غول های هوانوردی به معنای واقعی – سایت خبری تحلیلی برای افق


حمل و نقل نقشی است که به انواع مختلف وسایل نقلیه در زمین، دریا و آسمان اختصاص داده شده است. وسایل نقلیه حمل و نقل در ارتش اهمیت ویژه ای دارند زیرا تجهیزات نظامی و نیروی انسانی نیاز به تامین مداوم منابع مانند سوخت و مواد غذایی دارند. برخی از وسایل نقلیه حمل و نقل به اندازه کافی بزرگ هستند تا کل واحدها مانند تانک های جنگی یا هواپیما را حمل کنند.

کانال ایران العمر در تلگرام
در دریا، انواع مختلفی از کشتی ها وجود دارند که می توانند تانک، سایر وسایل نقلیه زرهی، هلیکوپتر، هواپیماهای بدون سرنشین و سربازان را حمل کنند. در زمین، کامیون‌های نظامی برای حمل تجهیزات و تدارکات مورد استفاده قرار می‌گیرند، در حالی که نفربرهای زرهی وظیفه دارند سربازان را به سلامت در میدان نبرد منتقل کنند.

در آسمان هواپیماهای ترابری و هلیکوپترها این وظیفه را بر عهده دارند. برخی از این کشتی‌های هوایی به اندازه‌ای بزرگ هستند که می‌توانند صدها سرباز، ناوگانی از خودروهای نظامی یا مقادیر زیادی تدارکات را حمل کنند. در زیر بزرگترین هواپیماهای ترابری نظامی امروز بر اساس ظرفیت کل آنها ارائه شده است.

لاکهید مارتین C-130G سوپر هرکول

بزرگترین هواپیمای ترابری نظامی جهان

این هواپیمای ترابری تاکتیکی می تواند تا ۱۹ تن محموله، ۹۲ سرباز، ۶ پالت باری، ۲ تا ۳ هاموی یا یک نفربر زرهی M113 را حمل کند. برادر بزرگتر این هواپیما، C-130G-30، ظرفیت حمل ۱۲۸ سرباز یا ۸ پالت را دارد. این هواپیما می تواند تا ۲۰ تن بار حمل کند. طول بال های این هواپیما ۱۳۰ فوت (حدود ۴۰ متر) است.

Shaanxi Y-9

بزرگترین هواپیمای ترابری نظامی جهان

این هواپیمای ترابری تاکتیکی از ابتدای خدمت در نیروی هوایی چین به تولید انبوه رسیده است. Shanxi Y-9 می تواند تا ۲۵ تن بار را حمل کند و در صورت لزوم می توان این مقدار را تا ۳۰ تن افزایش داد.

Y-9 فضای کافی برای حمل ۱۰۶ مسافر، ۱۳۲ چترباز یا ۷۲ جعبه دارد. با مدرن‌سازی ناوگان وسایل نقلیه زمینی چین، Shaanxi Y-9 گزینه‌های مختلفی به عنوان محموله دارد.

ایرباس A400M

بزرگترین هواپیمای ترابری نظامی جهان

ایرباس A400M یک شرکت هواپیمایی چندملیتی است زیرا حداقل ۱۰ کشور آن را درخواست کرده اند. این هواپیمای میان برد می تواند تا ۳۷ محموله را حمل کند، مشروط بر اینکه فضای کافی برای حمل دو خودروی زرهی در پیکربندی ۸×۸ داشته باشد.

طول بال های E400M 140 فوت (حدود ۴۳ متر) و طول بدنه آن ۱۵۰ فوت (حدود ۴۶ متر) است.

کاوازاکی C-3

بزرگترین هواپیمای ترابری نظامی جهان

کاوازاکی شاید بیشتر در تولید موتور سیکلت شهرت داشته باشد اما این شرکت در زمینه تولیدات نظامی نیز فعالیت دارد. هواپیمای ترابری C-2 کاوازاکی حداکثر ظرفیت حمل بار ۳۷.۶ تن را دارد. این هواپیما فضای کافی برای حمل ۱۲۰ سرباز یا ۸ پالت را دارد. کاوازاکی C-2 همچنین توانایی حمل هلیکوپتر UH-60G را دارد.

کاوازاکی C2 دارای طول بال ۱۴۵ فوت (۴۴ متر) است و از دو توربوپراپ نیرو می گیرد.

توهم L-3

بزرگترین هواپیمای ترابری نظامی جهان

این هواپیمای ترابری استراتژیک به دلیل تولید بیش از ۸۰۰ فروند از آن، ستون فقرات نیروی هوایی روسیه محسوب می شود. Ilyushin Il-76 می تواند محموله ای تا ۵۰ تن را حمل کند. این هواپیما به طور خاص برای حمل وسایل نقلیه سنگین، سیستم ها و ماشین آلات طراحی شده است. Il-76 توانایی پرواز در شرایط آب و هوایی سخت سیبری و قطب شمال را دارد.

Ilyushin El 76 دارای طول بال ۱۶۵ فوت (۵۰ متر) و طول بدن ۱۵۰ فوت (حدود ۴۶ متر) است. وزن خالی این هواپیما ۷۲ تن است و می تواند با حداکثر ۱۹۰ تن بلند شود.

راه کارها ۲

بزرگترین هواپیمای ترابری نظامی جهان

این هواپیمای ترابری یکی از جدیدترین محصولات ناوگان است نیروهای مسلح چین ظرفیت حمل بار بین ۶۰ تا ۶۶ تن را دارد. Xi’an Y-20 برد پروازی بالایی دارد و توانایی حمل تانک های جنگی بزرگی مانند تایپ ۹۹ را دارد.

Xi’an Y-20 در سال ۲۰۱۶ وارد خدمت شد و دارای طول بال ۱۵۰ فوت (حدود ۴۶ متر) و حداکثر سرعت ۴۷۰ تا ۵۰۰ مایل در ساعت (۷۵۶ تا ۸۰۵ کیلومتر در ساعت) است.

بوئینگ C-17 Globemaster 3

بزرگترین هواپیمای ترابری نظامی جهان

C-17 Globemaster 3 از سال ۱۹۹۵ برای ماموریت های حمل و نقل استراتژیک در خدمت ارتش ایالات متحده بوده است. این هواپیما می تواند تا ۷۶.۷ تن بار حمل کند. C-17 Globemaster 3 قادر به حمل یک تانک آبرامز، سه خودروی زرهی استرایکر در پیکربندی ۸×۸ یا سه هلیکوپتر H-64 آپاچی است.

Globemaster 3 با موتورهای ملخی پرت اند ویتنی F117-PW-100 قادر است به حداکثر سرعت ۵۰۷ مایل در ساعت (۸۱۶ کیلومتر در ساعت) دست یابد.

آنتونوف?N-22

بزرگترین هواپیمای ترابری نظامی جهان

EN-22 بزرگترین هلیکوپتر در جهان است. این هواپیما در سال ۱۹۶۵ معرفی شد و در آن سال بزرگترین هواپیمای جهان بود. آنتونوف AN-22 توانایی حمل محموله تا ۸۰ تن یا چهار خودروی جنگی BMD-2 را دارد. این هواپیما می تواند ۲۹۰ مسافر یا ۱۵۰ چترباز را حمل کند.

چهار موتور EN-22 قادر به تولید ۱۵۰۰۰ اسب بخار قدرت هستند که رسیدن به حداکثر سرعت ۴۶۰ مایل در ساعت (۷۴۰ کیلومتر در ساعت) را ممکن می سازد.

لاکهید مارتین C-5M Super Galaxy

بزرگترین هواپیمای ترابری نظامی جهان

C-3M این هواپیما بزرگترین هواپیمای نیروی هوایی ایالات متحده و یکی از قابل اعتمادترین گزینه ها در زمینه حمل و نقل استراتژیک محسوب می شود. Super Galaxy می تواند محموله ای تا ۱۳۰ تن را حمل کند و فضای کافی برای حمل دو تانک M1I2 Abrams، ۷ تا ۱۰ خودروی زرهی در پیکربندی ۸×۸ یا ۱۶ هاموی دارد.

طول بال های سوپر کهکشان ۲۲۳ فوت (۶۸ متر) است. این هواپیمای ۵۴.۴ تنی دارای برد پروازی ۶۰۴۰ مایل (۹۷۲۰ کیلومتر) است و در حداکثر بار برد آن به حدود ۳۷۳۰ مایل (۶۰۰۲ کیلومتر) کاهش می یابد.

آنتونوف?N-124

بزرگترین هواپیمای ترابری نظامی جهان

آنتونوف AN-124 در حال استفاده توسط نیروهای مسلح روسیه بزرگترین هواپیمای ترابری نظامی در جهان است. فقط AN-225 بزرگتر از AN-124 بود، اما این هواپیما در طول جنگ روسیه و اوکراین منهدم شد. AN-124 می تواند تا ۱۵۰ تن بار را حمل کند و فضای کافی برای حمل انواع خودروهای زرهی، هلیکوپتر یا محموله های بزرگ روسی را دارد.

نام آنتونوف AN-124 در روسیه “روسلان” او در ناتو شناخته شده و ملقب است “کندور” او هست. توسعه این هواپیما از سال ۱۹۷۱ آغاز شد و در سال ۱۹۸۷ وارد خدمت شد.

در مقایسه با C-5M Super Galaxy، بزرگترین هواپیمای حمل و نقل ارتش ایالات متحده، ظرفیت EN-124 حدود ۲۵٪ افزایش یافته است. ابعاد این هواپیما نیز چشمگیر است. طول EN-124 226.7 فوت (۶۹ متر)، طول بال ۲۴۰ فوت (۷۳ متر) و ارتفاع ۶۹ فوت (۲۱ متر) است. وزن خالی این هواپیما حدود ۱۷۵ تن است.

AN-124 دارای حداکثر سرعت ۵۳۷ مایل در ساعت (۸۶۴ کیلومتر در ساعت) و برد پروازی ۲۸۰۰ مایل (۴۵۰۶ کیلومتر) با حداکثر بار است. هنگام حمل محموله ۴۰ تنی، برد روسلان ۷۴۵۶ مایل (۱۱۹۹۹ کیلومتر) است. این هواپیما به موتورهای توربوفن ZMKB Progress D-18T مجهز است.

لینک کوتاه: https://ofoghnews.ir/?p=369513