سطح قرآن آموزان در ایام کرونا کاهش یافت


آموزش مجازی قرآن

مرتضی رفیعی، عضو هیئت مدیره جامعه قرآنی شاهماه و بختیاری و مدیر مؤسسه قرآنی و عترت شوالیه های «صدای ملکوت» در گفت وگو با ایکنا از چهارمحال و بختیاری، با اشاره به کتاب قرآنی خود. وی از فعالیت های دوران دبیرستان و تحصیل در مقطع دکتری در رشته علوم قرآن و حدیث گفت: خوشبختانه همیشه در مسیر قرآنی گام برداشتم و از دوران دبیرستان در گروه التواشی فعالیت داشتم و پس از آن نیز به فعالیت پرداختم. چندین دوره قرآنی را گذرانده‌ام و دستگاه‌های مختلف مانند تبلیغات اسلامی، فرهنگ و ارشاد اسلامی، بنیاد شهید و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مسئولیت قرآنی داشتند و در خدمت قرآن و جامعه قرآنی بودم.

وی ادامه داد: موسسه «صدای ملکوت» در فراسان حدود ۹ سال است که به طور مستمر در زمینه فعالیت های قرآنی و فرهنگی برای شهرستان فراسان فعالیت می کند. علاوه بر جلسات قرآنی مؤسسه، جلسات و سمینارهای خانگی نیز همواره به صورت هفتگی برگزار می شود و در دو سال گذشته این فعالیت ها در بستر فضای مجازی پیگیری شده است.

رفیعی با اشاره به بازگشت تدریجی فعالیت های حضوری مستقیم به موسسات و مراکز قرآنی گفت: در مدارس مشکلات زیادی مانند ترک تحصیل در دوران پس از کرون وجود دارد که بر سیستم آموزشی و دانش آموزان تاثیر می گذارد، اما این مسائل وجود دارد. در جلسات و فعالیت های قرآنی بسیار کمتر حضور دارند.» این به این دلیل است که معتقدم افراد آشنا به جلسات قرآنی، خلأ این جلسات را با تمام وجود احساس می کردند و بیش از پیش از آن قدردانی می کردند. لذا امروز در برنامه ها و جلسات قرآنی شرکت می کنند. و محافل با قدردانی و استقبال بیشتر.

این فعال قرآنی در استانداری با توجه به وجود آموزش قرآن و بازگشت قرآن آموزان به این مراکز گفت: اولین اقدامی که نهادها در این مرحله باید در دستور کار خود قرار دهند ارزیابی، سطح و در صورت امکان جبران است. برای انباشت • خسارت به مدارس، دانشگاه ها و مراکز قرآنی.

رافعی تاکید کرد: در آموزش قرآن کریم تاثیر و کارایی آموزش حضوری را نمی توان با آموزش در فضای مجازی مقایسه کرد و زبان آموز با آموزش حضوری رشد و تعالی پیدا می کند. تلاش و کوششی که در آموزش حضوری از قرآن می بینیم در آموزش مجازی دیده نمی شود، بنابراین ابتدا در آموزش حضوری مشکلاتی به وجود می آید که ناشی از آموزش مجازی است اما به مرور زمان اینها مشکلات کاهش خواهد یافت.

و در پایان گفت: در حال حاضر آموزش حضوری در مؤسسه صوت المملکه فراسان با تعداد محدود و رعایت پروتکل ها آغاز شده است و تبصره ها حاکی از آن است که قرآن آموزان. آن‌طور که باید و شاید پیشرفت نکرده‌اند.»

انتهای پیام