومه شمسی و احتمالاً حیات را افزایش می دهد.