درمان فیبریلاسیون دهلیزی با کالبد شکافی قلب


ضربان قلب نامنظم و فرسایش قلب

تبخیر قلب هر ضربان قلب توسط یک شوک الکتریکی تحریک می شود ، که معمولاً توسط سلول های تخصصی در حفره های فوقانی قلب ایجاد می شود. این سیگنال ها در افراد مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی معیوب هستند و به سرعت رخ می دهند. بنابراین ، قسمت بالایی قلب به جای ضربان قوی ، مرتعش می شود. (فیبریلاسیون) برای بازگرداندن ریتم طبیعی قلب منبع این نقاط داغ باید از بقیه قلب جدا باشد.

متداول ترین درمان فیبریلاسیون دهلیزی جراحی کاتتر است در این روش پزشک شما یک یا چند لوله نازک (کاتتر) را از طریق رگ های خونی به قلب شما وارد می کند. او از کاتتر نقشه برای یافتن محرک ها استفاده می کند. سپس این نقاط را با سرما یا گرما با نوک سوند از بین ببرید.

این امر باعث ایجاد ضایعاتی می شود که با سیگنال های الکتریکی معیوب تداخل داشته و ریتم طبیعی قلب را باز می گرداند.
لازم به ذکر است که استفاده از سرمای شدید برای ایجاد زخم (سرماخوردگی) روش جدیدتری است.

پزشکان یک کاتتر را از طریق کشاله ران وارد ناحیه ای از قلب می کنند که در آن آریتمی رخ می دهد. سپس از آن برای استقرار و باد کردن یک بالون کوچک که منطقه را یخ می زند استفاده می کند. نتیجه بافت اسکار است که مسیر شلیک سیگنال اشتباه را متوقف می کند. این روش زمان کمتری نسبت به فرسایش حرارتی می برد و ممکن است خطرات و عوارض جانبی مشابهی داشته باشد.

در 48 ساعت اول پس از آزمایش ممکن است احساس خستگی کنید و تا حدودی احساس بدی کنید. از دستورات پزشک خود برای مراقبت از زخم ، دارو ، ورزش پیروی کنید. و قرارهای بعدی الکتروکاردیوگرام دوره ای و نوار ریتم حاصله برای بررسی ریتم قلب بررسی می شود.

برخی از افراد ممکن است پس از جراحی قلب دوره های کوتاهی از ضربان نامنظم قلب یا آریتمی داشته باشند. این یک واکنش طبیعی است که طی آن بافت ها بهبود می یابند و با گذشت زمان از بین می روند. در صورت نیاز پزشک ممکن است اقدامات دیگری را انجام دهد ، از جمله کاشتن ضربان ساز. به ویژه برای درمان مشکلات پیچیده ریتم قلب

درمان فیبریلاسیون دهلیزی با فیبریلاسیون دهلیزی

در مورد فیبریلاسیون دهلیزی

در طول فیبریلاسیون دهلیزی دو حفره قلب (دهلیز) به طور نامنظم و نامنظم می تپند – خارج از هماهنگی با بطن ها. افراد مبتلا به بیماری قلبی ممکن است با تپش قلب (تنگی نفس) ، تنگی نفس و ضعف روبرو شوند. این بیماری در صورت عدم درمان معمولاً با گذشت زمان بدتر می شود.

فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی

فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی روشی است که برای درمان ریتم های غیرطبیعی قلب (آریتمی) که از قسمت فوقانی قلب (دهلیز) شروع می شود ، استفاده می شود. این یک نوع تخلیه قلبی است که باعث فیبریلاسیون دهلیزی می شود. آریتمی با ایجاد زخم یا آسیب به بافت قلب سیگنالهای الکتریکی اشتباه را قطع کنید

اگر داروها یا مداخلات دیگر برای کنترل ریتم نامنظم قلب م notثر نباشند ، ممکن است از ECG استفاده شود. درمان فیبریلاسیون دهلیزی اغلب علائمی مانند خستگی و مشکل تنفس را بهبود می بخشد. به خاطر داشته باشید که بدون درمان ، فیبریلاسیون دهلیزی با گذشت زمان بدتر می شود.

این مقاله ممکن است برای شما مفید باشد: مقالاتی در مورد آریتمی ؛ هر آنچه باید در مورد فیبریلاسیون دهلیزی بدانید

انواع فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی

نوع فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی بستگی به علت نامنظمی ریتم قلب و سایر بیماری های قلبی دارد. سه نوع فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی عبارتند از:

جراحی کاتتر

پزشک شما کاتترهای طولانی را به قلب شما وارد می کند. انتشار گرما یا سرما شدید این امر باعث ایجاد ضایعات ریز در قسمتهای خاصی از ماهیچه قلب می شود که سیگنالهای الکتریکی نامنظم قلب شما را مختل کرده یا آنها را از بین می برد. همچنین ممکن است در مورد روشی به نام جداسازی ورید ریوی شنیده باشید. که نوعی برداشتن کاتتر است

روش پیچ و خم

این یک روش تشریح قلب در حین جراحی قلب باز است. پزشک از چاقوی چوبی یا اواپراتور برای ایجاد یک الگوی (هزارتو) از بافت اسکار در قسمت فوقانی قلب استفاده می کند. مانند برداشتن کاتتر ، زخم ناشی از سیگنال های الکتریکی را که باعث انواع خاصی از آریتمی می شود ، درمان می کند.

اگر فیبریلاسیون دهلیزی به درمان های دیگر پاسخ ندهد ممکن است به جراحی قلب دیگری مانند پیوند بای پس عروق کرونر یا ترمیم دریچه قلب نیاز داشته باشید. زیرا این روش ممکن است برای شما مفید باشد.

حذف گره AV

با عمل جراحی گره دهلیزی بطنی پزشکان از کاتتر برای ایجاد زخم در ناحیه ای از قلب به نام گره AV استفاده می کنند. این اتصال قسمت های فوقانی (دهلیزی) و تحتانی (بطن ها) است. بافت اسکار از ارسال ضربه الکتریکی معیوب به قلب دهلیزی

اگر فیبریلاسیون دهلیزی با سایر درمانها بهبود نیابد ، برداشتن گره AV ممکن است گزینه مناسبی باشد. ممکن است برای کنترل ریتم قلب بعد از عمل جراحی گره AV به یک ضربان ساز نیاز داشته باشید.

مزایای استفاده از روش جراحی قلب

مزایای استفاده از روش جراحی قلب

فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی برای کاهش علائم و نشانه ها و بهبود کیفیت زندگی استفاده می شود. این ممکن است برای افرادی که تپش قلب دارند گزینه ای مناسب باشد. فیبریلاسیون قلب را نمی توان با دارو یا سایر درمان ها اصلاح کرد.

خطرات تخریب نوار قلب

خطر ابتلا به فیبریلاسیون دهلیزی به این بستگی دارد که آیا شما تحت سایش کاتتر قرار می گیرید یا کمتر تحت عمل جراحی قلب باز قرار می گیرید.
خطرات عبارتند از:

خونریزی یا عفونت در محل جراحی یا کاتتر
• آسیب به عروق خونی
• سوراخ کردن قلب
• آسیب به دریچه های قلب.
آسیب به سیستم الکتریکی قلب این می تواند ریتم قلب را بدتر کند و به ضربان ساز برای کنترل سیستم نیاز دارد.
لخته شدن خون در پاها یا ریه ها (ترومبوآمبولی وریدی).
• سکته مغزی یا حمله قلبی
تنگ شدن شریان هایی که خون را بین ریه ها و قلب حمل می کنند (تنگی ورید ریوی).
• مرگ در برخی موارد

پسوریازیس

نحوه آماده سازی برای تبخیر

پزشک شما را معاینه کرده و چندین آزمایش را برای ارزیابی وضعیت قلبی شما تجویز می کند. او در مورد خطرات و مزایای فیبریلاسیون دهلیزی با شما صحبت خواهد کرد ، بنابراین حتماً در مورد هرگونه حساسیت یا واکنش به پزشک خود اطلاع دهید. که از دارو استفاده می کنید و اگر باردار هستید یا قصد باردار شدن دارید ، به او بگویید.
شما باید شب قبل از عمل غذا بخورید و بنوشید. اگر دارو مصرف می کنید در صورت ادامه مصرف داروهای خود قبل از جراحی از پزشک خود بپرسید در برخی موارد به شما توصیه می شود که چند روز قبل از عمل ، داروهای آریتمی خود را قطع کنید.
اگر دستگاه قابل کاشت مانند ضربان ساز یا دفیبریلاتور قابل کاشت دارید. با پزشک خود مشورت کنید تا ببینید آیا احتیاج به مراقبت بیشتری دارید یا خیر.

در حین برداشتن کاتتر برای فیبریلاسیون دهلیزی

1. سوزاندن کاتتر در بیمارستانی برای فیبریلاسیون دهلیزی انجام می شود. قبل از عمل جراحی متخصص یک رگ را در بازو یا دست شما قرار می دهد و به شما آرام بخش می دهد. در برخی موارد ، ممکن است از بیهوشی عمومی برای خواباندن شما استفاده شود.

بعد از اینکه آرام بخش کار کرد پزشک یا متخصص دیگر با این کار ناحیه کوچکی در نزدیکی کشاله ران ، گردن یا شانه ها بی حس می شود. پزشک یک سوزن را به داخل ورید وارد می کند و یک لوله (بدنه) را از طریق سوزن وارد می کند.

3. پزشک شما کاتتر را از غلاف عبور می دهد و آن را به تعدادی از نقاط قلب شما هدایت می کند.او ممکن است یک رنگ را به داخل کاتتر تزریق کند. این به او اجازه می دهد با استفاده از تصویربرداری اشعه ایکس عروق خونی و قلب شما را ببیند. کاتتر حاوی الکترودهایی است که می توانند برای ارسال تکانه های الکتریکی به قلب و ثبت فعالیت الکتریکی قلب استفاده شوند. روش استفاده از تصاویر و سایر آزمایشات برای تعیین علت این آریتمی ، مطالعه نامیده می شود. “فیزیولوژی الکتریکی (EP)”

4. در مرحله بعد پزشک از کاتتر برای تزریق گرما استفاده می کند. فرسایش فرکانس رادیویی یا سرما (کرایوآبلاسیون) روی ناحیه مورد نظر اعمال می شود تا بافت و زخم از بین برود.

5. این پروسه معمولاً سه تا شش ساعت به طول می انجامد. اما روند پیچیده ممکن است بیشتر طول بکشد.

6. طی این فرآیند هنگام تزریق رنگ به داخل سوند یا تزریق انرژی از طریق نوک سوند ممکن است ناراحتی خفیفی داشته باشید ، بنابراین در صورت احساس درد شدید یا تنگی نفس به پزشک خود اطلاع دهید.

پس از آریتمی قلبی

پس از برداشتن کاتتر برای فیبریلاسیون دهلیزی

• بعد از عمل در بیمارستان بستری خواهید شد. ضربان قلب و فشار خون شما دائما تحت نظر عوارض جانبی هستید.

بسته به شرایط ، ممکن است بتوانید همان روز به خانه بروید.

ممکن است بعد از جراحی احساس درد کنید. اما درد نباید بیش از یک هفته طول بکشد. معمولاً چند روز پس از جراحی کاتتر می توانید به فعالیت های عادی خود بازگردید.

نتیجه

فیبریلاسیون دهلیزی می تواند علائم و نشانه های مشکلات ریتم قلب را کاهش داده و کیفیت زندگی شما را بهبود بخشد. اما ثابت نشده است که خطر سکته مغزی را کاهش می دهد. بنابراین ، پزشک ممکن است توصیه کند که داروهای رقیق کننده خون را ادامه دهید.

ریتم غیرطبیعی قلب ممکن است عود کند. عود در افراد مسن و افراد مبتلا به آریتمی قلبی مانند فشار خون بالا شایع تر است. یا سابقه فیبریلاسیون دهلیزی سخت

احتمالاً حدود سه ماه پس از جراحی به پزشک خود مراجعه خواهید کرد. اگر فیبریلاسیون دهلیزی شما عود کرد می توانید آن را با قرص کنترل کنید. برخی از افراد به روش تبخیر متفاوتی نیاز دارند.

ممکن است پزشک توصیه کند که از یک مانیتور ضربان قلب مداوم مانند ضبط کننده حلقه کاشتنی استفاده کنید. اگر هنوز مشکلات ریتم قلب دارید پزشک شما ممکن است یک ضربان ساز دائمی را توصیه کند.

تخریب قلبی و میزان موفقیت

میزان موفقیت تراکئوتومی قلب

بینایی بعد از جراحی کاملاً خوب است. اما بستگی به نوع و شدت مشکل دارد. بنابراین حداقل 3 ماه طول می کشد تا به نتایج خوبی برسید.
در مورد درمان فیبریلاسیون دهلیزی مطالعات گسترده در سراسر جهان نشان می دهد که جراحی تعویض کاتتر برای حدود 80 درصد از افراد مبتلا به این بیماری موثر است و 70 درصد از مردم نیازی به داروهای قلبی ندارند.

در یک مطالعه دیگر نرخ ابلیشن به طور کلی برای مشکلات مختلف آریتمی های فوق بطنی مورد ارزیابی قرار گرفت و مشخص شد که 74.1 درصد از افرادی که این عمل جراحی را انجام داده اند با 15.7 درصد از درمان ابلیشن موفقیت آمیز موفقیت آمیز بوده اند و 9.6 درصد آنها می دانند که موفق نیستند.

علاوه بر این ، میزان موفقیت بستگی به نوع مشکلی دارد که نیاز به تخلیه دارد. به عنوان مثال ، افرادی که مشکلات مزمن دارند نسبت به افرادی که مشکلات متناوب دارند موفق تر نیستند.

منبع:
www.mayoclinic.org

برای رتبه بندی این پست کلیک کنید!

[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *