رکود مزمن در بورس


هفته ای دیگر با کاهش قیمت سهام سپری شد و در حالی که بورس به استقبال حساس ترین هفته تیرماه می رود، شاهد ترافیک شرکت ها برای گزارش عملکرد فصل بهار بر اساس یک سنت نانوشته خواهیم بود.

رویدادی که می‌تواند تصویر روشن‌تری برای تصمیم‌گیری سرمایه‌گذاری در اختیار فعالان بازار قرار دهد و ممکن است راهی برای جلوگیری از اصلاح بیشتر قیمت باشد.

در همین حال، وزیر صامت در عین حال از تکمیل فرآیند ارزیابی دو خودروساز بزرگ خبر داد، هرچند روند ارزیابی سهام دولتی آغاز شده است.

هفته حساس بورس تهران

هفته گذشته با کمتر شدن روز کاری، بورس همچنان در رکود مزمن بود تا اینکه با افت ۰.۸ درصدی ۱.۵ میلیون واحد از دست داد. از نظر ارزش معاملات، این متغیر نه تنها در بورس تهران به کمتر از دو هزار میلیارد تومان در روز رسید، بلکه شاخص های فنی مانند ترتیب میانگین متحرک نیز حکایت از کمبود تقاضا از سمت تقاضا دارد. .

در عین حال تغییر مالکیت سهام بین اشخاص حقیقی و حقوقی نشان می دهد که مجموع خالص خریدهای سرمایه گذاران حقیقی از ابتدای سال ۱۳۹۷ نسبت به ابتدای رونق بورس به صفر رسیده است.

به عبارت دیگر، سرمایه گذاران عادی با فروش مجدد سهام و شناسایی زیان احتمالی، تمام منابعی را که برای خرید سهام از اشخاص حقوقی اختصاص داده بودند (که در اوج آن به بیش از ۱۵۰ هزار میلیارد تومان می رسید) خارج کردند.

اگرچه این موضوع بر رکود عمیق و استیصال بازیگران کوچک تاکید می کند، از سوی دیگر می تواند سیگنال خروج سرمایه گذاران غیرحرفه ای و کف برای تقویت تحلیل مرکزی و اصلاح رفتار احساسات محور در کل بازار باشد. .

انتشار عملکرد فصلی شرکت های بورسی معمولاً توسط کارشناسان بازار سرمایه در ایران به دقت رصد و تحلیل می شود و معمولاً واکنش های کوتاه مدتی را در سطح رفتار قیمتی برمی انگیزد. در همین حال، طبق سنت نانوشته، هفته آخر ماه اول هر فصل، دوره ای است که اکثر شرکت ها گزارش های توجیهی عملکرد و مدیریت سه ماهه قبلی را منتشر می کنند.

هفته جاری از منظر فوق یکی از این چهار دوره مهم سال است. با این تفاوت که برخی از تحولات اهمیت آن را برای فعالان بازار بیش از دوره های قبل کرد.

در همین راستا طی دو فصل گذشته حاشیه سود شرکت ها با شتاب نسبتاً بالایی از سقف تاریخی ۳۸ درصد کاهش یافته است و اکنون در فصل بهار به دلیل برخی تصمیمات دولت از جمله افزایش زیاد دستمزدها، کاهش چشمگیری داشته است. آیا روند کاهش متوسط ​​حاشیه سود بازار از محدوده ۳۰ درصد (براساس عملکرد ۱۲ ماهه سال گذشته) به میانگین بلندمدت (۲۳ درصد) در حال شتاب است یا خیر؟

از سوی دیگر، با توجه به برخی بنگاه‌های کالامحور مانند پالایشگاه‌ها، تولیدکنندگان اوره و غیره، بازار منتظر است تا ببیند جهش قیمت جهانی محصولات تا چه حد بر سودآوری بنگاه‌ها منعکس خواهد شد. انتظار می رود با کشف پاسخ این سوالات و افشای جزئیات بلوک گزارش های این هفته، فعالان بازار تصویر روشن تری برای تصمیم گیری های سرمایه گذاری ببینند.

ارزیابی از منظری متفاوت

محبوب ترین نسبت ارزش گذاری در بورس اوراق بهادار تهران نسبت قیمت به درآمد (P/E) است. تا همین چند سال پیش که پیش بینی های سناریو محور به طور رسمی توسط خود شرکت ها منتشر می شد، نسبت P/E بر اساس عملکرد دوازده ماه آینده بود.درآمد بر اساس سود واقعی دوازده ماه گذشته اهمیت بیشتری دارد.

در حال حاضر بر اساس عملکرد ۱۴۰۰ به مدت ۱۲ ماه، نسبت P/E بازار در کانال ۸ واحدی قرار دارد. طی ۱۲ ماه آینده، با فرض ثابت بودن متغیرها در مقطع فعلی (شامل قیمت دلار نما، قیمت جهانی کالا و غیره)، میانگین نسبت قیمت به درآمد بر این اساس در همان محدوده ۱۲ ماه گذشته خواهد بود. سناریو.

در مقایسه با میانگین‌های تاریخی بلندمدت (کانال ۷ واحد)، این ارزیابی بیانگر شرایط نسبتاً متعادلی است، با این حال، در سطح جهانی معمولاً از طیف گسترده‌ای از ابزارهای تحلیلی برای اندازه‌گیری وضعیت بازارهای سهام استفاده می‌شود.

یکی از رایج ترین نسبت ها، نسبت معروف وارن بافت است که از تقسیم ارزش کل کل سهام یک کشور بر تولید ناخالص داخلی آن به دست می آید. نسبت مذکور برای بازار ایران در حال حاضر در کانال ۹۰ درصدی در نوسان است که کمی بالاتر از محدوده متعادل (۹۰-۷۵ درصد) است.

نسبت شناخته شده دیگر، کاهش نسبت P/E بر اساس سود دهی گذشته است که مقایسه بلندمدتی از تراز عملکرد شرکت در مقایسه با قیمت فعلی سهام، بدون احتساب شرایط ویژه ۱۲ ماه گذشته را ارائه می دهد. .

نسبت ذکر شده در بازار سرمایه ایران هم اکنون محدوده ۱۵ واحدی را نشان می دهد که به این معنی است که قیمت سهام بالاتر از کاهش سودآوری شرکت ها در ۱۰ سال گذشته است.

از این منظر می توان گفت که اگرچه نسبت ساده قیمت به سود در شرایط فعلی بیانگر وضعیت متعادل بورس تهران است، اما برخی دیگر از نسبت های سنتی در بازارهای جهانی نشان از بالاتر بودن قیمت سهم نسبت به سطوح ثبات سودآوری شرکت که البته ناشی از عوامل موقتی است. مانند جهش اخیر کالاها، حاشیه سود بالای شرکت ها نسبت به میانگین تاریخی به دلیل عقب افتادن هزینه های رشد ارز و…

در غبار بازارهای جهانی بایستید

از میان همه دارایی های متنوع، ارزهای بین المللی و همچنین بازارهای کالا، تنها یک ارز در طوفان آخرین آشفتگی نزولی ثابت مانده است و آن دلار آمریکا است. شاخص ارز آمریکا از ابتدای سال نه تنها بیش از ۱۲ درصد جهش کرده است، بلکه در بالاترین سطح در ۲۰ سال گذشته قرار داشته است.

رشد شاخص دلار آمریکا در بازارهای بین المللی معمولاً با انقباض پولی توسط بانک مرکزی این کشور همراه است که اثرات جهانی آن به صورت تنگنای اعتباری نسبی، کاهش تمایل به سرمایه گذاری در دارایی های پرریسک ظاهر می شود. فرار از ارز کشورهای در حال توسعه و کاهش قیمت کالاها و مواد اولیه.

با توجه به اظهارات مقامات بانک مرکزی آمریکا در خصوص اولویت مبارزه با تورم از طریق افزایش نرخ بهره و پیروی از سیاست‌های پولی انقباضی، انتظار می‌رود فضای تنفس بازارهای مالی جهانی در کوتاه‌مدت تحت فشار باقی بماند. وضعیتی که در هفته‌های اخیر نه تنها بر ارزش مواد اولیه تاثیر گذاشته، بلکه قیمت نفت را در مرحله اصلاح قرار داده و البته ادامه آن چشم‌انداز مطلوبی را برای شرکت‌های تولیدکننده مواد خام در سطح جهانی ایجاد نمی‌کند. سطح و بازار ایران در کوتاه مدت.