خبرنگاری قرآن ادامه مسیر معلمی من بود / تدریس در حاشیه شهر را ترجیح دادم


معلمیتقویم را که ورق می‎‌زنی پر است از روزهایی که هر کدام به مناسبتی نامگذاری شده است. مناسبت‌هایی که گاهی شیرینند و گاهی تلخ، هفته معلم مناسبتی خاص است. زمان‌که به پاس فداکاری اسوه اخلاق و عرفان شهید مرتضی مطهری آن را هفته معلم نامگذاری کرده‌اند.

هفته معلم متعلق به شخص خاصی نیست بلکه متعلق به همه کسانی که از جان خود مایه می‌گذارند و راه انبیای الهی را در پیش گرفته تا در این مسیر پر پیچ وخم  با هدایت گری همچون انبیا و ائمه اطهار همواه تجلی عشق و ایثار را به اوج برسانند.
اینجاست که وقتی نام معلم می‌آید ناخودآگاه خاطرات درس، کلاس، حلاوت و شیرینی روزهای مدرسه برایمان تداعی می‌شود و می‌گویم یادش بخیر و درود می‌فرستیم به همه معلمانی که در راه علم و دانش ما را یاری کردند تا امروز هر کداممان بتوانیم در زندگی خود مسیر موفقیت را طی کنیم و با افتخار می‌گوییم همچنان درس ادب و شاگردی را در مقابل معلمان وارسته این مرز و بوم پس می‌دهیم.

به مناسبت روز معلم و گرامیداشت هفته معلم با «امیر فرمایی» معلم بازنشسته قرآن و معارف و خبرنگار ایکنا همدان به گفت‌وگو نشستیم که در در ادامه می‌خوانیم.

این معلم قرآن در گفت‌وگو با ایکنا از همدان‌، با بیان اینکه متولد سال ۱۳۴۵ در ملایر است از علاقه وافر خود نسبت به فراگیری قرآن و علوم قرآنی در دوران نوجوانی سخن گفت و اظهار کرد: قبل از ورود به آموزش وپرورش زمانی که دانش آموز دبیرستانی بودم در مسجد قائم آل محمد(عج) خیابان شهید باهنر ملایر برای کودکان محله خودمان کلاس آموزش قرآن داشتم.

وی گفت: مدتی هم مردان محله علاقمند شده بودند که در کلاس آموزش قرآن شرکت کنند که در همان مسجد کلاس‌های شبانه آموزش قرآن دایر شد.

این معلم قرآن ملایر تصریح کرد: سال۱۳۶۴ در رشته امور تربیتی در مرکز تربیت معلم دارالفنون تهران پذیرفته شدم بعد از اتمام دوره اولین سال خدمتم را در روستاهای فارسبان ورزینی بخش خزل نهاوند گذراندم سال اول را در دبیرستان تدریس قرآن داشتم، یک سال بعد به ملایر منتقل شدم و تا پایان خدمتم در مدارس ابتدایی ملایر به تدریس قرآن وکارهای پرورشی مشغول شدم.

کل خدمتم را در مدارس حاشیه شهر گذراندم

وی با بیان اینکه کل خدمتم را درمدارس دولتی حاشیه شهر گذراندم، افزود: علیرغم پیشنهاداتی که برای رفتن به مدارس خاص داشتم هیچگاه مدارس دولتی حاشیه شهر را رها نکردم چراکه اعتقاد داشتم خدمت در این مدارس اجر بالاتری دارد هر چند از مزایایی محروم ماندم اما هرگز احساس ناراحتی نکردم.

فرمایی با بیان اینکه من به دانش آموزانم عشق می‌ورزیدم و آموختن معارف دینی و قرآن برایم لذت بخش‌ترین لحظه بود، افزود: وقتی می‌دیدم  دانش‌آموزان با عشق و علاقه آیات قرآن و معارف دینی را یاد می‌گیرند به خودم می‌بالیدم و افتخار می‌کردم که خدا مرا لایق این شغل قرار داد و خوشحالم که به رسالت خود عمل کرده‌ام.

دوست و رفیق شاگردانم بودم نه معلم آنها

وی افزود: من خودم را معلم دانش‌آموزان نمی‌دانستم بلکه خودم را دوست و رفیق آنها می‌دیدم و همین نگاه باعث شد تا دانش‌آموزان علاقه وافری به کلاس قرآن نسبت به سایر دروس داشته باشند و این هم به خاطر محبت و عشق و علاقه خاصی  دو طرفه بین من و آنها بود.

