راه‌اندازی میز توسعه صادرات صنایع دستی در فارس


نشست کمیسیون صادرات، واردات و گمرک اتاق بازرگانی فارس به گزارش ایکنا از فارس، به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی فارس، خسرو فروغان، عضو هیئت نمایندگان و رئیس این کمیسیون امروز، ۲۰ اردیبهشت گفت: به زودی میز توسعه صادرات صنایع دستی استان با هدف حمایت پارلمان بخش خصوصی از هنرمندان و صادرات صنایع دستی استان در این اتاق فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.

وی با بیان اینکه تمرکز فعالیت‌ها در این میز، بر نفوذ کالاها و تولیدات صنایع دستی استان در بازارهای صادراتی است که با جدیت دنبال می‌شود، افزود: به دلیل غفلت در سال‌های گذشته از اهمیت صادرات صنایع دستی، تأکید ما در میز توسعه صادرات صنایع دستی استان فارس بر بخش هنری و صنایع دستی، ارزش‌آوری اقتصادی صادرات صنایع دستی، مطالبه‌گری و ساماندهی و تصمیم‌سازی تخصصی و تسهیل‌گری صادرات این حوزه خواهد بود.

فروغان با تصریح اینکه باید هرچه زودتر ترکیب اعضای این میز با همفکری و خرد جمعی فعالان و هنرمندان صنایع دستی استان مشخص شود، گفت: برای انجام کارهای اصولی و کاربردی در این میز نیاز است فعالان بخش صنایع دستی استان برنامه راهبردی در خصوص صنایع دستی و هنرهای سنتی استان تدوین و در این میز دنبال کنند.

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی فارس بیان کرد: میز توسعه صادرات استان فارس محل اجتماع تمام فعالان اقتصادی و هنرمندان صنایع دستی استان خواهد بود و ما با تشکیل این میز انتظار داریم سازمان میراث فرهنگی استان با رویکرد حمایتی در کنار هنرمندان قرار گیرد و مطالبات آن‌ها را پیگیری کند.

وی اضافه کرد: صادرات آثار هنری با صادرات سایر کالاها تفاوت اساسی دارد به طوری که صادرکننده ممکن است در صادرات محصولات کشاورزی، صنعتی و معدنی، و خام فروشی متضرر شود اما صادرات آقار هنری و صنایع دستی هویت یک کشور است که با صادرات آن فرهنگ یک کشور را به مردمان دیگر کشورها شناسانده می‌شود هر چند در برخی از زمان‌ها ممکن است ممکن است ارز حاصل از آن به صورت آنی بازگشت نداشته باشد.

فروغان با بیان اینکه نباید در صادرات نگاه‌ها صرفا به درآمد ارزی و برگشت ارز باشد، ادامه داد: توسعه صادرات و حضور بیشتر در بازارهای بین‌المللی، استفاده بهینه و صادرات هنری و ارزآوری از هنر فاخر صنایع دستی استان فارس در رشته‌های مختلف یکی از اهداف مهم ماست زیرا باور داریم آثار هنری کشور ما در کشورهای دیگر می‌تواند بیش از کالاهای دیگر سفیر و معرف کشور ما باشند.

وی اظهار کرد: حضور یک اثر هنر در منزل مردم غیر ایرانی ارزش به مراتب بالاتر از برگشت ارز دارد و همین امر می‌تواند زمینه تلاش و فعالیت بیشتر هنرمندان و نسل جوان برای فعالیت در حوزه صادرات و صادرات هنر فاخر خواهد شد.

در ادامه این جلسه محمد دانش‌نیا، رئیس اداره تجارت خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس نیز گفت: در حال حاضر ۵ میز ملی در استان فارس فعال است و همچنین فارس در ۵ میز به عنوان استان معین فعالیت دارد.

وی بیان کرد: در این میزها مسائل در خصوص تسهیل و رفع مشکلات توسعه صادرات، بازاریابی محصولات، تصمیم‌گیری‌ها در خصوص روند مسایل موجود، برندسازی، کاهش تعرفه‌ها، حضور در بازارهای خارجی شامل اعزام و پذیرش هیئت‌ها مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد که تصمیم‌گیری‌ها و مصوبات این میزها در سطح ملی لازم‌الاجراست.

دانش‌نیا با اشاره به برگزاری جلسات تخصصی با فعالان حوزه صنایع دستی و بازدید از مراکز فعال صنایع دستی استان تصریح کرد: امروز بیش از هر زمان دیگری ضرورت ایجاد میز توسعه صادرات صنایع دستی در فارس احساس می‌شود و این موضوع در کارگروه توسعه صادرات استان مطرح و به زودی تشکیل خواهد شد.

وی با تأکید بر اینکه فعالیت این میز متمایز خواهد بود و با میز توسعه صادرات فرش و میز توسعه صادرات طلا و جواهرات تفاوت دارد، افزود: رویکرد اصلی ما در میز توسعه صادرات صنایع دستی استان توسعه و تسریع و حل و فصل مشکلات هنرمندان در جهت توسعه محصولات صادراتی در این حوزه است.

انتهای پیام

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/
رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر