قاعده غیبت و ویژگی های حکومت حاکم عصر (علیه السلام)


حجت الاسلام محمد جماری، مدرس مدرسه لرستانحجت الاسلام و المسلمین محمد الجمری، مدرس حوزه علمیه لرستان در حدیثی به ایکنا از لرستان در حکمت غیبت امام زمان (عج) گفت: در این زمینه وجود دارد. ممکن است سؤالاتی در مورد معنی وجود داشته باشد. غیبت و زندگی پنهان حضرت مهدی (عج) چیست؟ آیا غیبت به معنای نامرئی است؟ آیا این بدان معناست که جنازه امام زمان (علیه السلام) از نظر پنهان است، یعنی کسی او را نمی بیند یا اینکه گاهی در جایی دیده می شود و در عین حال این مکان از بدن مقدسش خالی است؟ ? مطرح کرد

وی با بیان اینکه هر چند طالع بینی به این معنا نه تنها رد ذاتی و قوی دارد، تصریح کرد: در تاریخ کرامات و کرامات در سیره انبیا، ائمه و اولیای الهی، این امر در مورد حضرت صاحب نیز صادق است. زمان (علیه السلام) افزود: این امر ممکن است و می توان گفت در مواردی آن بزرگوار از چشم غایب است و دیده نمی شود، اما با مطالعه دقیق اخبار و روایات و بررسی تمام جوانب موضوع، به نظر می رسد غیبت به معنای گمنامی و از بین رفتن عنوان حاکم عصر (علیه السلام) باشد.

این کارشناس مذهبی با بیان اینکه دیدن شخص پیامبر اکرم و پیکر مطهرش ممکن است و غیرممکن نیست. اما شخصیت واقعی، نام خانوادگی و نام او پنهان است. به عبارت دیگر، اگر چه مردم ممکن است در زمان غیبت بزرگ او را ببینند، اما او را نمی شناسند. حتی اگر لحظه ای از حجت خدا خالی باشد، خانواده و هر کس را که بر آن زندگی می کند، می بلعد. همچنین امام جعفر صادق (علیه السلام) می فرماید: احادیثی از عصر انبیاء در نزد حاکم عصر برادران یوسف و اگر خردمندانی بودند که فرزندان انبیا نزد حضرت یوسف در مصر آمدند و با او صحبت کردند و او را جمعی کردند و با او تجارت کردند و با او رفت و آمد کردند و با اینکه یوسف برادرشان بود در عین حال او را نشناختند. تا اینکه خود او را معرفی کرد و به آنها گفت: من یوسف هستم، امام زمان (علیه السلام) نیز در میان مردم است و او را می بینند، ولی او را امام زمان نمی دانند.

الجمیری در ارائه ویژگی های حکومت حاکم عصر(عج) گفت: یکی از ویژگی های حکومت امام زمان(عج) این است که قانون اساسی در حکومت امام زمان(عج) این است. قرآن کریم در آن زمان قرآن کامل بود و قضاوت به تأخیر نمی افتد که پیامبر عدالت و امنیت را در سراسر جهان گسترش داد و در این زمینه پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمودند. : «روز ظهور مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) یکی از بزرگواران شما را می خواند؛ امروز روز آزادی و عدالت است.

وی با بیان اینکه رسول اکرم وحدت انسان را به معنای صحیح اعمال می کند، پس دنیا در آن زمان خانه می شود و رسول اکرم مانند پدر خوب آن خانه می شود، گفت: در عصر امام مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) بر او باد). علم و دانش کامل است چنان که از امام جعفر صادق علیه السلام نقل شده است: علم ۲۷ حرف دارد و تا زمان مهدی بیش از دو حرف را کشف نکرد، ولی حضرت تمام آن ۲۷ حرف را نازل فرمودند. علم و صنعت در خدمت رشد فضایل اخلاقی است و استعمار و برده داری را از بین می برد، چنان که رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم نقل شده است: «در زمان مهدی برده داری و استعمار منقرض خواهد شد، همه مردم آزاد خواهند بود، دلهای مردم از حسادت، دروغ و نفرت پاک خواهد شد.

وی ادامه داد: بر اساس روایاتی که در عصر امام زمان (عج) بود، بیماران شفا می یافتند، لذا امام محمد باقر (علیه السلام) در این باره می فرماید: هر که قائم را در هنگام بیماری ببیند. ، شفا می یابد و اگر ضعیف باشد قوی است. همه انسانها ثروتمند و ثروتمند و از نظر اقتصادی یکپارچه می شوند تا دیگر فقیری پیدا نشود و پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمود: تا فرصت دارید ایمان بیاورید زیرا روزی می رسد که خواهید یافت. فقیری که در حکومت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) هر جا رفتی، پس او را باور نکن».

الجمری افزود: بر اساس احادیث و روایات عصر امام مهدی (عج)، زبان جهانی، زبان عربی است که همه آن را می دانند و زمین همه گنجینه های خود را در دسترس رسول خدا قرار می دهد و در آنجا تنها یک دین در دنیا باقی می ماند و همه مردم به این دین که اسلام است روی می آورند و هیچ کس جز در پایان رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) همه علمای دورادور باقی نمی ماند. جاهایی می آیند خدمت حضرت ولی عصر علیه السلام. و او را در هر زمینه ای قویتر از خود می بینند و علم و وجدان باعث می شود اسلام بیاورند.

وی افزود: در عصر امام زمان (عج) حیوانات اهلی می شدند و به کسی آسیب نمی رساندند و از رسول اکرم صلی الله علیه و آله نقل شده است: در عهد مهدی امت شاد می شوند. امام محمد باقر (علیه السلام) می فرمایند: «وقتی امام زمان قیام کند، دست رحمت و عنایت حق بر همه بشریت گذاشته می شود، ذهن ها متمرکز و قوی می شوند و بر اندیشه ها و مشورت ها مسلط می شوند. ” امام زمان نیز طرح ها و برنامه های دیگری را که برای یک جامعه آرمانی اسلامی لازم است اجرا خواهد کرد.

انتهای پیام