رشد خدمات مالی اسلامی در آسیای جنوب شرقی


به گزارش ایکنا به نقل از فین تک نیوز، صنعت جهانی فین تک اسلامی حدود ۳۷۲.۵۶ میلیارد رینگیت (۷۹ میلیارد دلار) ارزش دارد و به سرعت در حال رشد است. آسیای جنوب شرقی یکی از امیدوارکننده‌ترین بازارها برای فین‌تک اسلامی با جمعیت مسلمان زیاد و طبقه متوسط ​​رو به رشد است.

اندونزی، مالزی و سنگاپور به لطف رشد اقتصادی قوی، جمعیت زیاد مسلمانان و سیاست های حمایتی دولت، موقعیت خوبی برای تبدیل شدن به بازیگران اصلی در صنعت دارند.

فرصت‌های زیادی برای شرکت‌های فین‌تک اسلامی در جنوب شرقی آسیا وجود دارد، از جمله ارائه راه‌حل‌های مطابق با شرع برای پرداخت، وام و سرمایه‌گذاری.

انتظار می‌رود صنعت فین‌تک اسلامی تا سال ۲۰۲۵ با نرخ رشد مرکب ۲۱ درصدی در مقایسه با شرکت‌های سنتی فین‌تک با CAGR 15 درصد رشد کند. انتظار می رود این بازار تا سال ۲۰۲۵ به ۶۰۳.۶۵ میلیارد رینگیت (۱۲۸ میلیارد دلار آمریکا) برسد.

بر اساس گزارش جهانی فین تک اسلامی (منتشر شده توسط DinarStandard و Ellipses)، شش بازار بزرگ فین تک در سازمان همکاری اسلامی (OIC) از نظر حجم معاملات فین تک اسلامی عبارتند از عربستان سعودی، ایران، مالزی، امارات متحده عربی، ترکیه و اندونزی. .

دلایل رشد صنعت فین تک اسلامی

این رشد تحت تأثیر عوامل متعددی از جمله افزایش تقاضا برای محصولات و خدمات مالی مطابق با شرع، گسترش استفاده از تلفن همراه و بانکداری همراه و افزایش آگاهی از محصولات و خدمات فناوری مالی اسلامی است.

شرکت‌های فناوری مالی اسلامی جایگزین‌های بسیار مورد نیاز را برای محصولات و خدمات بانکداری سنتی ارائه می‌کنند که با شریعت مطابقت ندارند. علاوه بر این، آنها (شرکت‌های فین‌تک اسلامی) نیز از تقاضای فزاینده منطقه برای بانکداری دیجیتال و خدمات مالی سود می‌برند.

در جریان اجلاس اخیر رهبران فین تک اسلامی ۲۰۲۲ که در کوالالامپور برگزار شد، دکتر محمد داود باکار، رئیس هیئت مشورتی شریعت بانک مرکزی و کمیسیون اوراق بهادار مالزی، در سخنرانی اصلی خود خاطرنشان کرد که همه چیز در این صنعت در حال رشد است. زیرا بازیگران این بازار به بازیگران صنعت مالی سنتی و سنتی دسترسی دارند.

جنوب شرقی آسیا؛ قدرت مالی اسلامی

در حالی که صنعت مالی اسلامی جهانی هنوز در مراحل اولیه خود است، عوامل متعددی باعث شده است که آسیای جنوب شرقی به عنوان یک نیروی رو به رشد در این زمینه ظاهر شود.

این منطقه در حال حاضر خانه چندین استارت آپ اسلامی موفق فین تک، مانند Ethis و Alami در اندونزی است که از فناوری برای توسعه راه حل های نوآورانه مطابق با شریعت استفاده می کنند. این شامل وام های همتا به همتا، تامین مالی جمعی اسلامی و ارائه دهندگان پرداخت آنلاین مطابق با شریعت می شود.

این استارت‌آپ‌ها در ارتقای شمول مالی و دسترسی مصرف‌کنندگان مسلمان به محصولات و خدمات مالی مطابق با شریعت حیاتی هستند.

رشد خدمات بانکداری الکترونیک اسلامی در مالزی

این صنعت هنوز در مراحل اولیه توسعه خود است و پتانسیل زیادی برای رشد بیشتر وجود دارد. این امر به ویژه در آسیای جنوب شرقی، جایی که جمعیت مسلمانان در حال افزایش است، صادق است.

صنعت فین‌تک اسلامی با اتخاذ سیاست‌ها و مقررات صحیح می‌تواند مشارکت مالی و توسعه اقتصادی در منطقه را تا حد زیادی افزایش دهد.

صنعت فین‌تک در اندونزی یکی از سریع‌ترین و هیجان‌انگیزترین صنایع در جنوب شرقی آسیا است. تنها در چند سال، چهار یونیکورن و یک اعشار (شرکت‌های تازه تاسیس با سرمایه بازار بیش از یک میلیارد دلار) در بخش فین‌تک کشور متولد شدند که بسیار موفق بوده‌اند.

از ۲۱ جولای ۲۰۲۲ (۳۰ ژوئیه)، استارت آپ های فین تک در اندونزی ۶۹.۸۰ میلیارد رینگیت (۱۴.۸ میلیارد دلار) ارزش داشتند و این کشور اکنون خانه بیش از ۱۵۰ استارت آپ فین تک است.

اندونزی بیشترین تعداد شرکت های فین تک اسلامی را دارد. یکی از آنها شرکت العالمی است که ۸۴۸.۲۱ میلیون رینگیت (۱۷۹.۸ میلیون دلار آمریکا) را به صورت شرعی به شرکت های کوچک و متوسط ​​در مناطق کشور پرداخت کرده است که عمدتاً از بخش مخابرات با ۱۸.۲ درصد و غذای حلال با ۱۴.۶ درصد است. درصد و انرژی با ۱۳.۲ درصد.

با این حال، این صنعت هنوز نوپا است و از جریان اصلی فین تک عقب مانده است، که شاهد رشد ۱۳۰ درصدی بودجه از سال ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۲ بود.

شرکت‌های فین‌تک اسلامی خدماتی از جمله وام‌دهی همتا به همتا (P2P)، پرداخت‌ها و محصولات بانکداری اسلامی ارائه می‌کنند. این بخش هنوز در مراحل اولیه توسعه خود است، اما کارشناسان به چشم انداز آن خوش بین هستند.

دولت اندونزی از طریق برنامه ملی خود از توسعه اقتصادی مطابق با قوانین اسلامی حمایت می کند. شریای فین‌تک اندونزی همچنین از استارت‌آپ‌های فین‌تک مطابق با شریعت حمایت می‌کند تا خواسته‌های خود را به قانون‌گذاران برای حمایت از توسعه کسب‌وکارهای فناوری مالی مطابق با شریعت اعلام کنند.

با وجود چالش‌ها، صنعت فین‌تک اسلامی در اندونزی در حال رشد است و انتظار می‌رود در سال‌های آینده به رشد خود ادامه دهد.

این خبر خوبی برای بسیاری از مسلمانان اندونزیایی است که به دنبال خدمات مالی مطابق با اعتقادات مذهبی خود هستند. همچنین خبر خوبی برای اقتصاد اندونزی به عنوان یک بخش بزرگتر است، زیرا شرکت های فین تک در حال کمک به تقویت مشارکت مالی در این کشور هستند.

مالزی پیشرو در توسعه و کمک به اکوسیستم استارتاپی

مالزی، به ویژه، به دلیل صنعت قوی مالی اسلامی، سیاست های حمایتی دولت و زیرساخت های توسعه یافته، پتانسیل تبدیل شدن به یک قطب جهانی برای فناوری مالی اسلامی را دارد.

با این حال، از ۲۳۳ شرکت فین تک در حال حاضر در کشور فعال هستند، تنها ۴ درصد شرکت های فین تک اسلامی هستند. با این حال، با توجه به اینکه مالزی کشوری با اکثریت مسلمان است، این آمار تعجب آور است.

توسعه صنعت فین تک اسلامی در مالزی برای هدف این کشور برای تبدیل شدن به یک رهبر جهانی در این زمینه بسیار مهم است. این بخش ضمن ارائه خدمات لازم به جامعه مسلمانان، پتانسیل رونق اقتصادی و ایجاد فرصت های شغلی را دارد.

معرفی محصولات و خدمات مطابق با شریعت در حوزه دیجیتال هنوز در مراحل اولیه خود است. با این حال، بخش مالی اسلامی در مالزی در دهه گذشته در ارائه محصولات و خدمات نوآورانه که نیازهای جمعیت مسلمان جهان را برآورده می کند، گام های بلندی برداشته است.

مالزی، رهبر جهانی در امور مالی اسلامی

بر اساس شاخص جهانی اقتصاد اسلامی، مالزی در رتبه اول مالی اسلامی در جهان قرار دارد و برای نهمین سال در بین ۸۱ کشور رتبه اول را به خود اختصاص داده است.

دلایل زیادی وجود دارد که چرا مالزی موقعیت خوبی برای پیشروی در فین تک اسلامی دارد. این کشور دارای یک صنعت مالی اسلامی قوی، یک محیط نظارتی حمایتی و جمعیت مسلمان زیادی است. علاوه بر این، مالزی همچنین دارای یک اکوسیستم استارتاپی پررونق است.

مالزی پیشرو در توسعه و کمک به فناوری مالی اسلامی است. این کشور همچنان بر بازار جهانی صکوک تسلط دارد و نزدیک به ۳۰ درصد از کل صکوک ها در سراسر جهان و حدود ۴۰ درصد از اولین کلاس صکوک جهان در ژوئن ۲۰۲۲ صادر شده است.

بر اساس گزارش RAM، بازار صکوک مالزی همچنان با سهم بازار ۳۹.۲ درصد و پس از آن عربستان سعودی (۲۰.۴ درصد) و اندونزی (۱۷.۵ درصد) در رده های بعدی قرار دارند. در مجموع، این بازارها ۷۷.۱ درصد از کل انتشار صکوک جهانی را به خود اختصاص داده اند.

موقعیت مالزی به عنوان بازار صکوک توسط عوامل متعددی از جمله محیط نظارتی مطلوب، سرمایه‌گذاران اسلامی و نقدینگی عمیق پشتیبانی می‌شود. دولت مالزی نیز از بازار صکوک حمایت کرده و اقدامات متعددی را برای ترویج استفاده از صکوک انجام داده است.

مالزی؛ مرکز مالی اسلامی منطقه ای

تعهد دولت به ایجاد کشور به عنوان یک مرکز مالی اسلامی منطقه ای در ابتکاراتی که در سال های اخیر به اجرا درآمده مشهود است.

آنها (دولت مالزی) امور مالی اسلامی و اقتصاد دیجیتال اسلامی را به عنوان فعالیت های کلیدی رشد اقتصادی خود (KEGA) شناسایی کرده اند و قصد دارند کشور را به عنوان مرکز مالی اسلامی ۲.۰ از طریق چشم انداز رفاه مشترک ۲۰۳۰ (SPV 2030) قرار دهند.

آخرین طرح بانک نگارا مالزی (بانک مرکزی مالزی) در بخش مالی از سال ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۶ با هدف تبدیل مالزی به مرکز جهانی مالی اسلامی تهیه شده است. یک استراتژی اصلاح پیشنهاد مالزی و تنظیم رویه ها برای تقویت رقابت بین المللی مالزی به عنوان دروازه ای به سوی امور مالی اسلامی است.

علاوه بر این، کمیسیون بورس و اوراق بهادار مالزی (SC) با صندوق توسعه سرمایه سازمان ملل متحد (UNCDF) برای راه‌اندازی FIKRA، یک برنامه شتاب‌دهنده فین‌تک اسلامی برای شناسایی و مقیاس‌بندی راه‌حل‌های مربوط به فین‌تک در مالزی مشارکت کرده است.

آسیای جنوب شرقی، نیروگاهی برای خدمات مالی اسلامی

هدف این ابتکار رفع کمبود استعداد در صنعت با افزایش آگاهی در مورد فین تک اسلامی و ارائه فرصت های آموزشی و توسعه برای مالزیایی هایی است که علاقه مند به شغل در فین تک هستند.

این کشور همچنین خانه موسسات مالی پیشرو مانند بانک اسلام مالزی، شعب اسلامی گروه RHB و Maybank است. مالزی نیز اخیراً دو مجوز به یک بانک دیجیتال اسلامی اعطا کرده است.

بانک الراجهی، یکی از بزرگترین بانک های اسلامی جهان، بانک دیجیتال جدیدی را در مالزی راه اندازی کرده است. این در راستای هدف بانک مبنی بر تبدیل شدن به یک بانک دیجیتال اسلامی پیشرو در جهان است. بانک جدید طیف وسیعی از محصولات و خدمات دیجیتالی را ارائه می دهد که برای رفع نیازهای مشتری مدرن طراحی شده اند.

پیش بینی می شود سهم مالی اسلامی در اقتصاد مالزی در سال های آینده رشد کند. این امر به دلیل افزایش تقاضا برای محصولات و خدمات مطابق با شریعت در سطح جهان و همچنین تلاش های مداوم دولت برای ترویج رشد بخش مالی اسلامی است.

با پشتیبانی مناسب، صنعت فین‌تک اسلامی در مالزی پتانسیل پیشرفت را دارد. اگر کشور بتواند صنعت فناوری مالی اسلامی در کلاس جهانی را توسعه دهد، موقعیت خوبی برای تبدیل شدن به یک رهبر جهانی در این زمینه خواهد داشت.

گزارش: محمد حسن کودرزی

انتهای پیام