حذف دو واکسن کرونا از سبد واکسیناسیون ایران – پایگاه خبری تحلیلی uGov


حذف 2 واکسن کرونا از سبد واکسیناسیون ایران این افراد فقط برای دریافت دوز یادآوری مراجعه کنند 7 واکسن با 2 پلتفرم مختلف تزریق می شود.

به گزارش خبرگزاری آووگ، دکتر سید محسن زهرایی، رئیس اداره بیماری های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت گفت: نزدیک به چهار هفته است که وزارت بهداشت توصیه می کند تمام افراد بالای ۱۸ سال که مبتلا به این بیماری هستند. شش ماه واکسینه شده بود باید دوز بوستر دریافت کرد، گذشت، اما در عمل مشاهدات ما نشان می‌دهد که افزایش میزان واکسیناسیون بسیار محدود بوده و اصلاً به وضعیت مطلوب نرسیدیم.

وی ادامه داد: قبل از این توصیه میزان واکسیناسیون روزانه ما بین ۲۵ تا ۳۰ هزار نفر بود که اکنون به حدود ۱۰۰ هزار نفر رسیده است. البته این عدد تقریباً بیش از دو هفته ثابت مانده است. اگر قرار باشد هر روز از این میزان واکسیناسیون عبور کنیم، قطعا موج هفتم کرونا با این میزان واکسیناسیون کنترل نمی‌شود و نیازمند مشارکت جدی‌تر مردم برای دریافت واکسن هستیم.

۷ واکسن در سبد واکسیناسیون ایران

وی در خصوص سبد واکسن‌ها علیه کرونا در ایران گفت: سه واکسن با پلت فرم ویروسی غیرفعال شامل واکسن‌های برکت، فخرا و سینوفارم است. همچنین چهار واکسن با پلت فرم پروتئین نوترکیب شامل واکسن های پاستوکوکال، کوپارس، اسپیکوژن و نورا در کارنامه واکسیناسیون ایران قرار دارند. در واقع به طور کلی ۷ نوع واکسن در مراکز موجود است.

رئیس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری وزارت بهداشت تأیید کرد: در حالی که ایران هفت واکسن را در کارنامه واکسیناسیون خود قرار داده است، اکثر کشورها برنامه واکسیناسیون خود را با دو یا سه واکسن اجرا کرده‌اند و جزو کشورهایی هستیم که درصد بالایی داریم. از واکسن ها انواع واکسن ها.

ادامه تولید واکسن‌های ایرانی کرونا منوط به ثبت سفارش وزارت بهداشت است

وی در پاسخ به این سوال که آیا تولیدکنندگان ایرانی واکسن همچنان مشغول تولید واکسن هستند یا همچنان از واکسن هایی که در اختیار وزارت بهداشت قرار داده اند استفاده می کنند؟ بنابراین وضعیت و کمیت موجودی آن پایش می شود و در صورتی که نیاز به واکسن را زیاد احساس کنیم، از تولیدکنندگان واکسن می خواهیم تا در صورت نیاز محصولات جدید تولید کنند.

وی در پاسخ به این سوال که برنامه وزارت بهداشت برای استفاده از دوز استنشاقی واکسن کوپارس چیست؟ الزهرا گفت: در برنامه واکسیناسیون کشور از واکسن هایی استفاده می شود که به تایید سازمان غذا و دارو رسیده است. طبق اطلاعات من، تاییدیه FDA برای دوز استنشاقی واکسن کوپارس هنوز صادر نشده است.

هیچ برنامه ای برای واردات واکسن وجود ندارد

وی افزود: در خصوص واکسن سینوفارما آخرین محموله آبان ماه سال ۱۴۰۰ وارد کشور شد و در حال حاضر برنامه ای برای واردات این واکسن به کشور وجود ندارد.

اسپوتنیک و آسترازنکا از مجموعه واکسیناسیون ایران حذف شدند

وی با اشاره به حذف واکسن اسپوتنیک و آسترازنکا از سبد واکسیناسیون کشور، تصریح کرد: با وجود اینکه پیش از این موجودی هر دو واکسن وجود داشت، تزریق این دو واکسن مورد استقبال قرار نگرفت و قسمت زیادی از این دو واکسن منقضی شد. حذف شده است.

تکمیل واکسن کرونا در سن ۱۲ سالگی ضروری است

وی با توجه به تصمیم اخیر کمیته ملی واکسیناسیون کرونا مبنی بر تزریق دوزهای یادآوری واکسن کرونا برای افراد زیر ۱۸ سال، تاکید کرد: شرایط تزریق دوز یادآوری واکسن کرونا تغییر نکرده و فقط گروه سنی بالای ۱۸ سال است. شش ماه از آخرین واکسیناسیون آنها گذشته است و آنها در معرض تزریق دوز یادآوری واکسن هستند.

رئیس اداره واکسن و بیماری های قابل پیشگیری وزارت بهداشت در خاتمه تاکید کرد: بسیاری از افراد زیر ۱۲ سال هنوز واکسن را دریافت نکرده اند و از خانواده ها می خواهیم هر چه سریعتر فرزندان خود را واکسینه کنند.

لینک کوتاه: https://ofoghnews.ir/?p=370176