متابولیسم بالا چیست و چگونه به دست می آید؟

مجله تغذیه ، سلامتی و سبک زندگی با دکتر دقوقی


هر فرآیند شیمیایی در بدن شما هضم نامیده می شود. هرچه سوخت و ساز بدن شما سریعتر باشد ، به انرژی بیشتری نیاز خواهید داشت. یکی از دلایلی که باعث می شود افرادی که با وجود خوردن زیاد غلاف ندارند ، غذای بیشتری را در بدن خود می سوزانند ، در حالی که دیگران ممکن است با خوردن عصا میزان غلاف را افزایش دهند.

میزان متابولیسم معمولاً به عنوان نرخ متابولیک شناخته می شود و شامل تعداد کالری هایی است که در یک زمان معین می سوزانید. به آن سوزاندن انرژی نیز می گویند. متابولیسم را می توان به چند نوع تقسیم کرد:

  • میزان متابولیسم پایه (BMR): در این حالت ، انرژی در طول خواب یا استراحت عمیق مصرف می شود. حداقل میزان سوخت مورد نیاز برای گرم نگه داشتن ریه ها پمپاژ قلب ، کار اندام ها و بدن است.
  • میزان هضم باقیمانده (RMR): برای زنده نگه داشتن بدن و عملکرد مناسب در حالت استراحت ، حداقل میزان هضم مورد نیاز است. به طور متوسط ​​50 تا 75 درصد از انرژی مصرفی و مصرفی به این طریق سوزانده می شود.
  • اثر حرارتی غذا (TEF): این مقدار کالری است که بدن هنگام هضم می سوزاند. TEF معمولاً حدود 10 of از کل مصرف انرژی را تشکیل می دهد.
  • اثرات حرارتی ورزش (TEE): انرژی مصرفی در حین ورزش
  • ترموژنز غیر ورزشی (NEAT): تعداد کالری مورد نیاز برای انجام فعالیتهای روزانه غیر از ورزش. این کالری دریافتی شامل حرکات آسان ، حالت بدن ، ایستادن و راه رفتن در اطراف است.

عواملی وجود دارد که بر متابولیسم شما تأثیر می گذارد:

سن

متابولیسم بدن ما با افزایش سن کاهش می یابد. این امر منجر به افزایش مقدار غلاف در سالمندی و کاهش توده عضلانی می شود.

رابطه ی جنسی

متابولیسم بر اساس جنسیت متفاوت است. مردان دارای توده عضلانی بیشتری هستند و بنابراین متابولیسم آنها بیشتر از زنان است. سن و جنسیت عواملی در متابولیسم شما هستند که ممکن است نتوانید آنها را کنترل کنید. با این حال ، تعدادی از عوامل دیگر وجود دارد که می توانند برای حفظ سلامت شما کنترل شوند.

ادامه مطلب را بخوانید تا دریابید چه عواملی را می توانید برای بهبود متابولیسم خود و در نتیجه حفظ استحکام و تناسب اندام خود کنترل کنید.

ورزش ها

جای تعجب نیست که ورزش می تواند به شما در داشتن یک زندگی سالم کمک کند. متابولیسم ما در حین ورزش منظم افزایش می یابد و سپس بالا می ماند. این کار بدن شما را سالم تر از بدن افرادی که ورزش نمی کنند ، می کند. در افراد مسن ، ورزش می تواند متابولیسم بدن را در سطح سالم نگه دارد. بنابراین ، ورزش کلید حفظ سلامتی و بهبود هضم است.

همچنین بخوانید: نحوه کنترل متابولیسم بدن برای کاهش غلاف

چرا میزان هضم در افراد مختلف متفاوت است؟

متابولیسم در افراد مختلف متفاوت است. به عبارت دیگر ، یک نفر می تواند سریعتر از دیگران غذا را بسوزاند. اگرچه ممکن است ژنتیک در ایجاد این تفاوت ها نقش داشته باشد ، اما دانشمندان در مورد میزان تأثیر ژن ها بر هضم ، افزایش وزن و چاقی توافق ندارند.

جالب اینجاست که اکثر تحقیقات نشان می دهد افراد چاق نسبت به افرادی که غلاف معمولی دارند میزان هضم و میزان استراحت کلی آنها بیشتر است. محققان می گویند این تا حدی به این دلیل است که افراد چاق ماهیچه های بیشتری دارند و می توانند غلاف خود را حمایت کنند.

اما یک چیز کاملاً واضح است ؛ متابولیسم افراد مختلف یکسان نیست. این تغییرات تقریبا همیشه به دلیل سن ، محیط و رفتار است. با این حال ، تحقیقات بیشتری برای تعیین نقش واقعی ژنتیک مورد نیاز است.

حالت گرسنگی چیست؟

سازگاری متابولیک ، که به آن سازگاری با گرما یا “گرسنگی” نیز گفته می شود ، ممکن است در چاقی نقش داشته باشد. در واقع ، واکنش بدن شما به کمبود کالری شرایط گرسنگی است. هنگامی که غذای کافی دریافت نمی کنید ، بدن شما سعی می کند این کمبود انرژی را با کاهش متابولیسم و ​​کالری دریافتی شما جبران کند.

میزان هضم غذا به دلیل کمبود کالری کاهش می یابد و کم آبی بدن بین افراد بسیار متفاوت است. در برخی افراد ، به ویژه افراد چاق ، سرعت هضم غذا کند می شود. هرچه سرعت کندتر باشد ، احتمال از دست دادن غلاف با گرسنگی بیشتر می شود.

ژنتیک ممکن است در گرسنگی نقش داشته باشد ، اما تلاش های گذشته برای کاهش میزان ملین ها یا ورزش نیز می تواند نقش داشته باشد.

آیا می توانید هضم غذا را تسریع کرده و غلاف را کاهش دهید؟

از دست دادن غلاف ها با خستگی و خستگی مداوم همراه است. روشهای کاهشی وجود دارد که سرعت هضم را افزایش می دهد. در اینجا چند پیشنهاد وجود دارد.

صبحانه بخورید که متابولیسم شما را افزایش می دهد

بحثی در مورد این نظریه وجود دارد که راز کاهش غلاف در خوردن صبحانه مانند یک پادشاه ، ناهار مانند یک شاهزاده و خوردن شام مانند یک فقیر است. اما ما می توانیم مانند یک پادشاه صبحانه ، ناهار و شام بخوریم.

نیازی نیست نگران میزان خوردن غذا باشید ، بلکه بر نوع غذایی که در بشقاب صبحانه خود قرار می دهید تمرکز کنید ، که واقعاً بر متابولیسم شما تأثیر می گذارد. تحقیقات نشان می دهد که رژیم غذایی پر پروتئین و کم قند باید برای صبحانه مصرف شود. صبحانه مقداری پروتئین مانند مرغ یا تخم مرغ بخورید.

همچنین بخوانید: نقش غذا در متابولیسم بدن

ورزش هوازی

وقتی تمرینات هوازی ساده انجام می دهید (به استثنای تمرینات متناوب طولانی مدت) ، متابولیسم انرژی شما فقط افزایش می یابد. اما تمرینات تناوبی با شدت بالا و تمرینات قدرتی می توانند بدن شما را تا ساعت ها بعد از ورزش سوزانده و چربی بیشتری نسبت به حالت عادی بسوزانند.

اما مشکل اینجاست که ممکن است بخواهید به جای دویدن روی تردمیل راه بروید. برای سرعت بخشیدن به متابولیسم در این شرایط ، می توانید تردمیل را به طور متناوب انجام دهید (حرکت و بالا رفتن از تردمیل ، مانند بالا یا پایین رفتن از یک تپه).

چای سبز بنوشید

چای سبز فرآوری شده حاوی کافئین و اپی گالوکاتچین است. این ماده متابولیسم بدن را تسریع می کند. صبحانه نصف فنجان و بعد از ظهر چای سبز بنوشید. البته به خاطر داشته باشید که مصرف زیاد چای سبز می تواند عوارض جانبی نیز داشته باشد.

همچنین بخوانید: کدام چای برای سلامتی بهتر است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *