دیده بان حقوق بشر نسبت به افزایش اسلام ستیزی در هند هشدار داد


تخریب خانه های مسلمانان در هند توسط افراط گرایان هندو

به گزارش ایکنا به نقل از دیده بان حقوق بشر، مقامات هندی به طور فزاینده ای از مجازات های غیرقانونی و تحقیرآمیز علیه مسلمانان استفاده می کنند.
در چندین ایالت تحت حکومت حزب ملی گرای هندو بهاراتیا جاناتا، مقامات خانه ها و اموال مسلمانان را بدون مجوز قانونی ویران کرده اند و اخیراً چندین مرد مسلمان را که متهم به اخلال در جشنواره هندو هستند شلاق زده اند.

میناکشی گانگولی، مدیر بخش جنوب آسیا در دیده بان حقوق بشر گفت که مقامات بسیاری از ایالت های هند خشونت علیه مسلمانان را نوعی مجازات تفسیر می کنند. واضح است که این مقامات قانون را نادیده می گیرند و به مردم این پیام را می دهند که تبعیض و حمله به مسلمانان آسان است.

تخریب خانه های مسلمانان در هند به این دلیل که آنها غیرقانونی هستند

در ۴ اکتبر ۲۰۲۲، در گجرات، پلیس ۱۳ نفر را به اتهام پرتاب سنگ در یک جشنواره هندو دستگیر کرد. کلیپی که نشان می دهد یک افسر پلیس لباس شخصی چند مرد مسلمان را شلاق می زند، در برخی از کانال های خبری تلویزیونی طرفدار دولت پخش و حتی مورد تمجید قرار گرفت. در حالی که جمعیت مردان و زنان به تشویق و تشویق پرداختند. پلیس تنها پس از انتقاد رسانه های اجتماعی از فیلم دستور تحقیق داد.

در ۲ اکتبر، در مادیا پرادش، پلیس یک پرونده تلاش برای قتل و شورش علیه ۱۹ مرد مسلمان را ثبت کرد و هفت نفر از آنها را دستگیر کرد. دو روز بعد، مقامات بدون مجوز قانونی، منازل سه نفر از این افراد را با ادعای ساخت و ساز غیرقانونی تخریب کردند.

در ماه آوریل، مقامات در منطقه خارگون در مادیا پرادش، مناطق آناند و سابارکانتا در گجرات، و منطقه جهانگیرپوری دهلی، که عمدتاً دارای مالکیت مسلمانان هستند، در پاسخ به درگیری‌های بین هندوها و مسلمانان.

این درگیری ها پس از عبور گروهی از مردان مسلح هندو از مناطق مسلمان نشین در جریان جشن هندوها رخ داد. آنها در مقابل مساجد شعارهای ضداسلامی سر دادند در حالی که پلیس هیچ اقدامی انجام نداد.

مقامات سعی کردند تخریب اموال مسلمانان را با ادعای غیرقانونی بودن ساختمان ها توجیه کنند، اما اقدامات و اظهارات آنها نشان می داد که این تخریب یک مجازات دسته جمعی برای مسلمانان است و آنها را مسئول خشونت در درگیری های فرقه ای می دانستند.

حداقل ۱۶ خانه و ۲۹ مغازه توسط مقامات در خارگون در مادیا پرادش تخریب شده است. در شهر خمفت در منطقه آناند، مقامات حداقل ۱۰ مغازه و ۱۷ انبار مسلمانان را تخریب کردند. در دهلی، مقامات از ۹ بولدوزر برای تخریب حداقل ۲۵ مغازه، گاری دست فروشان خیابانی و خانه های مسلمانان استفاده کردند.

در ماه ژوئن، اظهارات یک سیاستمدار BJP در مورد حضرت محمد (صلی الله علیه و آله و سلم) به اعتراضات گسترده اسلامگرایان در سراسر کشور منجر شد.

مقامات بدون هیچ مجوز قانونی و بدون هشدار یا فرصتی برای دفاع از خود خانه های مسلمانان را تخریب کردند. خانواده های آسیب دیده ده ها سال است که در آنجا زندگی می کنند و در بسیاری از موارد مدارک لازم برای اثبات آن را دارند.

گزارش سازمان ملل در مورد مجازات خودسرانه اقلیت مسلمان در هند

در ماه ژوئن، سه گزارشگر ویژه سازمان ملل در نامه ای به دولت هند ابراز نگرانی کردند که برخی از این اخراج ها به عنوان نوعی مجازات دسته جمعی و خودسرانه علیه اقلیت های مسلمان و جوامع کم درآمد به اتهام دخالت در خشونت های جمعی انجام شده است. در حالی که گزارش شده است که مقامات در بررسی این حوادث، از جمله تحریک به خشونت و اعمال ارعاب که به خشونت کمک کرده، کوتاهی کرده اند.

میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی، که هند نیز عضو آن است، تبعیض را به هر دلیلی ممنوع می‌کند و دولت‌ها را موظف می‌کند تا اطمینان حاصل کنند که همه در برابر قانون برابر هستند و از حمایت یکسان در برابر قانون اطمینان حاصل کنند.

میثاق بین المللی حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی حق برخورداری از استانداردهای مناسب زندگی از جمله مسکن مناسب را تضمین می کند. کمیته حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی سازمان ملل متحد، یک نهاد متخصص مستقل که بر پایبندی به میثاق نظارت دارد، خاطرنشان کرده است که تخریب خانه ها به عنوان یک اقدام تنبیهی، نقض میثاق است.

گانگولی گفت: «مقامات هند طوری رفتار می کنند که گویی این نوع مجازات تبدیل به سیاست دولتی شده است. اگر دولت هند اقدام فوری برای لغو قوانین تبعیض آمیز انجام ندهد، سیاست ها و اقداماتی که اقلیت ها را هدف قرار می دهد، بولدوزرها و شلاق ها جایگزین حاکمیت قانون خواهند شد.

انتهای پیام