متخصص تغذیه اصفهان همچنین بوی بد دهان را با غذا درمان می کند

متخصص تغذیه اصفهان همچنین بوی بد دهان را با غذا درمان می کند


بوی بد دهان را با غذا از بین ببرید

به یاد داشته باشید که تنفس ناشی از غذاهای خاص با خوردن غذاهای دیگر برطرف می شود. با ما در این قسمت از دکتر همراه باشید. رضا اطمینانانی ، متخصص تغذیه در اصفهان ، در مورد علل این مشکل بیشتر صحبت کرده و بوی بد دهان را با غذا از بین می برد.

علت اصلی بوی بد دهان

عوامل زیادی می توانند باعث بوی بد دهان شوند. پلاک باکتریایی در دهان و مصرف برخی غذاها شایع ترین علل این مشکل هستند:

پیازهایی مانند جعفری ، نعناع ، میخک ، رازیانه ، بابونه ، رزماری ، مریم گلی و حتی هل بوی بد غذا را از بین می برد.

بشقاب دندان

دهان ناحیه ای از بدن است که میکروب ها بزرگ و متفاوت هستند. این پلاک لایه ای از پوشش باکتریایی روی دهان است. عدم مراقبت از دندان ها ، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن و همچنین خوردن غذاها و نوشیدنی های شیرین می تواند باعث عفونت های باکتریایی شود. این پدها روی دندان ها می نشیند و بسیار چسبناک هستند. با مسواک زدن صحیح و استفاده از جارو می توانید از تشکیل پلاک جلوگیری کنید. متأسفانه ، اگر تعادل باکتری ها در دهان نامطلوب باشد ، پلاک دندانی می تواند زنجیره کوتاه ، قطر یا اسیدهای چرب ایجاد کند که می تواند باعث بوی بد دهان شود.
غذاهای خاصی مصرف کنید

چندین ماده غذایی وجود دارد که باعث بوی بد دهان می شوند که در زیر به آنها اشاره می شود:

سیر و پیاز

سیر و پیاز سرشار از ترکیبات گوگردی هستند و می توانند باعث بوی بد دهان در دهان و بعداً شوند ، وقتی جذب و از طریق ریه ها دفع شوند.

محصولات لبنی

بسیاری از باکتری های موجود در دهان می توانند اسیدهای آمینه موجود در محصولات لبنی را تخمیر کرده و بقایایی به نام کاداورین یا پوترسیدین تولید کنند. در نتیجه بوی بد ایجاد می شود.

کنسرو ماهی

بوی ماهی پوسیده چیزی نیست که نادیده گرفته شود. در طول کنسرو ماهی ، این غذا به تجزیه ادامه می دهد و “آمین های بیولوژیکی” تولید می کند که در تولید بوی بدن نقش دارند.

کربوهیدرات هایی که سریع تخمیر می شوند

این کربوهیدرات ها حاوی نوعی مولکول کربوهیدرات هستند که به راحتی توسط باکتری های طبیعی در دهان و روده تخمیر می شوند و باعث ایجاد گاز ، نفخ ، مشکلات روده و البته بوی بد دهان می شوند.

دخانیات و مشروبات الکلی

مصرف مشروبات الکلی شدت بوی بد دهان را افزایش می دهد زیرا اتانول یکی از عوامل کم آبی بدن است ، یعنی بدن را کم آب کرده و همچنین باعث ایجاد آبسه های باکتریایی می شود. سیگار کشیدن نیز نقش دارد و اثرات الکل را تشدید می کند.

چکار باید بکنیم؟

برای از بین بردن بوی بد دهان با غذا ، باید از خوردن برخی از غذاهایی که در زیر به آنها اشاره شد اجتناب کنید. البته باید به خاطر داشته باشید که نیازی به حذف این غذاها از رژیم غذایی خود ندارید. اما کاهش مصرف آنها در جلوگیری از بوی بد دهان مثر خواهد بود.
با تغذیه مناسب با بوی بد دهان مقابله کنید

گاهی اوقات برای از بین بردن بوی بد دهان ، تغییر عادات غذایی و افزایش مصرف آب کافی است. با این حال ، نباید فراموش کنید که بهداشت دهان و دندان و مراجعه به پزشک نیز ضروری است. به یاد داشته باشید که نوشیدن مقدار زیادی آب بسیار مفید است و همچنین برای بدن مفید است.

ابتدا علت را پیدا کنید

اولین قدم برای مقابله با بوی بد دهان شروع درمان علت است. این مشکل ممکن است تنها با خوردن غذاهایی مانند سیر و پیاز ایجاد شود که با اجتناب از مشکل شما می توانید این مشکل را برطرف کنید. این مشکل ممکن است به دلیل عدم مصرف کافی آب باشد. در نتیجه می توانید با نوشیدن آب بیشتر از شر خشکی دهان و بوی بد دهان خلاص شوید. گاهی اوقات این مشکل ناشی از مشکل دندان یا لثه است. بنابراین ، ابتدا باید علت مشکل را پیدا کنید.

از مصرف الکل و دخانیات خودداری کنید

همانطور که گفته شد ، سیگار کشیدن و الکل علائم تنگی نفس را بدتر می کنند. اگر سیگاری هستید ، باید عادت نه تنها از بین بردن بوی بد دهان ، بلکه جدی گرفتن آن را نیز ترک کنید.

بیش از 3 وعده غذا در روز نخورید

هرچه غذا بیشتر باشد ، تعادل pH در دهان بیشتر مختل می شود. در نتیجه زمان بیشتری صرف تغذیه از باکتری ها می شود و احتمال تجمع بقایای غذا روی دندان ها و گوشه های دهان افزایش می یابد. علاوه بر این ، اکثر تنقلات برای باکتری های دهان شیرین و البته خوشمزه هستند. بنابراین ، توصیه می شود از عادت خوردن آب نبات به طور مداوم در دهان خودداری کنید.

دهان خود را تمیز نگه دارید و دهان خود را با روغن نارگیل بشویید

نتایج برخی از مطالعات نشان می دهد که مسواک زدن برای حس بویایی شما مهم است. همچنین ، توصیه می شود هر روز بعد از مسواک زدن دندان های خود را با روغن نارگیل مسواک کنید. روغن نارگیل سرشار از اسید لوریک است. این ترکیب برای بسیاری از عوامل بیماری زای دهان به خوبی عمل می کند. برای این کار ، پس از مسواک زدن دندان ها ، دهان خود را با یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل به مدت 5 تا 10 دقیقه بشویید و دهان خود را بشویید. حتی اگر صبور باشید ، می توانید این روغن را حدود 20 دقیقه در دهان خود قرار دهید و در نهایت آن را تف کنید.
به دنبال سبزیجات باشید

پیازهایی مانند جعفری ، نعناع ، میخک ، رازیانه ، بابونه ، رزماری ، مریم گلی و حتی هل بوی بد غذا را از بین می برد.

مکمل هایی برای مقابله با تنگی نفس

زینک: نتایج چندین مطالعه نشان داده است که مکمل روی ترکیبات سولفات را به گازهای بی بو تبدیل می کند.

پروبیوتیک ها: به طور کلی ، استرپتوکوکوس سالیواریوس باید در دهان یک فرد سالم وجود داشته باشد. با این حال ، در افرادی که از بوی بد دهان رنج می برند ، سطح این باکتری پایین است و حتی برخی افراد این باکتری را ندارند. به همین دلیل ، پروبیوتیک ها در از بین بردن و کاهش بوی بد دهان مثر هستند.


دکتر رضا اطمینانانی می تواند با تسلط بر روشهای تغذیه ای اساسی و تعداد و سبک عادات غذایی ، نقش مهمی در دستیابی به سلامت جسمی و روحی ایفا کند.

برای مشاهده صفحه اینستاگرام دکتر کلیک کنید. رضا اطمینانانی ، متخصص تغذیه و رژیم درمانی در اصفهان.


مطالب پیشنهادی:

غذاهای خطرناک سیگار کشیدن

اهمیت غذاهای گرم و سرد

6 راه برای دریافت امگا 3

گوشت بخورید یا نخوریددیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *