علائم و عوارض هایپرکلسترولمی اثرات چربی خون بر کیفیت قلب


علائم و عوارض هایپرکلسترولمی تاثیر چربی خون بر کیفیت عملکرد قلب

چربی خون بالا همانطور که بارها و بارها می خوانید بدن انسان برای سوزاندن نیاز به چربی دارد. اما میزان چربی خون در بدن باید یکسان باشد.

افزایش کلسترول یا تری گلیسیرید در بدن باعث تجمع چربی در دیواره عروق می شود. منجر به چربی خون بالا می شود چه چیزی باعث افزایش کلسترول می شود و باید از پرخوری با غذاهای فست فود ، غذاهای چرب و غذاهای سرخ کرده خودداری کنید. و برای سلامتی خوب نیست

اگر چربی خون بالا دارید شما ممکن است در معرض بیماری های قلبی عروقی باشید در این مقاله می خواهیم در مورد علائم هایپرکلسترولمی صحبت کنیم. سطوح طبیعی در بدن درمان هایپرکلسترولمی و هر آنچه باید در مورد این بیماری بدانید پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

هایپر لیپیدمی و انواع هایپرکلسترولمی

انواع اصلی چربی خون

دو نوع چربی در خون ما وجود دارد:

  • کلسترول

  • تری گلیسیرید

تری گلیسیرید

خوش می گذرد چربی خون بالا این دارو همیشه با تری گلیسیرید و کلسترول ارتباط دارد. تری گلیسیریدها چربی هایی هستند که از طریق غذاهای مضر و پرکالری وارد بدن شما می شوند. وقتی این غذاهای ناسالم وارد بدن می شوند بدن مقداری از کالری اضافی را به گلیسیرید تبدیل کرده و در سلول های چربی ذخیره می کند.

اما آیا این تری گلیسیریدها برای بدن مضر هستند؟ باید بگویم نه برخی از تری گلیسیریدها برای عملکرد برخی سلول ها ضروری هستند. اما اگر بیش از حد باشد هنوز ناسالم است.

علت ایجاد تری گلیسیرید در بدن چیست؟

اضافه وزن و چاقی از جمله عواملی هستند که سطح تری گلیسیرید خون را افزایش می دهند.

افراد کم تحرک یا کم تحرک ممکن است تری گلیسیرید بالایی داشته باشند.

سیگار کشیدن و نوشیدن الکل چربی بدن را افزایش می دهد.

• غذاهای حاوی کربوهیدرات زیاد باعث افزایش تری گلیسیرید می شود.

افراد دارای تری گلیسیرید بالا ، LDL بالا و HDL پایین هستند.

کلسترول

کلسترول در هر سلول بدن ما وجود دارد. کلسترول یک چربی نامحلول در خون است. اما توسط لیپوپروتئین ها به داخل و خارج از سلول آزاد می شود. (لیپوپروتئین ها ترکیبی از پروتئین ها و لیپیدها هستند که در خون چربی دارند.)

دو نوع کلسترول در بدن ما وجود دارد:

لیپوپروتئین LDL با چگالی کم

لیپوپروتئین HDL با چگالی بالا

کلسترول به دو صورت در بدن تولید می شود:

کلسترول ، که بدن به تنهایی تولید می کند بیشتر کلسترول بدن ما از کبد حدود 1000 میلی گرم در روز است.

کلسترول در بدن در اثر خوردن غذاهای خاص ایجاد می شود. خوردن غذاهایی مانند گوشت قرمز ، مرغ ، ماهی و محصولات لبنی کلسترول را در بدن ما ایجاد می کند زرده تخم مرغ تنها ماده ای است که بیشترین میزان کلسترول را دارد.

اهمیت کلسترول بالا و چربی خون بالا

اهمیت کلسترول در بدن

شاید فکر کنید وقتی در مورد چربی خون صحبت می کنیم. ما باید به کلسترول خون فکر کنیم. اما داشتن کلسترول در بدن ما بسیار مهم است زیرا کبد ، نخاع و مغز برای عملکرد طبیعی به کلسترول نیاز دارند.

کلسترول همچنین برای بدن لازم است تا سلولهای خاص و هورمونهای خاصی را بسازد و حفظ کند. و تولید ویتامین D و جذب ویتامین های محلول در چربی.

LDL:

LDL نوعی کلسترول بد است که توسط بدن تولید می شود. بدن شما همچنین لیپوپروتئین ها را از غذاهای خاصی مانند گوشت قرمز و لبنیات جذب می کند.

کلسترول بد با چربی ها و سایر مواد ترکیب می شود. برخی در جریان خون ما و به دیواره شریان متصل می شود که شریان را مسدود می کند

کلسترول بد گردش خون را در افراد کاهش می دهد و منجر به بیماری قلبی می شود. بنابراین ، بسیاری از مردم از حملات قلبی و سکته مغزی رنج می برند.

VLDL:

VLDL حاوی بیشترین مقدار گلیسیرید در بدن است. این ذرات باعث بزرگتر شدن ذرات کلسترول می شوند. بنابراین ، وقتی بزرگتر است ذرات کلسترول رگ های خونی را تنگ می کنند. اگر فردی با VLDL بالا هستید ، باید فوراً به پزشک خود مراجعه کرده و فوراً درمان را شروع کنید ، زیرا VLDL حاوی مقدار زیادی تری گلیسیرید است. بنابراین برای شما بسیار خطرناک است.

HDL:

HDL که همان لیپوپروتئین های با چگالی بالا است به دلیل داشتن کلسترول خوب شناخته شده است. اما باید گفت که HDL کلسترول مضر برای کبد را برمی گرداند. این کلسترول دفاع قلب ماست.

مقدار طبیعی چربی خون

برای بسیاری از مردم سوال اساسی این است که چقدر چربی در بدن طبیعی و سالم است. مقدار مطلوب تری گلیسیرید باید کمتر از 150 میلی گرم در دسی لیتر باشد.

علاوه بر این ، مقدار مطلوب کلسترول باید کمتر از 200 میلی گرم در دسی لیتر باشد تا بتوانید چربی خون طبیعی داشته باشید ، در غیر این صورت اگر کم یا زیاد باشد باید به متخصص مراجعه کنید.

آزمایش خون و چربی خون بالا

علائم کلسترول بالا در پاسخ به آزمایش هایی که انجام می دهید

با یک آزمایش خون ساده شما می توانید میزان چربی موجود در خون را در بدن اندازه گیری کنید. که بالاتر از کلسترول و تری گلیسیرید است لازم به ذکر است که قبل از این آزمایش شما باید 12 ساعت قبل از آزمایش خون ، آب معمولی بنوشید.

لیپیدهای خون در واحدهایی به نام میلی مول در لیتر خون بیان می شوند:

• سطح کلسترول تام زیر 5mmol / L.

• سطح LDL زیر 3 مول در لیتر

سطح HDL بالاتر از 1mmol/L است.

• سطح تری گلیسیرید زیر 2 میلی مول/لیتر.

افرادی که دچار حمله قلبی شده اند باید هر سال چربی خون خود را چک کنند. این یک الزام مهم برای این افراد است.

اگر آزمایش شما نشان داد که کلسترول شما بیشتر از L.5/mmol است و سابقه بیماری عروق کرونر یا حمله قلبی دارید برای کاهش کلسترول خود حتما استاتین هایی مانند سیمواستاتین و آتوواستاتین مصرف کنید.

به خاطر داشته باشید که اگر آزمایش خون شما 240 میلی گرم در دسی لیتر نشان دهد ، پس شما دچار چربی خون هستید. بنابراین ، شما باید سعی کنید سطح چربی خون خود را به حالت طبیعی بازگردانید. زیرا در غیر این صورت ، ممکن است به بیماری های قلبی عروقی و حمله قلبی و سکته مبتلا شوید.

علائم چربی خون بالا

علائم چربی خون بالا

افرادی که دارای چربی خون بالا هستند علائم زیر را خواهند داشت:

افرادی که دارای چربی خون بالا هستند احساس سنگینی می کنند. خسته یا کبود

• اگر چربی خون زیاد است. ممکن است مدام احساس خواب آلودگی کنید.

• این افراد احساس سوزش در کف پای خود می کنند.

آنها در پاها و کف پاها احساس درد کردند.

این افراد سردرد و سنگینی دارند.

• دهان خشک و تلخ

• کسانی که دارند فشار خون بالا سرگیجه و وزوز گوش دارند.

افراد مبتلا به فشار خون بالا دچار سرگیجه ، سبکی سر و بی حالی می شوند این افراد پس از خوردن غذاهای چرب دچار تپش قلب می شوند. اگر این علائم را دارید با خوردن آب میوه ، آب لیمو یا سرکه خود را آرام کنید.

• این افراد زیاد عرق می کنند.

صورت متورم و متورم


این مقاله ممکن است برای شما مفید باشد: هر آنچه که باید درباره کبد چرب بدانید

چربی خون بالا و ارتباط آن با بیماری

با افزایش چربی خون شما بیشتر به بیماری قلبی مبتلا هستید. زیرا وقتی کلسترول در خون افزایش می یابد چربی در امتداد سطح شریان ها رسوب می کند. این امر باعث باریک شدن و تنگ شدن عروق می شود. باعث می شود خون کمتری بدن را تغذیه کند این به قلب این توانایی را می دهد که آن را بدون خون غنی از اکسیژن دریافت کند.

به همین دلیل است که مردم از بیماری عروق کرونر رنج می برند و در بدترین حالت منجر به حمله قلبی می شوند.

علاوه بر این ، هنگامی که خون رسانی به اندام ها ، به ویژه مغز کاهش می یابد ، اندام ها و مغز نمی توانند به طور عادی کار کنند. که می تواند منجر به سکته مغزی شود

چربی خون همچنین منجر به بیماریهای زیر می شود:

کم کاری تیروئید
• بیماری کبد و کلیه
• دیابت
• نارسایی مزمن کلیه.
• چاقی
• برخی عفونت ها
• اعتیاد به الکل
• ایدز

رژیم غذایی مناسب برای افرادی که دارای چربی خون بالا هستند

افرادی که دارای چربی خون بالا هستند چگونه باید غذا بخورند؟

افراد مبتلا به چربی خون باید از غذاهای بخارپز استفاده کنند. برای کاهش رژیم غذایی ، به جای غذاهای سرخ کرده ، جوشانده و کباب کنید. این افراد باید از آب ، جگر ، زرده تخم مرغ ، چیپس سیب زمینی ، پفک ، روغن ، بستنی و شیرینی خودداری کنند. و غذاهای شیرین یا در صورت مصرف زیاد غذا بخورید از مواد کم چرب استفاده کنید مثلا از شیر و ماست کم چرب استفاده کنید.

این افراد باید مصرف گوشت قرمز خود را کاهش دهند و به جای آن از گوشت سفید مانند بوقلمون یا مرغ استفاده کنند.

افراد مبتلا به چربی خون باید سیر ، میوه و سبزیجات خام مانند گلابی ، پرتقال ، گریپ فروت و سیب بخورند و پروتئین مانند حبوبات و غلات کامل بخورند.

افراد مبتلا به چربی خون باید از گیاهانی مانند سیاه دانه ، ریحان ، سویا ، گشنیز ، سبزیجاتی مانند جعفری ، پوست لیمو و پودر زنجبیل استفاده کنند.

برای رتبه بندی این پست کلیک کنید!

[کل: 2 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *