خطرناک ترین جراحی های پلاستیک کدامند؟


تغییر سریع ظاهر افراد از طریق جراحی پلاستیک امکان پذیر است. اما مهم است که فراتر از بینی های زیبا و گونه های تراشیده شده به واقعیت جراحی پلاستیک نگاه کنیم: این جراحی، مانند همه جراحی ها، می تواند خطرناک باشد، چه به دلیل ماهیت خود عمل و چه به دلیل عوارض جدی.

در این گزارش با دو جراح پلاستیک صحبت کردیم تا با پرخطرترین روش های جراحی پلاستیک و عوارض جدی که در نتیجه هر عمل جراحی رخ می دهد آشنا شویم.

لیفت باسن برزیلی یک روش معمول است اما خطرناک است

به گفته جراح پلاستیک دکتر استفان اب، بسیاری از افراد برای انجام عمل لیفت باسن برزیلی صف می کشند تا رویاهای خود را با روشی برای بزرگ کردن ناحیه باسن با تزریق چربی محقق کنند.

وی با بیان اینکه استفاده از سیلیکون به عنوان پرکننده خطرناک است، گفت: این چربی اغلب از نواحی دیگر بدن گرفته می شود، اما گاهی اوقات اگر فردی بسیار لاغر باشد، افراد به فیلر یا ایمپلنت روی می آورند.

دکتر اب افزود: علاوه بر این، این روش به دلیل گسترش پرکننده های تقلبی در بازار خطرناک شده است و بسیاری از پزشکان غیرقانونی در حال انجام تزریقات غیرقانونی هستند. چه از چربی یا پرکننده استفاده کنید، یکی از عوامل خطر اصلی برای این روش تزریق است.

وی افزود: در ماهیچه های ناحیه باسن رگ های خونی عمیق و بزرگی وجود دارد که در صورت تزریق و تلاش برای بزرگ شدن این ناحیه، تزریق اغلب عمیق می شود و منجر به آسیب به عروق می شود.

نتیجه می تواند ورود چربی یا پرکننده ها به جریان خون و سپس سیستم گردش خون باشد که می تواند باعث آمبولی ریه کشنده شود.

جراحی شکم آنقدرها هم که به نظر می رسد ساده نیست

شاید به نظر آسان به نظر برسد که کمی چربی اضافی شکم را از بین ببرید تا شکمتان ظاهری صاف تر داشته باشد، اما دکتر اب گفت که تامی تاک که به عنوان تام تاک نیز شناخته می شود، می تواند باعث لخته شدن خون شود.

او گفت: «به این ترتیب، عضلات شکمی را درگیر می‌کنید که می‌توانند قسمت میانی شما را حمایت کنند. بهبودی پس از این جراحی می تواند خطرناک باشد زیرا باید خم شوید و بی حرکت بمانید. لخته های خون نیز می توانند وارد ریه های شما شوند.

وی گفت: این خطر برای بیمارانی که سن بالاتری دارند، هورمون مصرف می کنند، سابقه سرطان دارند، جراحی های قبلی انجام داده اند یا کمی اضافه وزن دارند، بیشتر است.

لیپوساکشن در مقادیر زیاد می تواند به بیمار شوک واقعی بدهد

اگر به دنبال خلاص شدن از شر بسیاری از چربی ها به یکباره هستید، لیپوساکشن می تواند یک راه حل به نظر برسد – اما خطرات خاص خود را دارد. دکتر اب گفت: “این عمل می تواند باعث جابجایی مایع در بدن شود که به نوبه خود می تواند باعث کم آبی بدن و احتمالا شوک هیپوولمیک شود.”

شوک هیپوولمیک معمولاً به کاهش شدید حجم خون اشاره دارد که منجر به عوارض بیشتر در سلامت فرد می شود. قلب نمی تواند خون را در سراسر بدن پمپاژ کند مگر اینکه حجم مشخصی از خون وجود داشته باشد. حجم خون میزان کل خون در بدن را توصیف می کند. اگر حجم خون فرد خیلی کم شود، ممکن است دچار شوک هیپوولمیک شود.

دکتر ایب گفت: بسته به نحوه انجام لیپوساکشن احتمال از دست دادن خون وجود دارد. هنگامی که لیپوساکشن با سایر روش‌ها مانند لیفت صورت یا تامی تاک ترکیب می‌شود، به دلیل طولانی بودن مدت زمان بیمار خطرناک است.

تزریق سیلیکون مایع خطرناک است

به گفته دکتر دیوید شفر، جراح پلاستیک در شهر نیویورک، جراحان غیرپلاستیک و افراد آموزش ندیده اغلب این عمل پرخطر را با هزینه بیمار انجام می دهند.

وی بیان کرد: نتایج این تزریق می تواند منجر به تغییر شکل مادام العمر و لزوم جراحی برای برداشتن سیلیکون مایع شود. سیلیکون مایع می تواند باعث واکنش های فیزیکی عجیب، استخرها و عفونت ها شود. از پرکننده های پوستی ایمن مانند اسید هیالورونیک (به عنوان مثال، Juvederm) یا هیدروکسی آپاتیت کلسیم (به عنوان مثال، Radiesse) استفاده کنید.

حتی روش های به ظاهر بی خطر نیز می توانند عوارض جانبی خطرناکی ایجاد کنند

به گفته دکتر شفر، اگرچه ممکن است پس از جراحی پلاستیک مشکلات رایج پس از عمل مانند تورم یا کبودی قابل انتظار باشد، اما برخی از عوارض جدی و بالقوه خطرناک وجود دارد که ممکن است در هنگام اشتباه رخ دهد.

برخی افراد مستعد لخته شدن خون هستند

به گفته شفر، احتمال لخته شدن خون در بیمارانی که تحت هورمون درمانی هستند، بیش از شش ساعت تحت عمل جراحی قرار گرفته اند یا استعداد ژنتیکی برای لخته شدن دارند، بیشتر است. قبل از جراحی، سابقه شخصی و خانوادگی خود را به پزشک اطلاع دهید.

آمبولی چربی یکی دیگر از عوارض بالقوه تهدید کننده زندگی است

هنگامی که چربی وارد جریان خون می شود و سپس به قلب و ریه ها می رود، به عنوان آمبولی چربی شناخته می شود و می تواند یک عارضه بالقوه کشنده جراحی پلاستیک باشد. دکتر شفر گفت که این در حین لیفت باسن برزیلی شایع تر است، به خصوص زمانی که توسط جراح مجرب انجام نمی شود و از پروتکل مناسب پیروی نمی کند.

انتخاب یک سبک زندگی به ظاهر بی ضرر می تواند منجر به عفونت بعد از عمل شود

دکتر شفر گفت: فکر نکنید که اضافه وزن یا سیگار کشیدن می تواند عوارض پس از جراحی پلاستیک ایجاد کند، اما این عوامل به علاوه سابقه عفونت، رژیم غذایی نامناسب و بهداشت نامناسب می تواند منجر به عفونت های جدی شود.

منبع: ایسکانیوز