علل سنکوپ – سنکوپ در جوانان


علل سنکوپ – سنکوپ در جوانان

سنکوپ می تواند در هر سنی و برای هر فردی رخ دهد. بنابراین ، نمی توان ادعا کرد که این عارضه برای افراد مسن است. اما اکثر افرادی که آن را دریافت می کنند یا در دیگران مشاهده می کنند نمی دانند چرا.

شاید آنچه شما را به این مقاله کشاند ، تمایل به اطلاع از علل درمان آن بود ، در این مقاله قصد داریم نگاهی ویژه به این عارضه از علت تا درمان این بیماری داشته باشیم. و اطلاعات جامعی در مورد این بیماری در اختیار شما قرار دهد.

سنکوپ چیست؟

سنکوپ از دست دادن هوشیاری موقت است که اغلب با جریان خون ناکافی به مغز همراه است. این عارضه که به عنوان غش یا “از دست دادن” نیز شناخته می شود ، معمولاً زمانی رخ می دهد که فشار خون شما بسیار پایین باشد. افت فشار خون (فشار خون پایین) و قلب اکسیژن کافی را به مغز پمپ نمی کند. این فرایند ممکن است خوش خیم یا علامتی از بیماری زمینه ای باشد.

علل بیهوشی

علت بیهوشی چیست؟

سنکوپ به دلایل مختلف یک بیماری بالقوه تهدید کننده زندگی است. بسیاری از عوامل تهدید کننده زندگی مانند گرم شدن بیش از حد ، کم آبی بدن ، تعریق زیاد ، خستگی یا لخته شدن خون در پاها به دلیل تغییرات ناگهانی در وضعیت بدن. می تواند باعث خاموشی شود.

تعیین علت سنکوپ و بیماری زمینه ای نیز مهم است. همچنین می تواند باعث خاموشی شود.

انتقال دهنده عصبی سنکوپ چیست؟

کما اعصاب سنکوپ با واسطه عصب (NMS) شایع ترین نوع سنکوپ است و علت شایع مراجعه به اورژانس است. سنکوپ رفلکس ، عصبی قلبی ، وازوواگال (VVS) یا “وازودرسور” نیز نامیده می شود ، خوش خیم است و به ندرت نیاز به مراقبت پزشکی دارد.

NMS در کودکان و بزرگسالان شایع تر است. اما ممکن است در هر سنی اتفاق بیفتد. این عارضه زمانی رخ می دهد که بخشی از سیستم عصبی که فشار خون و ضربان قلب را کنترل می کند به رویدادهایی مانند عملکرد ذهنی یا استرس پاسخ می دهد.

NMS معمولاً هنگام ایستادن رخ می دهد. غالباً احساس گرما ، تهوع ، سبکی سر ، بینایی در تونل یا “تاریکی” ایجاد می شود. خواب جریان خون را به حالت هوشیاری باز می گرداند و تشنج را متوقف می کند.

سنکوپ موقعیتی ، نوعی NMS ، با عملکردهای فیزیکی خاصی مانند سرفه شدید همراه است. (به ویژه در مردان) ، خنده یا بلع ، سایر ناهنجاری ها می تواند باعث خاموشی شود. این می تواند عوارض جانبی برخی داروها نیز باشد.

برخی از انواع خاموشی ناهنجاری های جدی را نشان می دهند:

کسانی که تجربه ورزش دارند

افرادی که تپش قلب دارند یا ضربان قلب نامنظم است

افرادی که سابقه خانوادگی سنکوپ یا مرگ ناگهانی دارند.

    قلب ضعیف

قلب ضعیف چیست؟

بیماریهای قلبی عروقی در اثر بیماریهای مختلف قلبی مانند برادی کاردی ، تاکی کاردی یا انواع خاصی از فشار خون ایجاد می شود. این ممکن است خطر مرگ ناگهانی قلبی را افزایش دهد.

افرادی که مشکوک به سنکوپ قلبی هستند اما فاقد بیماری جدی هستند ممکن است به صورت سرپایی درمان شود اما اگر شرایط پزشکی جدی وجود داشته باشد ارزیابی بیمارستانی اضافی مورد نیاز است. شرایطی که ممکن است نیاز به ارزیابی و درمان بیمارستان داشته باشد شامل مواردی است. آریتمی ، ایسکمی ، تنگی شدید عروق کرونر و آمبولی ریه

اگر ارزیابی نشان دهنده ناهنجاری های قلبی باشد ، ممکن است به یک مانیتور قلبی قابل کاشت یا سرپایی نیاز باشد. نارسایی قلبی فیبریلاسیون دهلیزی و سایر بیماریهای قلبی جدی ممکن است باعث ایجاد سنکوپ در افراد مسن شود بعد از 70 سالگی به سرعت افزایش می یابد.

علائم و نشانه های هشدار دهنده

مناطق سینوکاپیال اغلب با علائم یا نشانه های هشداردهنده همراه است. این شامل موارد زیر است:

• حالت تهوع

• بستن زبان

نبض ضعیف

• تغییر در دمای بدن که باعث می شود ناگهان سرخ شوید یا سرما بخورید.

تعریق ناگهانی و ناخوشایند

پوست رنگپریده

تاری دید ، مانند تاری دید ، تاری دید ، تاری دید یا گشاد شدن مردمک چشم

• انگار صدا دور از دسترس بود.

سرگیجه افتادگی بدن یا احساس می کنید که سر و بدن بی وزن هستند

• بیحس

• سرگیجه.

• سرگیجه یا احساس حرکت در اتاق.

• ضربان قلب سریع

• ضعف بدن

• ارتعاش

• سردرد

    حمله قلبی دوران کودکی

سنکوپ در جوانان و عوامل خطر

سنکوپ یک عارضه شایع است. اما بزرگسالان بالای 80 سال بیشتر در معرض خطر بستری شدن و مرگ قرار دارند. افراد جوان بدون بیماری قلبی که در حالت ایستاده سنکوپ را تجربه کرده اند. یا داشتن استرس یا محرک های ناشی از موقعیت کمتر احتمال دارد سنکوپ داشته باشد

غش کردن قلب در افراد زیر 60 سال خطر بالایی دارد ؛ مردان ؛ وجود بیماری قلبی شناخته شده ضربان قلب سریع یا غش ناگهانی ؛ غش کردن در حین کار بیهوشی هنگام خواب معاینه غیرطبیعی قلب یا سابقه خانوادگی با شرایط وراثت

    حمله قلبی دوران کودکی

آیا هنگام سنکوپ نیاز به مراجعه به پزشک دارید؟

غش کردن معمولاً نشانه بیماری جدی نیست ، اما اگر بیهوش هستید به پزشک خود اطلاع دهید.

در موارد زیر حتماً به پزشک خود مراجعه کنید:

• بیش از یک بار بیهوش شده اید.
به هوش آمدن بیش از دو دقیقه طول کشید.
• شما شک دارید که باردار هستید.
• وقتی بیهوش می شوید شما کنترل مثانه یا روده خود را از دست خواهید داد.
• ضربان قلب شما تپنده یا نامنظم است.
• درد قفسه سینه دارید.
شما سابقه بیماری قلبی دارید فشار خون بالا یا پایین یا دیابت داشته باشند

وقتی میری دکتر معاینه فیزیکی ممکن است علت بیهوشی را مشخص کند. اما گاهی اوقات تشخیص نیاز به تسکین دارد. این آزمایشات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

• اندازه گیری فشار خون
• در صورت امکان آزمایش بارداری.
• الکتروکاردیوگرام (EKG) برای تجزیه و تحلیل فعالیت الکتریکی قلب و تشخیص ضربان نامنظم قلب.
• آزمایشی برای تجزیه و تحلیل چگونگی واکنش قلب و فشار خون به تفاوت در وضعیت جسمانی شما.
ممکن است پزشک سابقه پزشکی شما را بخواهد. این شامل موارد زیر است:
• تشخیصهای فعلی و گذشته.
• شرح آنچه در طول رویداد اتفاق افتاده است.
استفاده از داروهای بدون نسخه و بدون نسخه

از شما خواسته می شود تا آنجا که ممکن است رویداد را با جزئیات به یاد بیاورید. این به پزشک شما کمک می کند محرک هایی مانند گرمای شدید یا استرس را که ممکن است دخیل باشند شناسایی کند.

گزینه های درمانی سنکوپ

چه گزینه های درمانی وجود دارد؟

گزینه های درمانی بستگی به علت خاموشی و نتایج ارزیابی ها و آزمایشات دارد. هدف از درمان این است که از سنکوپ جلوگیری کنید.

گزینه های درمانی شامل موارد زیر است:

• دارو مصرف کنید یا داروی اصلی را تغییر دهید.
• برای افزایش گردش خون از جوراب های ساپورت یا فشرده استفاده کنید.
رژیم غذایی خود را تغییر دهید: ممکن است پزشک توصیه کند که وعده های غذایی کوچکتر و مکرر بخورید ، نمک بیشتری (سدیم) بخورید ، آب بیشتری بنوشید. مقدار پتاسیم را در رژیم غذایی خود افزایش دهید. و از مصرف کافئین و الکل خودداری کنید.
• هنگام ایستادن بسیار مراقب باشید.
• هنگام خواب به بالا نگاه کنید. می توانید این کار را با بالش های اضافی یا با قرار دادن بلند کننده در زیر پاهای تخت انجام دهید.
از شرایط یا “محرک ها” که باعث دوره های سنکوپ می شوند اجتناب یا تغییر دهید.
• آموزش بیوفیدبک برای کنترل سریع ضربان قلب.
• درمان بیماریهای قلبی ساختاری.
• کاشت نبض برای حفظ ضربان قلب ثابت. (فقط برای بیماران با شرایط خاص پزشکی لازم است) یک دفیبریلاتور قابل کاشت (ICD). این دستگاه ضربان قلب و ریتم شما را به طور مداوم کنترل می کند. و ضربه های سریع و نامنظم را تصحیح کنید (فقط برای بیماران با شرایط خاص پزشکی لازم است)

توصیه های انجمن قلب آمریکا

توصیه های AHA (انجمن قلب آمریکا)

1. افرادی که علائم غش ، تهوع و تعریق دارند باید بنشینند یا دراز بکشند. هر کسی که سنکوپ را تجربه می کند باید در ابتدا توسط پزشک خود ارزیابی شود. شامل معاینه کامل فیزیکی و سابقه و همچنین اندازه گیری فشار خون و ضربان قلب

2. استفاده از نوار قلب توصیه می شود. نوار قلب به طور گسترده ای در دسترس است و ارزان است. و می تواند اطلاعاتی در مورد علل احتمالی و خاص سنکوپ (به عنوان مثال ضربان قلب غیرطبیعی) ارائه دهد. ممکن است آزمایش های دیگری مانند تست استرس ورزشی ، مانیتور هولتر و مانیتور هولتر مورد نیاز باشد. برای تشخیص سایر بیماری های قلبی

3. نوار قلب برای کودکان و بزرگسالان با سنکوپ توصیه می شود. سایر آزمایشات تشخیصی غیر تهاجمی ممکن است مورد نیاز باشد. اگر مشکوک به بیماری قلبی مادرزادی هستید کاردیومیوپاتی یا آریتمی

4- اگر ارزیابی اولیه نامشخص است “آزمایش شیب” برای بیمار مفید خواهد بود. وقتی روی تخته دراز می کشید و تخته را خم می کنید فشار خون و ضربان قلب خود را اندازه بگیرید. افراد مبتلا به NMS تمایل دارند در سطح شیب دار بیهوش شوند زیرا فشار خون و ضربان قلب آنها به شدت کاهش می یابد. وقتی مردم دوباره به پشت می نشینند جریان خون و هوشیاری آنها بازیابی می شود.

بیماران مبتلا به VVS و بدون شرایط پزشکی جدی معمولاً به صورت سرپایی قابل کنترل هستند. برای افراد مسن اتخاذ یک رویکرد جامع برای همکاری با پزشکان سالمندان ممکن است کمک کننده باشد.

6. برای کسانی که کمبود آب دارند افزایش مصرف نمک و مایعات ممکن است به جلوگیری از سنکوپ کمک کند. این توصیه – و همچنین حذف یا کاهش داروهای فشار خون پایین و دیورتیک ها – برای افرادی که سنکوپ موقعیتی دارند نیز بی خطر است.

7. مصرف نمک و مایعات بیشتر ممکن است برای اکثر بیماران اطفال مفید باشد. اما نتیجه در افراد مبتلا به NMS نامشخص است. سایر تغییرات شیوه زندگی ، مانند ورزش همچنین می تواند برای کودکان مفید باشد.

آینده خاموشی ها

برخی از مطالعات نشان داده اند که با غش متناوب ، کیفیت زندگی در بزرگسالان و کودکان بیمار کاهش می یابد. از دست دادن شغل مطالعات بیشتر همچنین شامل کیفیت زندگی ، بیکاری و ظرفیت کار به عنوان نتایج احتمالی است. و درک بهتر رابطه بین سنکوپ ، علت و بیماری زمینه ای با پیامدهای مختلف.

خلاصه ملاحظات

تشخیص علت سنکوپ و درمان نیاز به مشورت با متخصص دارد. خوشبختانه بسیاری از کلینیک های پزشکی می توانند به شما کمک کنند. کلینیک قلب و عروق اکسیر با تمرکز بر بیماری های قلبی عروقی و دیابت می تواند یکی از بهترین مراکز برای تشخیص و درمان این نوع بیماری ها باشد. اگر از بیماری رنج می برید می توانید با این مرکز تماس بگیرید و به دنبال درمان باشید.
منبع:
https://www.heart.org
https://my.clevelandclinic.org
https://www.healthline.com

برای رتبه بندی این پست کلیک کنید!

[کل: 2 میانگین: 4]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *