ظهور اندیشه امام خمینی موجب تحولات جدی در نگاه به زن شد


فتاح احمدی معاون وزیر دادگستریبه گزارش ایکنا از خراسان رضوی، فتح احمدی، معاون وزیر دادگستری، دوره آگاهی مدیران زن در امور زنان و خانواده استان های سراسر کشور را که امروز ۱۹ تیرماه در سالن شهید سلیمانی برگزار شد، به پایان رساند. خراسان رضوی می گوید: «روزی روزگاری تصور می شد که اینطور باشد. زنان فقط برای تربیت فرزندان خود باید در محیط خانه حضور داشته باشند و کار در خارج از خانه محدود به مردان بود. نتیجه این رویکرد انزوای اجتماعی بیشتر زنان، زن ستیزی، تفکر جنسیتی، نگاه تحقیرآمیز به زنان در محیط بیرون از خانه و محرومیت جامعه از استفاده از ظرفیت ها و توانمندی های غنی فکری زنان در جامعه بود. به برکت انقلاب اسلامی و ظهور نهضت امام خمینی(ره) و تفکر ایشان، در ۵۰ سال گذشته شاهد تحولات جدی در نوع نگاه به زنان بوده ایم.

وی با اشاره به موضوع ایجاد فرصت های شغلی برای بانوان گفت: دسترسی دختران به مدارس ابتدایی و اصرار بر ادامه تحصیل و ارتقای مهارت های آنان یکی از راه های حرکت در این مسیر است. در دو هفته گذشته که در زنجان بودم، باورم نمی شد در آن منطقه با این جمعیت تحصیل کرده، ۳۶۲۴ کودک به مدرسه نمی روند. لازم به ذکر است که اصرار دختران برای رفتن به مدرسه در دراز مدت منجر به تحصیل و اشتغال آنها می شود.

دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک وزارت دادگستری ادامه داد: نکته بعدی دسترسی زنان به برنامه های سوادآموزی بزرگسالان است. دسترسی زنان به خدمات و تسهیلات مالی و بانکی برای ارتقای کارآفرینی، پرداخت دستمزد برابر برای کار با ارزش و مصون نگه داشتن آنها از خشونت و آزار و اذیت در خانواده، محل کار و مدرسه از دیگر نکاتی است که با رعایت این موارد، وضعیت دختران و زنان خواهد شد. برای جامعه زنان بهتر باشد

احمدی در خصوص میزان مشارکت زنان در مدیریت جامعه گفت: در سال ۱۳۸۰ یعنی زمانی که رایزن ایران در سفارت جمهوری اسلامی ایران در استکهلم بودم تحقیقاتی در این زمینه انجام دادم. بر اساس این نظرسنجی، میزان مشارکت زنان سوئدی در مدیریت جامعه ۱۹ درصد است که بالاترین میزان مشارکت در اروپا است. حتی امروز، این آمار تفاوت چندانی ایجاد نکرده است.

وی افزود: هنوز در بین برخی از اقشار جامعه این باور وجود ندارد که زنان بتوانند به صورت برابر با مردان کار کنند. توانمندسازی زنان شرط موفقیت دختران ما در جامعه است. پسرها هنوز ظاهر گذشته را دارند و تغییر آن نگاه به زمان نیاز دارد.

انتهای پیام