داستان غم انگیز زندگی ستاره سرخ جدید / پسری آرام از منطقه فقیرنشین – پایگاه خبری تحلیلی افق


فابیو ویرا، علیرغم استعداد خارق‌العاده‌اش، باید سخت تلاش می‌کرد تا به مردم ثابت کند اشتباه می‌کنند.

پول نقد

اولاً، این مربیان آکادمی معروف پورتو (که ویرا در سن هشت سالگی به آنها ملحق شد) بودند که ذهنیت و قدرت بدنی او را زیر سوال بردند. آنها هافبک (که در حال حاضر ۱۷۰ سانتی متر است) را در چند جلسه با پرتویی از نور بسیار دور مقایسه کردند که نمی توانست در زمانی که هم تیمی هایش به او نیاز داشتند به سرعت به او برسد. سپس، با تیم اول پورتو در ژوئن ۲۰۲۰، این سرمربی سرخیو کونچیچ بود که آشکارا از ثبات عاطفی و سرسختی ویرا در فوتبال و همچنین سادگی و تعهد تاکتیکی او انتقاد کرد.

با این حال، با وجود تمام این ضعف های آشکار، ویرا به عنوان یکی از با استعدادترین بازیکنانی که باشگاه و کشورش تا به حال دیده بودند، پورتو و زادگاهش پرتغال را ترک کرد. به همین دلیل است که آرسنال و میشل آرتتا سخت تلاش کرده اند تا این بازیکن ۲۲ ساله را به شمال لندن بیاورند. آرسنال در جستجوی یک هافبک خلاق، تیم هایی مانند لیورپول، تاتنهام و رئال مادرید را شکست داده و یکی از بهترین بازیکنان اروپا را به خدمت گرفته است.

داستان غم انگیز زندگی ستاره جدید قرمزها / پسر آرام منطقه فقیر / از گلزنی برای مهدی طارمی تا حضور در لیگ برتر

فقر

ویرا در یک خانواده فقیر در منطقه سانتا ماریا دا فیرا در ۱۵ مایلی پورتو متولد شد و اولین بار در مسابقات جوانان در آلگاروه دیده شد. باشگاه‌های دیگری هم بودند، اما ویرا پورتو را انتخاب کرد زیرا به خانه نزدیک بود.

با این حال، دوران کودکی او دشوار بود و والدینش از نظر مالی سخت کار کردند تا بستری را برای ویرا فراهم کنند تا از استعداد او استفاده کند. او توسط پدر بهترین دوستش و مدافع فعلی پورتو، ژائو ماریو، به آکادمی آموزش داده شد. خیلی ها معتقدند بدون این امکانات جذب فوتبال حرفه ای نمی شدند. برخی از مربیان سابق او را به عنوان یک “سرکش” توصیف می کنند.

داستان غم انگیز زندگی ستاره جدید قرمزها / پسری آرام از منطقه فقیرنشین / از بسگل تا مهدی طارمی تا لیگ برتر انگلیس.

لحظه پیشرفت

لحظه پیشرفت غیرمنتظره او در برابر رقیب آرسنال در لندن رخ داد و این بازیکن ۱۸ ساله در پیروزی ۳-۱ مقابل چلسی در فینال لیگ جوانان یوفا ۲۰۱۹ گلزنی کرد. اندکی پس از آن، ویرا به سرعت به تیم اصلی ملحق شد و سپس ملی پوش شد. اولین بازی پرتغال U21. در این دوره و سال های بعد مردم ورا واقعی را دیدند. در حال حاضر هیچ بازیکنی در اروپا تعیین کننده تر از او در یک سوم پایانی زمین نیست.

ویرا علاوه بر هفت گل در فصل گذشته، ۱۴ پاس گل نیز به ثمر رساند که بهترین درصد در دقیقه در بین لیگ های معتبر اروپایی است. کونسیچ هرگز او را به عنوان شماره ۱۰ واقعی بازی نکرد، در عوض پپ گواردیولا از درون او به عنوان یک مهاجم قلابی یا وینگر معکوس استفاده کرد. به عنوان یک بازی ساز شناور و با توجه به آزادی عملی او، پاس نهایی ویرا “مرگبار” و “نادر” توصیف شده است. فقط لیونل مسی در فصل ۲۰۲۲-۲۰۲۱ در معتبرترین لیگ های اروپایی در هر ۹۰ دقیقه بیشتر از ویرا توپ بازی کرده است.

داستان غم انگیز زندگی ستاره جدید قرمزها / پسری آرام از منطقه فقیرنشین / از بسگل تا مهدی طارمی تا لیگ برتر انگلیس.

تشبیهات

شاید او مقایسه ای نباشد که طرفداران آرسنال دوست دارند، اما بسیاری او را مسعود اوزیل می دانند. یک جادوگر صاف ابریشمی با رگ‌های یخی، نه مانند بازیکن آلمانی عصبانی با آسیب‌های مشکوک به کمر. برخی دیگر می گویند که مانند برناردو سیلوا از منچسترسیتی، او چیزهای زیادی از دست داد، در سایه منتظر ماند و در چند ثانیه به زندگی بازگشت.

با وجود تمام وعده ها و هیجانات، هنوز شک و تردیدهایی وجود دارد که ویرا چقدر سریع با زندگی در لیگ برتر سازگار می شود. او فردی آرام و درونگرا است که هنوز به بلوغ کامل نرسیده است.

در نگاه اول، به نظر می رسد که او دقیقاً برعکس نام افسانه ای خود در شمال لندن باشد، یک فرانسوی بلندقد، قوی، ترسناک و یک رهبر تسلیم ناپذیر که هرگز عقب نشینی نکرد. با این حال، گفته می شود که او نیز مانند پاتریک ویرا، گاهی اوقات در موقعیت های استرس زا از نظر عاطفی مهربان است. اما آرسنال دقیقا می داند که روی چه چیزی سرمایه گذاری کند. یک ستاره نوظهور زمانی که از زنجیرهای تاکتیکی رها می شود، شکوفا می شود و موقعیت های مختلفی را ایجاد می کند، چیزی که خط حمله تیم به شدت فاقد آن است.

و برخلاف اوزیل، یقین وجود دارد که ویرا یک بار دیگر مصمم است ثابت کند که این سوءظن ها اشتباه است و او می تواند به راحتی نه تنها با یک آرسنال پر انرژی و خسته، بلکه با زندگی در بزرگترین صحنه ها سازگار شود.

داستان غم انگیز زندگی ستاره جدید قرمزها / پسر آرام منطقه فقیر / از گلزنی برای مهدی طارمی تا حضور در لیگ برتر