فرمایی رمز ماندگاری و اثرگذاری یک معلم قرآن را در عشق و محبت به شاگردانش دانست و تصریح کرد: گاهی رفتار و سخن یک معلم و مربی ذهن و روح شاگرد را به گونه‌ای پالایش می‌دهد که با دل و جان و اشتیاق به استقبال یادگیری می‌رود و ادامه مسیر یادگیری را برایش هموارتر می‌کند و من هم همین آرزویم بود که بتوانم دانش‌آوزانم را به درستی در مسیر آموزش قرآن تشویق و رغیب کنم.
معلم قرآن کارهایش بیشتر زیر ذربین است.

این معلم قرآن با بیان اینکه اخلاق یک معلم قرآن تاثیر به‌سزایی بر قرآن‌آموزان دارد و معلم قرآن کارهایش بیشتر زیر ذربین است، گفت: در این مسیر اگر اخلاق اسلامی نداشته باشی بیشتر باعث گمراهی می‌شوی یک معلم و مربی قرآن باید با رفتار و کردار خودش و لحن  زیبا باعث جذب  شود.

خبرنگار ایکنا تصریح کرد: از زمانی که آموزش قرآن برای کلاس اول ابتدایی هم برقرارشد شیرین‌ترین دوران خدمت ما بود چراکه پیوسته با دانش آموزان بالا می‌آمدیم و در سال سوم می‌دیدم دانش‌آموزان به راحتی قرآن می‌خوانند و این خیلی لذت بخش بود.

وی با بیان اینکه بعد از سالها که بازنشسته شدم دانش‌آموزانم را که می‌بینم زندگی تشکیل دادند وصاحب خانواده شدند خوشحال می‌شوم هنگامی که دربرخورد بامن ازروزهای خوش مدرسه وکلاس می گویند خداراشاکرم که خاطره بدی ازمن درذهنشان نقش نبسته است.

فرمایی با بیان اینکه درایام تدریس تشویق دانش آموزآن  جزو  برنامه ام بود، افزود: با همان تشویق‌ها قاریان زیادی پرورش داده شدند و امروز افتخار بزرگی برای شهر ما هستند.

وی با بیان اینکه درضمن تدریس قرآن آموزش مهارت‌های زندگی هم داشتیم، افزود: این آموزش‌ها ازنظم و انضباط گرفته تا احترام والدین و برخوردهای اجتماعی، مباحث اعتقادی و سیاسی و اقتصادی واجتماعی و… بود.

فرمایی اضافه کرد: جمعه‌های فصل بهار هم با همه دانش آموزان مدرسه طبیعت گردی داشتیم و خوش‌ترین و ماندگارترین لحظات دانش آموزان همین برنامه طبیعت گردی با معلم قرآنشان بود.

وی گفت: آموزش قرآن به دانش‌آموزان و فعالیت در این باب اثر فوق‌العاده‌ای در زندگی من داشت،  آرامش قلبی، غلبه بر مشکلات ، تربیت فرزندانم و… از جمله  تاثیرات قرآن در زندگی شخصی من بود و
. همین که قرآن‌آموز به یاد معلم و روش اخلاقی و آموزشی او باشد و او را از دعای خیر خود فراموش نکند، رمز ماندگاری است.

خبرنگار قرآنی ادامه مسیر معلمی من بود

وی با بیان اینکه بعد از بانشستگی نیز دوست داشتم این مسیر را ادامه دهم، گفت: در این راستا به عنوان خبرنگار افتخاری در حوزه قرآن همکاری خود را سال‌هاست که با خبرگزاری ایکنا دارم.

فرمایی افزود: رمز ماندگاری معلم قرآن؛ عشق به کار به عنوان یک وظیفه و تکلیف، و نه به عنوان شغلی درآمدزا است و من فقط به این فکر می‌کردم و این توفیق و عنایت ویژه خداست که همچنان بعد از معلمی توفیق این را به من داد تا در مسیر دیگری برای اعتلای فرهنگ قرآن گام بردارم.

وی با بیان اینکه خبرنگار قرآنی بودن امروز برایم مدال افتخال است، گفت: وقتی در این راه قلم می‌زنی تمام زندگیت سرشار از برکت می‌شود.

 

انتهای پیام

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/
رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر