در خط خطر کرونا. گرده افشانی کنید


حمیده امینی‌ورد| هنوز سه هفته از اعلام رسمی برداشتن ماسک در فضای باز نگذشته است که دوباره هشدارها مبنی بر گذاشتن ماسک در شهرهای قرمز مطرح شد.

تازه (پس از دو سال و نیم) از رسیدن به شرایط عادی راحت شدیم، وقتی افزایش تعداد مبتلایان در روزهای اخیر به ما یادآوری کرد که همچنان در خط خطر کرونا حرکت می کنیم. پیام طبرسی، رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری نیز از افزایش چهار برابری مراجعه کنندگان به این بیمارستان خبر داد.

این افزایش نشان می دهد که اگر در یک ماه آینده مقاومت نکنیم، سد کرونا دوباره شکسته شده و به همان روزهای اضطراب، ترس و محدودیت ها برمی گردیم. اگرچه اکنون باید یاد می‌گرفتیم که با وجود کرونا چگونه به زندگی عادی برگردیم، اما به نظر می‌رسد برخی افراد فکر می‌کردند که فقط به «زندگی عادی» برمی‌گردند و فراموش کردند که خود را با خطر کرونا که هنوز ظاهر نشده است، وفق دهند. ; اکنون رسما وارد موج هفتم کرونا شده ایم.

وزیر بهداشت گفت: این باور که کرونا تمام شده کاملا اشتباه است، زیرا کرونا ویروسی است که سال ها باقی می ماند. مشکل مبارزه با کرونا این است که دنیا در قبال این بیماری یکسان رفتار نمی کند.

در حال حاضر، نرخ واکسیناسیون جهانی در برخی از کشورهای آفریقایی از شش تا هشت درصد است و ویروس در این کشورها پایدار است. بنابراین هنگامی که ویروس وجود دارد، جهش می یابد و همه کشورها را آلوده می کند. طبق آمار فکر می کنم کشورمان وارد موج هفتم کرونا شده است.

به عنوان مثال، نژاد Omicron در آفریقای جنوبی منشا گرفته است. کشورهایی هستند که واکسیناسیون مناسب را انجام نداده اند و ایمنی مردم در این کشورها پایین است. بنابراین هنگامی که ویروس وجود دارد، جهش می یابد و همه کشورها را آلوده می کند. طبق آمار فکر می کنم کشورمان وارد موج هفتم کرونا شده است.

هر چه اسمش را بگذاریم، چه «سویه جدید» یا «امیکرون» موج ششم، یا حتی «دلتا» نام آشنای موج پنجم، داستان کرونا برای ما یکسان است. ناگهان از پشت ما را غافلگیر می کند و جایی که ما به آن فکر نمی کنیم تا زمانی که عجله کند و آنقدر پیشروی کند که تا خلع سلاح از حرکت باز نمی ایستد.

اکنون دوباره در دام همان ویروس عجیب و غریب افتاده ایم. تنها در یک روز تعداد مبتلایان به ۴۷۷۲ نفر رسید و پاها که سه روز در تقویم کرونا دقیقاً صفر شده بودند ناگهان پریدند. تعداد قربانیان در حال حاضر به ۱۳ نفر (در عرض ۲۴ ساعت) رسیده است و ۴۳۲ نفر در بخش بیمارستان جان خود را از دست می دهند!

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی عین‌الله تأکید می‌کند: آنچه در موج ششم به ما کمک کرد و حاشیه امنی برای ما ایجاد کرد، همکاری مردم در واکسیناسیون است و باید از مردم تشکر کنم. حالا که هنوز درگیری خیلی شدیدی نداشته‌ایم، قطعاً به مردم می‌گویم که واکسن را به عنوان دوز یادآور تزریق کنند.

افرادی که شش ماه از واکسیناسیون قبلی خود می گذرد باید واکسن یادآوری تزریق شود که باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود.

فردی که اومیکرون می گیرد، اگر واکسن تزریق کند، حتماً شدت بیماریش کم می شود و شاهد اتفاقات بدی نخواهیم بود. افراد بالای ۶۵ سال یا افراد مبتلا به بیماری های زمینه ای مانند دیابت و غیره باید واکسن دوز یادآور را تزریق کنند.

وزیر بهداشت در پایان بر لزوم رعایت پروتکل های بهداشتی تاکید کرد و گفت: با توجه به رعایت پروتکل های بهداشتی مانند استفاده از ماسک، نظارت بر تهویه و فاصله رعایت باید توجه بیشتری شود. امیدوارم بتوانیم به سلامت از این موج عبور کنیم. وزارت بهداشت آمادگی کامل دارد و مراکز درمانی ما در آمادگی کامل هستند. اما ما امیدواریم که ممنوعیت کار ما را درمان نکند.

مردم از بی تفاوتی اجتماعی رنج می برند

آمار وزارت بهداشت نشان می دهد طی ۱۰ روز (۹ تا ۱۹ تیرماه ۱۴۰۱) در ایران به طور میانگین هر ساعت ۴۹ نفر به این بیماری مبتلا شده اند که نسبت به هفته قبل دو برابر شده است و این آمار البته افزایشی است. . با این همه آدم دچار غفلت اجتماعی شدند.

آنها هشدارها را می شنوند اما به آنها توجه نمی کنند، زیرا اگر آنها آنجا بودند، میزان انطباق با پروتکل کمتر از ۱۰ درصد نمی شد. اگرچه برخی از کشورهای پیشرو به دوران قرنطینه سخت بازگشته اند، اما در ایران، برخی بار پوشیدن ماسک در فضاهای داخلی شلوغ را برداشته اند.

اگر به رفتار شهروندان در پاساژها، مغازه‌ها، ادارات دولتی و خصوصی، آرایشگاه‌ها، مدارس، رستوران‌ها، کافه‌ها، باشگاه‌های ورزشی، نانوایی‌ها، حتی سالن‌های کنسرت، سینما و تئاتر دقت کنید، می‌بینید که اکثر آنها از این مکان خارج شده‌اند. ماسک حالا دیگر خبری از آن قوانین سختگیرانه صنفی نیست.

مرگ کرونا

تابلوهای “اختفای اجباری” تقریباً از فروشگاه ها حذف شده بود و مردم سرفه و عطسه یکدیگر را می شنیدند. واکسن ها ایده بزرگ شدن در مکان های شلوغ را کنار می گذارند و افراد واکسینه نشده با این توهم که موج در حال عقب نشینی است در برابر تزریق مقاومت می کنند.

جمعیت واکسینه نشده همچنان حدود ۸ میلیون نفر است که به هیچ وجه هدایت نشده اند. چنین افرادی را باید خودخواهان اجتماعی نامید. حدود ۳۱ میلیون نفر بیش از ۶ ماه از تزریق دوز دوم خود گذشته و به نوبت سوم یادآوری پاسخ نداده اند.

اگرچه پوشش دوز اول، دوم و سوم واکسن به ترتیب ۷۶.۹۳، ۶۹.۰۲ و ۳۳.۰۵ درصد اعلام شد، اما تزریق دوز چهارم هم اکنون در دستور کار قرار دارد. وزیر بهداشت خواستار آن شد که شش ماه پس از واکسیناسیون قبلی، واکسن تقویتی تزریق شود.

به خصوص افراد بالای ۶۵ سال با بیماری های زمینه ای و غیره، زیرا همه ما به این باور رسیدیم که اکسیری که ما را از موج وحشتناک ششم نجات داد، یک واکسیناسیون عظیم بود که به سرعت اتفاق افتاد. با این حال، برخی هنوز در مورد مارک های واکسن هایی که قبلاً آزمایش خود را گذرانده اند شک دارند. با این حال، پزشکان می گویند وسواس را کنار بگذارید. هر واکسن موجود را تهیه کنید، زیرا زمان زیادی برای ما باقی نمانده است!

برو با نقاب به استقبال زائران برو

بازگشت زائران از دو روز پیش آغاز شد. ۳۹ هزار زائر در این دو هفته وارد کشور می شوند. با وجود تعداد کم مبتلایان در عربستان، دکتر محمد مهدی گویا، رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، از آغاز معاینه زائران حج قبل از بازگشت خبر داد. به کشور، اما استقبال در فرودگاه و بازدیدهای آینده همه را نگران می کند.

با بازگشت زائران به استقبال محرم می رویم و البته برگزاری مراسم اربعین در شهریور نیز نشان می دهد که اگر نخواهیم در خانه بمانیم و مانند اوج کرونا از برگزاری مراسم مذهبی در فضاهای باز محروم شویم. ما باید همه پروتکل های روز را رعایت کنیم.

چرا که در صورت تداوم این وضعیت (عدم رعایت پروتکل ها و تزریق واکسن یادآوری) در مهرماه دوباره به دوران سخت آموزش مجازی برمی گردیم.

کاروان عروسی بی نهایت

از طرفی در این چند هفته شروع به ایجاد کاروان های عروسی بدون توقف کرده ایم. و گرچه خسرو ابراهیمی نیا، رئیس اتحادیه تالار داران می گوید که بیش از ۵۰ درصد تالارها همچنان تعطیل است، در ۵۰ درصد دیگر مراسم عروسی تشدید شده و عکس های داخل تالارها نشان می دهد که به جز کارکنان، تقریباً هیچ سالنی وجود ندارد. پروتکلی که باید توسط میزبانان و مهمانان دنبال شود.

او می گوید که کمتر کسی حتی نصیحت می کند که در این دو سال اکثر مهمانی ها و عروسی ها به تالارهای زیرزمینی و خانه های مجلل منتقل شده اند و نمی توانی از رعایت پروتکل ها در تالارها دل خوش کنی!

جالب اینجاست که بیشتر سالن ها از قبل برای پذیرایی از مهمانی های زائران رزرو شده اند و با وجود همه استرس ها، به نظر می رسد در هفته های آتی اوضاع بیشتر و بیشتر پیچیده شود.

اگر کرونا جدی است، آن را جدی‌تر بگیرید

سعید مونداری، جامعه شناس در تحلیل رفتارهای اجتماعی این روزهای مردم می گوید: «واکسیناسیون تا حد زیادی باعث ایجاد احساس مصونیت از مجازات در جامعه شده است و این دلیل اصلی رفتارهای ساده انگارانه است، زیرا اکثر ما عادت کرده ایم تا زمانی که نخواهیم نگران نباشیم. رسیدن به مرحله اوج.»

اما بخشی از تقصیر متوجه رسانه ها و مسئولان موج هفتم است. به خصوص رسانه ملی که باید زودتر از آمارها هشدار بدهد. بحث با متخصصان، پزشکان و مسئولان کم است، اما ویژگی اجتماعی مردم ایران این است که باید هر چه زودتر برای مواجهه با وضعیت خطر نهادینه شود.

این جدیت باید ناشی از حمل و نقل و اماکن عمومی باشد. اگر خطر جدی وجود دارد، مسئولان باید قاطعانه برخورد کنند تا نگویند این تعداد زیاد می شود، بلکه مترو و اتوبوس باید مثل قبل کار کنند.» در حال حاضر ۴ شهر در ایالت قرمز، ۱۴ شهر در ایالت نارنجی، ۱۴۲ شهر در ایالت زرد و ۲۸۸ شهر در ایالت آبی قرار دارند.

منبع: روزنامه ایران