قصه گویی دنیای مشترک و گفتگوی بین همه انسان هاست


محمدرضا آخوندی، مسئول فرهنگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان یزدبه گزارش ایکنا از یزد، محمدرضا آخوندی، معاون کانون فرهنگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان یزد در مراسم افتتاحیه مرحله منطقه ای بیست و چهارمین جشنواره بین المللی قصه گویی گفت: یکی از حقوق اولیه کودکان قصه گفتن است و با طرح این سوال در این عصر و زمانه گفت: شاید اغراق نباشد اگر بگوییم آینده جهان با قصه گویی رقم خواهد خورد.

آخوندی ادامه داد: به راستی که دنیای بدون داستان، دنیای بی‌رحمی غیرقابل تحملی است و همین داستان است که دنیای خشن امروز را قابل تحمل می‌کند. دور شدن از داستان ها دور شدن از چیزی است که هستید. گمنامی و احساس بی ریشه ای بیماری جدی نسل امروز است و درمان این بیماری قصه و قصه گویی است.

وی با اشاره به اینکه قصه ها حدود هویت یک کشور است، یادآور شد: قصه ها سند و شناسنامه یک ملت است. امروز متأسفانه فرزندان ما از گذشته خود دور شده اند و قصه گویی نوعی تولید ارزش و سرمایه ملی جامعه است. در طول تاریخ، این داستان و داستان سرایی بوده که آینده بشریت را رقم زده است.

داور بیست و چهارمین جشنواره بین المللی قصه گویی با بیان اینکه قصه مرز ناپیدای یک کشور است، گفت: قصه گویی دنیای مشترک و گفت و گوی همه انسان هاست و باید این زبان را ترویج کنیم.

وی بیان کرد: ما به عنوان قصه گو و دوستدار قصه نقش بسزایی در حفظ قداست جامعه داریم. اگر جامعه امروزی هویت ندارد به این دلیل است که ذهن جامعه خالی از داستان است. خوب است والدین و معلمان برای بچه ها قصه بگویند.

انتهای پیام