رودریگو دوترته ، رئیس جمهور فیلیپین استعفای خود را اعلام کرد

رودریگو دوترته ، رئیس جمهور فیلیپین استعفای خود را اعلام کرد


مانیلا ، فیلیپین-رودریگو دوترته ، رئیس جمهور فیلیپین روز شنبه اعلام کرد که از سمت خود کناره گیری کرده و قصد دارد پس از پایان دوره ریاست جمهوری خود ، برای اجرایی شدن معاون ریاست جمهوری ، از اقدامات قانونی علیه مخالفان اجتناب کند.

دوترته در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت: بسیاری از فیلیپینی ها با پیشنهاد معاون رئیس جمهور در مورد همه پرسی و برگزاری مجمع عمومی مخالفت کرده اند.

دوترته گفت: “احساس کامل فیلیپینی ها این است که من واجد شرایط نیستم و این خلاف قانون اساسی است.” “در اطاعت از اراده مردم … من آنچه را که شما می خواهید انجام می دهم و امروز استعفای خود را از سیاست اعلام می کنم.”

این مرد 76 ساله ، که به دلیل سرکوب مواد مخدر ، لفاظی های مبتذل و سیاست های بی وجدان مشهور است ، قبلاً نامزدی این حزب را برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری 9 مه پذیرفته است. این تصمیم خشم بسیاری از همتایان مخالف خود را برانگیخته است ، که او را فاجعه حقوق بشر در یکی از دموکراتیک ترین مناطق آسیا توصیف کرده اند.

رئیس جمهور دوترته پس از همراهی با سناتور دستیار طولانی مدت خود ، از خروج غافلگیرانه خود از انتخابات خبر داد. بونگ گو ، نامزد ریاست جمهوری خود را به عنوان معاون رئیس جمهور در حزب حاکم در کمیسیون انتخابات ثبت کند.

دوترته ، سمت چپ ، دست سناتور بونگ گو را بلند می کند ، که در انتخابات عمومی سال گذشته در مانیل ، فیلیپین در 2 اکتبر 2021 ، نامزدی خود را برای پست معاون رئیس جمهور ارائه کرد.
AP

رئیس جمهور فیلیپین طبق قانون اساسی به شش سال محدود شده است و احزاب مخالف گفته اند که در صورت مشروعیت استیضاح دوترته در دادگاه عالی را زیر سال خواهند برد.

در حالی که دو رئیس جمهور قبلی پس از پایان دوره ریاست جمهوری در تاریخ اخیر نامزد انتخابات مجدد شده بودند ، دوترته اولین کسی بود که به عنوان معاون رئیس جمهور تصمیم گرفت. اگر او به دنبال کاندیداتوری باشد و پیروز شود ، در صورت فوت رای دهندگان یا بی کفایتی به هر دلیلی ، می تواند به ریاست جمهوری بازگردد.

استعفای دوترته همچنین می تواند راه را برای ریاست احتمالی دخترش ، سیاستمدار هموار کند

سارا دوترته در حال حاضر شهردار شهر داوائو در جنوب است و نامه هایی از بسیاری از عوامل دریافت کرده است که برای جانشینی پدرش هزینه ای درخواست می کنند. او اولین نظرسنجی مستقل در مورد اینکه چه کسی باید کشور را رهبری کند بوده است.

اما پس از آنکه پدرش در ابتدا اعلام کرد که نامزد ریاست جمهوری است ، سارا دوترته اعلام کرد که برای ریاست جمهوری کاندید نمی شود و گفت که او و پدرش توافق کرده اند که امسال فقط دوترته در انتخابات میان دوره ای شرکت کند.

هیچ واکنش فوری از سوی دختر رئیس جمهور که به مدت یک هفته در مرخصی پزشکی بود ، انجام نشد.

دوترته در سال 2016 وارد عمل شد و بلافاصله سرکوب مواد مخدر غیرقانونی را آغاز کرد و بیش از 6000 مظنون اقلیت را کشت و دولت های غربی و گروه های حقوق بشری را شوکه کرد. دادگاه کیفری بین المللی تحقیقات در مورد قتل ها را آغاز کرده است ، اما او قول داده است که با تحقیقات همکاری نمی کند و به بازرسان ICC اجازه ورود به کشور را می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *