فرزندآوری از منظر قرآن


تولید مثل و خانوادهدر سال‌های اخیر، تغییرات جمعیتی از موضوعات مهم جامعه بوده است و نرخ پایین زاد و ولد یکی از عوامل مهمی است که ساختار جمعیت را به‌طور چشمگیری تغییر داده و تمایل به بچه‌دار شدن را تحت تأثیر قرار داده است. در یک دهه اخیر هم اکنون شاهد کاهش رشد جمعیت و زاد و ولد در کشورمان بوده ایم که زنگ خطر را به صدا در آورده است.

تحولات فرهنگی از مهم ترین تغییراتی است که جامعه ایران به ویژه در سال های پس از جنگ با آن مواجه بوده و ممکن است نقش مهمی در محدود کردن فرزندآوری داشته باشد. آموزش، استقلال، تاکید بر زنان، برابری جنسیتی، فردیت، مصرف رسانه و مسائل فرهنگی.

به نظر می رسد در این زمینه می توان سبک زندگی مدرن، توسعه رسانه های جمعی، فرهنگ مصرف و نیز تغییر از جمع گرایی به فردگرایی را از دلایل فرهنگی محدود کردن فرزندآوری عنوان کرد.

از سوی دیگر، تغییرات مربوط به ارزش‌های خانوادگی، مسائل مذهبی و پایبندی به ارزش‌های جهانی از عوامل مؤثر در گرایش به زایش است.

میل به فردیت، تنها زیستن، طلاق و ازدواج مجدد، همراه با تغییرات در خانواده، تأثیر هنجارهای اجتماعی بر تولید مثل را کاهش داد که نقش تعیین کننده ای در ساختار جمعیت از جمله تولید مثل داشت. علاوه بر این، یکی دیگر از عوامل فرهنگی مؤثر در تولید مثل، گرایش مذهبی است. به عقیده دورکیم، در جوامع ساده تر، دین جزء لاینفک خود جامعه است. وی بیان می کند: دین در خانواده های گسترده باعث وفاداری همسران به یکدیگر می شود و در صورت کاهش نفوذ اعتقادات مذهبی در جامعه، طبیعی است که از نرخ باروری که یکی از مسائل مهم و مهم در مذاهب اسلامی است، کاسته شود. .

نکته مشترکی که در آموزش ادیان مختلف در زمینه فرزندآوری می توان مشاهده کرد، دستور افزایش پیروان و فرزندآوری است که با توجه به تأثیر نیروی انسانی در درآمدزایی و دفاع از حریم کودک، امری کاملاً منطقی و معقول است. . خانواده و زمین

بی شک دین مبین اسلام و نیز تمامی ادیان توحیدی پیروان خود را به افزایش هر چه بیشتر جمعیت با ایمان و شایستگی فرا می خواند. آیات فراوانی در مورد فرزندان در قرآن وجود دارد که از آنها چنین برداشت می شود که فرزندان نعمتی الهی بر والدین هستند و مانند سایر نعمت های الهی می توان از حضور آنها در مسیر خودسازی و هدایت و نابهنجاری بهره برد. اساس ویرانی و تباهی است.

اهمیت داشتن فرزند در تحکیم خانواده نیز در اسلام بسیار مورد توجه قرار گرفته و بسیار مورد تأکید قرار گرفته است، مثلاً در آیه ۷۲ سوره نحل وجود فرزند نعمتی از جانب خداوند در آیه ۱۴ است. از سوره آل عمران به عنوان پادشاه جهان و در آیه ۴۶ از سوره کهف به عنوان زینت زندگی یاد شده است; متاسفانه امروزه این اهمیت و اعتبار مورد بی توجهی برخی خانواده ها قرار گرفته است.

بنابراین می توان گفت که هرگونه تغییر در رویکرد فرهنگی خانواده بازتاب این تغییر در جامعه بوده و تصمیم گیرندگان و ذینفعان را تحت تأثیر قرار می دهد. اگر در دهه آینده برنامه ریزی درستی نداشته باشیم و شکاف جمعیتی برطرف نشود، نمی توانیم ایران جوان و توسعه یافته را در دهه های آینده تصور کنیم. زیرا بین جمعیت و فرزندآوری با اقتصاد، سیاست، قدرت، دفاع از کشور، صنعت، کشاورزی و تاب آوری اجتماعی رابطه وجود دارد. بنابراین در بستر لایه های مختلف روابط مردسالارانه، مذهب، سیاست، اقتصاد، اشتغال، فرهنگ و اعتقاد مردم، نظارت قانون و نیروی انتظامی از عوامل مهمی است که باید مورد بررسی قرار گیرد.

سرکار خانم مرضیه فرید، روانشناس بالینی دانشکده پزشکی شیراز

انتهای پیام