“خانم”؛ گران ترین پول ایران در پایتخت


سمیرا باباجانپور| جنس سکه خانم مخلوطی از طلا و نقره از آلیاژی به نام الکتروم است.

این سکه به دلیل ارزش بالایی که دارد در یکی از اتاق های موزه در شرایط بسیار خاصی از نظر نور، رطوبت، گرما و … نگهداری می شود. قدمت چند هزار ساله این سکه نشان از ارزش فراوان آن دارد.

بوران دخت ساسانی در موزه سکه

علاوه بر این، سکه اولین ملکه ایرانی به نام پوراندخت ساسانی از جمله سکه های ایرانی است که می توانید در موزه پول پایتخت مشاهده کنید.

براندخت دختر بزرگ خسروپرویز و مادر یزدگرد سوم بود. پس از اردشیر، کوچکترین پسر شروه، در اوج هرج و مرج داخلی، تاج و تخت اریک شاهی را به دست گرفت. براندخت زنی دانا و نیکوکار از بینوایان بود.

مؤلفان غیراسلامی و فردوسی حکومت او را شش تا هفت ماه و مورخان اسلامی یک سال و چهار ماه گفته اند. او پس از انعقاد پیمان صلح دائمی با رومیان به مرگ طبیعی درگذشت. روی سکه نیم تنه و عکس پروفایل او با چهره ای زیبا، صورت کشیده و ظاهری جذاب دیده می شود.

تجارت بین سکه و اسکناس

موزه سکه شناسی تاریخ را از زبان سکه ها روایت می کند. با هر قدمی که به جلو برمی دارید شاهد سال های توسعه این سکه و اسکناس در ایران خواهید بود. از اولین سکه به نام چاو تا سکه ای که اکنون در جیب شماست.

مسئولان موزه سعی کرده اند با استفاده از نورپردازی و البته استفاده از اشیای عتیقه، محیطی مناسب برای موزه در این مکان ایجاد کنند.

موزه پول در مجتمع تفریحی فرهنگی ارم در کیلو ۴ اتوبان تهران – کرج واقع شده است. برای اطلاعات بیشتر با شماره ۴۴۱۴۳۰۸۸ ۴۴۱۴۳۰۸۹ تماس بگیرید.

منبع: همشاری آنلاین