– فعالیت در مساجد به جوانان میدان داده شود


مسجد

به گزارش قنا از زنجان، حجت الاسلام عمران حسینی از نوادگان امام جمعه سلطانیه ظهر امروز ۱۰ مرداد در مراسم گرامیداشت روز جهانی مسجد که در مسجد باب الحوائج و سلطانیه برگزار شد. مصلی نماز جمعه به فلسفه نامگذاری روز جهانی مسجد اشاره کرد و گفت: رژیم صهیونیستی در ۳۰ مرداد ۱۳۴۸ مسجدالاقصی را به آتش کشید و با توجه به این موضوع کنفرانس اسلامی پیشنهاد کرد. نامگذاری این روز به نام روز جهانی مسجد.

وی جایگاه مسجد را در آیات و روایات ذکر کرد و افزود: مساجد خانه های خدا در زمین هستند و پاره ای از بهشت ​​و جماعت خدا در زمین هستند که باید در ساخت و توسعه آنها اهتمام جدی داشت. .

وی با اشاره به اینکه مساجد در طول تاریخ کارکردهای مختلفی از جمله دینی، سیاسی، فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و غیره داشته اند، گفت: مهمترین ویژگی مساجد جنبه مذهبی آن است و اگر این کارکرد مسجد به وجود بیاید، کارکرد دیگر نیز به وجود خواهد آمد. عملکرد این اماکن مقدس می تواند مورد بهره برداری قرار گیرد.

امام جمعه سلطانیه به اهمیت نماز جماعت اشاره کرد و گفت: فقدان یک رکعت نماز جماعت با هیچ چیزی قابل جبران نیست و خوشبخت کسی است که روزی حلال خود را در خانه به دست آورد و با علما بنشیند و به اقامه بپردازد. دعاهای او نمازگزاران باید آواز بخوانند.

حجت الاسلام حسینی نسب با تاکید بر اینکه متأسفانه نماز جماعت در جامعه مغفول مانده است ادامه داد: مردان البرزق کسانی هستند که در کارشان از نماز و امور دینی غافل نمی شود.

وی از مسجد به عنوان یکی از مدعیان قیامت یاد کرد و با اشاره به اینکه مسجد در قیامت به تعطیل کنندگان و یا تضییع کنندگان حق آن شکایت می کند، گفت: کار و اشتغال اشکالی ندارد. تجارت که مسلم است، اما اشتغال زیاد به مسائل مادی و دنیوی، عامل دوری از مسجد است.

وی کمبود خدمات و امکانات و یا عدم دسترسی آسان به وضو و آب آشامیدنی و غیره را از دیگر عوامل عدم حضور در مساجد به ویژه بانوان برشمرد و خاطرنشان کرد: در اکثر مساجد بدترین و کوچکترین مکان به بانوان اختصاص دارد. در حالی که او با روحیه خود موافق نیست که برای حل این مشکل در شهر در مسجد در حال ساخت تلاش کنیم تا همه امکانات برای زن و مرد یکسان باشد.

حسینی نسب با بیان اینکه بدرفتاری با نمازگزاران و جوانان در مسجد یکی دیگر از عوامل دوری آنان از مسجد است، خاطرنشان کرد: باید برنامه های مسجد برای فعالیت در اختیار جوانان میدان قرار گیرد.

انتهای پیام