ذکر خدا یعنی چه؟


عروسیدوره مجازی آموزش سبک زندگی و تفسیر قرآن کریم به همت حجت الاسلام والمسلمین عبدالامیر سلطانی به بیان نکات توضیحی و سبک زندگی آیات قرآن با تنظیم صفحات قرآن. آنچه در ادامه می خوانید، نکات سبک زندگی و تفسیر صفحه بیست و سوم قرآن کریم است:

کسانی که به آنها کتاب داده ایم، آن را همان گونه که فرزندان خود را می شناسند، خواهند دانست و گروهی از آنان حق را به حق کتمان می کنند (قرآن ۱۴: ۶).

توضیح

پس از بحث های پیشین در مورد لجاجت و تعصب گروهی از اهل کتاب، آیه اول مورد بحث می فرماید: «علماء الکتاب پیامبر اسلام را چنان می شناسند که فرزندانشان را می شناسد». نشانه و خصوصیات او را در کتب دینی آنها بخوانید.

«اما گروهی از آنان آگاهانه می‌کوشند حقیقت را کتمان کنند.» اما گروهی از آنان با دیدن این نشانه‌های روشن اسلام آوردند، چنانکه از عبدالله بن سلام، از علمای یهودی نقل شده است، سپس اسلام آورد و گفت: من هستم. پیامبر اسلام بهتر از من فرزندم را بشناسم. من را بشناسید یا فرزندانم را بشناسید).

این آیه حقیقت جالبی را آشکار می کند و آن این است که بیان صفات و خصوصیات جسمانی و روحی پیامبر اسلام (ص) در کتب پیشین به قدری گویا و واضح بوده که تصویر کامل آن در اذهان آنان وجود دارد. با آن کتاب ها، او کسب و کاری برای ایجاد داشت

آیا کسی می تواند تصور کند که در آن کتاب ها نام و نشانی از پیامبر اسلام وجود ندارد، اما پیامبر اسلام صریحاً جلوی چشمانشان می گوید که تمام صفات من در کتاب های شماست؟ اگر چنین است، آیا همه علمای کتاب به شدت و آشکارا با آن مبارزه نکردند؟ و به او نگفتند: این تو و کتابهای ما، نام و صفات تو در کجا ثبت شده است؟ آیا حتی ممکن بود یکی از علمای آنها تسلیم پیامبر اسلام شود؟ پس این آیات دلیل بر صداقت آنهاست (۱).

سبک زندگی قرآنی

پس مرا یاد کن تا من تو را یاد کنم و سپاسگزارم باش و کافر مباش (۱۵۲)

خداوند سبحان در آیاتی می فرماید: «یذکر نعمتکم» (بقره: ۴۰). اما در این آیه می فرماید: مرا یاد کن. این به دلیل سطح دانش افراد است. بگوییم که یاد خدا مایه شکر است و لذا بر شکر مقدم است. این آیه لطف مطلق خداوند را نسبت به بنده نشان می دهد. مردی که جهل و فقر و نابودی و ذلت او را نشان می دهد، چنان مورد استقبال قرار می گیرد که خداوند دانا و توانگر و دانا و محبوب به او می گوید: مرا یاد کن تا تو را یاد کنم. ارزش یاد ما چیست؟ آیا یادآوری ما نیز موفقیتی از سوی او نیست؟

یاد خدا فقط با زبان نیست، باید خدا را با دل و جان یاد کرد. یاد خدا وقتی گناه می کنیم و تسلیم می شویم یک خاطره واقعی است.

به همین دلیل است که در احادیث متعددی از ائمه اسلام آمده است که هدف از ذکر خدا تذکر عملی است.

«یَا عَلِیُّ ثَلَاثٌ‏ لَا تُطِیقُهَا هَذِهِ‏ الْأُمَّهُ الْمُوَاسَاهُ لِلْأَخِ فِی مَالِهِ وَ إِنْصَافُ النَّاسِ مِنْ نَفْسِهِ وَ ذِکْرُ اللَّهِ عَلَى کُلِّ حَالٍ وَ لَیْسَ هُوَ سُبْحَانَ اللَّهِ وَ الْحَمْدُ لِلَّهِ وَ لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ وَ اللَّهُ أَکْبَرُ وَ لَکِنْ إِذَا وَرَدَ عَلَى مَا یَحْرُمُ عَلَیْهِ خَافَ خداوند عز و جل با اوست و او را رها کرد»: سه کار آست که کجا مردی تونای انجم آن را (از تور کمیل) ندراند، تسلیت و بربری با بدر دینی دیر پول، و حق مردم را با عدل ادا کرد. از عدل و دگر منسوب به او، و انا وضع ید کردون، چشم انداز سبحان الله، الحمدلله، و لا اله الا الله و الله اکبر.

شاید بهترین راه یاد خدا این باشد که دعا کنیم که فرمود: اگر چه شکر یکی از مصادیق ذکر خداست، اما نام او جداگانه با ذکر ذکر شده است و این نشان از اهمیت شکر به عنوان مصداق بارز ذکر است.

خداوند با انسان معامله می کند و هیچ کاری را برای او بی فایده نمی گذارد.

امام باقر علیه السلام پس از این آیه یکی از مصادیق ذکر خدا را تسبیح حضرت زهرا سلام الله علیها دانسته است که ۳۴ مرتبه از سوی خداوند متعال و ۳۳ مرتبه حمد و ثنای خداوند است. ۳۳ بار سبحان الله.

موانع یاد خدا

ج: شیطان. پس یاد خدا را فراموششان کرد (الخلاف، ۱۹) شیطان یاد خدا را فراموششان کرد.

ب: پرورش و رقابت. معبود تو ضرب است (ضرب، ۱). او شما را سرگرم خواهد کرد.

ج: آرزوها و خیالات. او امید می دهد (هجری، ۳). من از آنها لذت بردم آریزو (۲)

منابع:

۱. مکارم الشیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج ۱، ص ۵۰۰.

۲. قرائت من، محسن، تفسیر نور، جزء اول، ص ۲۳۳.

انتهای پیام