دلیل آرامش و ثبات شخصیت امام خمینی (ره) چیست؟


حجت الاسلام والمسلمین جواد مهدوی حجت الاسلام والمسلمین جواد مهدوی، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های خراسان رضوی در گفت وگو با ایکنا از خراسان رضوی، علت محبوبیت امام خمینی (ره) را همه جانبه دانست. شخصی: بیایید چیزی را که احتمالاً فقط در داستان ها شنیده ایم، از نزدیک ببینیم. البته شخصیت حضرت امام به قدری است که نمی توانیم کار درست را انجام دهیم، اما نکته این آیه این است که «آب دریا را اگر نمی نوشید به اندازه تشنگی باید بچشید». ویژگی خاص امام خمینی(ره) شخصیت جامع ایشان است.

وی ادامه داد: برخی از ما این عیب را داریم که تک بعدی هستیم، ممکن است برخی از ما در بحث اخلاق عبادی خوب باشیم، اما اخلاق اجتماعی یا سایر جنبه های شخصیتی ما خوب نباشد، مثلاً برخی از ما وظایف دینی خود را به موقع انجام می دهیم، اما ممکن است با همسر و فرزندان یا همسایه خود رابطه خوبی داشته باشیم، یا آنطور که دین می گوید فقط در کار نباشیم، یا ممکن است خدمتگزار خوبی باشیم، اما خدمتگزار خوبی نباشیم. بنابراین می گوییم امام شخصیتی فراگیر بود، یعنی در ابعاد مختلف برجسته بود.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های استان خراسان رضوی تصریح کرد: اگر در مورد اخلاق عبادت امام، حضرت امام خوانده اید، ذکر کرده اند که مسجد بالای سر حضرت فاطمه معصومه (سلام الله علیها) قرار دارد. محل نماز شب امام در جوانی بود. یکی برایم تعریف می کند که یک شب مهمان امام خمینی(ره) بودم، دیدم دو ساعت مانده به اذان صبح از خواب بیدار می شوند و مدام مشغول نماز هستند. گفتم بسم الله! تو پیر شدی، زیاد عبادت می کنی و من در جوانی زیاد عبادت نمی کنم!

احترام ویژه امام خمینی(ره) به خانواده ایشان

وی در آداب اهل بیت امام توضیح داد: به قول دختر امام، حتی یک بار هم به من دستور نداد که چای بنوشم! اگر چای می خواستند، آخرین دستورشان این بود: چای بنوشیم؟ این نشان دهنده میزان ارادت امام به همسر و احترام به اوست.

مهدوی اخلاق سیاسی امام خمینی(ره) را اخلاق مطلق برشمرد و افزود: در صحبت از اخلاق سیاسی امام مانند دریا می توان آن را مصداق شجاعت ایشان نامید که فقط از خدا بترسید. ما شهید قاسم سلیمانی معلم این مدرسه را می بینیم که از هیچ چیز جز خدا نمی ترسد، زیرا این ویژگی مردان خداست که به خدا پیوند خورده اند.

رئیس نمایندگی پیشرو در دانشگاه های خراسان رضوی، شخصیت صوفیانه امام خمینی (رضی الله عنه) را یکی دیگر از وجوه بارز شخصیتی ایشان دانست که چندان روی آن کار نشده است و گفت: ایشان پیش از ایشان صوفی بوده اند. مرجع و رهبر شد. کتب امام حکایت از عرفان بالای ایشان دارد، زیرا از شاگردان برخی از شیوخ بوده است. رساله ثارالصالح یا سوره حمد او دریایی از عرفان است.

گفتگو با حجت الاسلام والمسلمین جواد مهدوی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های خراسان رضوی

ایشان پس از تأکید بر بعد علمی امام خمینی (ره) و دقت بالای ایشان در حوزه کلام به ویژه فقه، وجه دیگری از شخصیت ایشان را مؤید مردم سالاری دینی دانستند و تصریح کردند: در اوایل انقلاب و قبل از تأسیس رژیم، عده ای گفتند جمهوری اسلامی، عده ای گفتند حکومت اسلامی و عده ای با اسلام موافق نیستند، فقط بر دموکراسی تأکید کردند، اما امام جمهوری اسلامی مطرح کردند و یک کلمه، یک کلمه کمتر نگفتند و ایشان علاوه بر پایبندی به دین قوانینی که توسط افرادی که به چیزی اعتقاد دارند رعایت می شود. او در روزنامه می گوید: به خدا من از اول مخالف بنی صدر بودم اما چون مردم رای دادند رای مردم را اجرا می کنم. تحمل نقد و انتقاد نیز قابل توجه است، به انتقاد گوش می داد و در تصمیم گیری ها مشورت می کرد.

مهدوی با اشاره به زمان پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله تاکید کرد: در زمان رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم دشمنان و مخالفان با تلاش مستمر موفق به ترور آن حضرت نشدند و پس از آن تلاش ها متمرکز شد. در مورد ترور رسول خدا صلی الله علیه و آله. پیامبر رفت و احادیث خود را تحریف کرد تا جایی که واقعه کربلا به سال ۶۱ هجری قمری رسید. در مورد امام خمینی هم همینطور است. حتی برخی برای ترور امام به بیت امام رفتند اما موفق نشدند و حالا هم دوستان و هم دشمنان به نفع خود اندیشه امام را تحریف می کنند.

رئیس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه های خراسان رضوی افزود: این تحریف از جهات داخلی و خارجی امکان پذیر است. دشمنان غیرمنتظره هستند، اما چون او دوست دشمن است، باید شکایت کنیم؟ دشمن کار او دشمنی است که به این رژیم و میهن و انقلاب می زند. این کار اوست. سرمایه ما را غارت کند ممکن است گله ای از آنها نباشد، اما انبوهی از دوستان وجود دارد، زیرا برخی تلاش می کنند امام را دور بزنند. فرمایشات امام از نظر سبک و شخصیت به هم نزدیک است. امیدواریم بتوانیم از شخصیت علمی، دینی، فرهنگی و دینی امام به عنوان الگوی رفتاری برای برون رفت از بحران هایی که در حال تجربه آن هستیم و برای رشد و توسعه کشور استفاده کنیم.

ناموس ما معلوم نیست

وی درباره آگاهی نسل جدید و دانشگاهیان از شخصیت و اندیشه های امام گفت: مشاهیر ما ارزشمندترین میراث ما هستند چرا شناخت سرمایه های کشور کم است؟ غم بزرگی که در دل ماست و بار سنگینی که بر دوش داریم این است که فرزندان و دانش آموزان ما برخی از شخصیت های هنری، ورزشی و جهانی را می شناسند، اما آنقدر از ادای احترام ویژه ما اطلاعی ندارند. این یک واقعیت است که شما دارید بخشی از آرایش رهبری را برای جامعه و ملت تبیین می کنید، زیرا اگر حقیقت را بیان نکنید، دشمن آن را آن طور که می خواهد و با چرخش بیان می کند. مثلاً امام حسین (علیه السلام) را درخشان ترین خورشید ائمه اطهار می دانیم و همگی یک نور هستند.

مهدوی گفت: در ایام محرم پیامی که در شبکه های اجتماعی منتشر می شود این است که امام حسین (علیه السلام) با سربازان در طبرستان که مازندران کنونی است به ایران آمدند و در فتح بخش هایی از شمال کشور شرکت کردند. به امام حسین (ع) نامه می نویسند که به ایرانیان نگاه کند، مردانشان را بکشد و زنانشان را دستگیر کند. این پیام در ایام محرم دست به دست هم می دهد. این همان تحریف در تفسیر است، زیرا وقتی من توضیح نمی دهم دشمن آن را آن طور که می خواهد بیان می کند و به مردم غذا می دهد. اگر بخواهیم مثلاً ۱۰ نفر از افراد مشهور مدفون در نیشابور را نام ببریم، شاید فقط خیام، عطار و کمال الملک را بشناسیم. در اینجا آگاهی ما تا حدودی ناقص است. حالا شخصیت کمال الممالک مثلا در این سلبریتی ها چیست؟ و چقدر از عطار یا خیام می دانیم؟ بعد کیفی قابل بحث است، هم در کیفیت و هم کمیت ادراک مشکل داریم.

گفتگو با حجت الاسلام والمسلمین جواد مهدوی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های خراسان رضوی

مهدوی افزود: دفتر بنیاد و گروه معارف درس «وصیت امام» را ارائه کردند زیرا با اراده هر فردی می توان آن فرد را شناخت و در واقع اراده آیینه تمام نمای انسان است. . اگر می خواهید شخصیت حضرت علی (علیه السلام) را بشناسید، به وصیت او بروید. مثلاً در بخشی از وصیت نامه ایشان به امام حسن (علیه السلام) و امام حسین (علیه السلام) می فرمایند: سوگند به ترس از خدا و امر به فرمانم. در بحث جهاد تبیان از اساتید خواسته شد که به ویژه در مناسبت ها به این موضوعات بپردازند تا هر چه بیشتر نسل جدید را بشناسند، «من چوپان و من مسئولم». همه ما مسئولیم.

رئیس نهاد نمایندگی ولی فقیه، امام را ملک همه مردم دانست و افزود: در خصوص ارائه شخصیت ایشان، اساتید و دانشجویان باید نقش آفرینی کرده و ابعاد مختلف شخصیت ایشان را تبیین کنند. البته قدمی برای آشنایی طلاب با سیره و روش امام خمینی (ره) برداشته شد که ما در مرحله بررسی منبع بودیم. مثلاً دلیل آرامش و ثبات و استواری امام خمینی چیست؟ «من خدا هستم، خدا خداست». هر که تمام وجودش برای خدا باشد، خدا از آن اوست. هر که به حقیقت خدا برسد و وصل شود، این را جز خدا نمی بیند. امام در پاسخ به خبرنگاری که از او پرسید چه احساسی داری وقتی از پاریس به ایران برمی گردی، می گوید: هیچی! وقتی به حسینیه چمران می‌روند و مردم از روی هیجان شعار «سلام بر خمینی» سر می‌دهند، به یکی از رفقای خود می‌گویند که اگر الان همه برگردند و بگویند مرگ خمینی برام مهم نیست. چون دارم وظیفه ام رو انجام میدم متأسفانه این اخلاق در بین مسئولان و مردم کم رنگ شد. پس از آشنایی با کار، اقدام به انجام آن کنید. متأسفانه فردی که می خواهد حرکت کند، گاهی طلب بخشش می کند، به فکر منافع خود است و دیگران را راضی می کند.

و عفت را ناشی از دور شدن از خدا و حقایق ایمان دانست و در پایان گفت: امام خمینی به وصلت الهی رسید و به خدا و راهی که برگزید و توفیق ایمان آورد، لذا ترسید. از او. هیچ نیرویی غیر از خدا او را نداشت، زیرا به منبع لایزال الهی پیوند و ایمان داشت.

کسی که از خورشید است کمرش سخت است، نه ترس و نه خواری

انتهای پیام