مذاکرات رفع تحریم ها در روزهای آینده انجام می شود – پایگاه خبری تحلیلی افق


صبح امروز نشست خبری سخنگوی وزارت امور خارجه در ساختمان این وزارتخانه برگزار شد.

سعید خطیب زاده برای اولین بار درباره سفر آقای امیر عبداللهیان به ترکیه توضیح داد: آقای امیر عبداللهیان در چارچوب یک سفر رسمی دوجانبه که اجلاس سران کشورهای حاشیه دریای خزر است، ساعاتی دیگر به ترکیه می رود.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره این موضوع گفت: «این یکی از موضوعات اصلی در دستگاه سیاست خارجی است. سلاجیه معاون رئیس جمهور به عراق سفر کرد و هیئت هایی به این کشور اعزام شدند. در همین سفر توافقاتی صورت گرفت و مسائل پیگیری شد. البته این موضوع فقط بین ما و عراق نیست. سایر کشورهای منطقه در این مشکل نقش دارند. ما در تلاش هستیم تا این موضوع زیست محیطی را به صورت چند وجهی و با اولویت بالا بررسی کنیم. رئیس جمهور دستور قاطع و قاطع صادر کرد و وزیر امور خارجه جلسات متعددی در این زمینه داشت. در همکاری برخی کشورها رکودی وجود دارد که امیدواریم با رایزنی ها این مشکل برطرف شود.

دستور کار شاهزاده عبداللهیان در سفر به ترکیه

وی در خصوص تشدید حملات ترکیه به سوریه گفت: جنگ هرگز راه حل و عملیات نظامی راه حل صلح نبوده است. جنگ اصلاً به صلح نمی انجامد و صلح قوانین خاص خود را دارد. صلح پایدار و امنیت پایدار باید حاصل شود. در سفر آقای امیر عبداللهیان به ترکیه موضوعات مختلفی از جمله تحولات سوریه و عراق در دستور کار قرار دارد. مطمئنم بعد از این سفر می توان گزارش کامل تری از این سفر داد.

طرف سعودی آماده ادامه مذاکرات در سطح دیپلماتیک است

وی در خصوص سفر نخست وزیر عراق به ایران و مذاکرات انجام شده گفت: سفر الکاظمی به تهران از قبل برنامه ریزی شده بود و این سفر در چارچوب مسائل دوجانبه و تحولات منطقه منطقی است و از جمله موارد مثبت و سازنده است. نقش بغداد در روابط ایران و عربستان در ماه‌های اخیر بحث در مورد مسائل اقتصادی و پروژه‌های معلق یا در حال انجام است. در پی سفر چندی پیش وزیر امور خارجه عراق به ایران به طور مداوم پیگیری می شود.بعد دیگر این سفر نقش وی در عراق در گفتگوهای ایران و عربستان است.پنج دور مذاکرات در بغداد انجام شد و ما از نقش عراق الکاظمی نکاتی را از عربستان به ما ابلاغ کرد، طبق شنیده ها، طرف سعودی آماده پیشبرد مذاکرات در سطح دیپلماتیک و ادامه این مذاکرات در بغداد است و تاریخ آن به زودی تعیین می شود. این در سطح دیپلماتیک رو به جلو است.

سخنگو در خصوص اجرا نشدن پروژه راه آهن شلمچه گفت: آنچه به ما گفته شده این است که برخی از طرف های عراقی مسیر قانونی خود را ادامه دهند. البته جزئیات بیشتر مربوط به طرف عراقی به ما گفته شد. در این زمینه همه کارها را خودمان انجام داده ایم. از طریق آن است که چیزها پشت سر گذاشته می شوند. همه چیز توسط ما انجام شد.

وی درباره سفرهای بن سلمان در منطقه و اظهارات وی توضیح داد: البته ما همواره از مقامات سعودی خواسته ایم که در محافل خصوصی اظهاراتی که علیه آنها گفته می شود، نکنند. ما برخی از این حرف ها را تبلیغ می بینیم. ما الان در موضوع حج به توافق رسیدیم و آنچه دیدیم انجام تعهدات طرف مقابل در قبال زائرانمان است. این برای ما مهمتر است، توافقات انجام شده در ۵ دور و پیامی که آقای الکاظمی داشت رو به جلو است. موضوعات مورد اختلاف باید جایگاه خود را بین ایران و عربستان مورد بحث قرار دهد و فارغ از همه آینه ها، روابط دو کشور می تواند روابط مهمی در جهان اسلام برای دو کشور باشد.

ایالات متحده متعهد شده است که هر چه در توان دارد انجام دهد

خطیب زاده درباره جزئیات ارائه شده توسط بورل به ایران گفت: آقای بورل در تماس هایی که بعد از تحولات چند هفته گذشته به ویژه تصمیم آژانس بین المللی انرژی اتمی داشت، تلاش جدی برای ادامه این مذاکرات داشت. ما از اتحادیه اروپا برای نقش تسهیل کننده اش تشکر می کنیم. در تماس‌های آقای بورل، یکی از مواردی که ایشان درخواست کردند، پیگیری مذاکرات بر اساس بسته پیشنهادی ایران بود. آقای امیر عبداللهیان به ایشان پیشنهاد دادند که به تهران بیایند و پاسخ هایی را که ممکن است آمریکا در آن زمان در تهران می داد، بررسی کند. آقای بورل به ایران آمد و مذاکرات مفصلی انجام شد. یکی از مهمترین مسائل این بود که ایالات متحده متعهد شد به تمام مفاد قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت عمل کند و منافع اقتصادی نهایی ایران را تضمین کند. البته آنها متعهد شدند که به مسائل مورد مناقشه رسیدگی کنند. آقایان امیرعبدالله و بورل نیز یک مصاحبه اختصاصی یک ساعته با دو معاون خود داشتند. همچنین ابعاد مختلف ادامه مذاکرات به تفصیل مورد بحث و بررسی قرار گرفت. این چیزی است که من در کنفرانس مطبوعاتی وزیر با آقای بورل شنیدم. البته در این دیدار موضوعات دیگری نیز مطرح شد.

وی ادامه داد: حتماً هم در محتوا و هم در شکل توافق صورت گرفته است، اما اینکه آیا آمریکا واقعاً بیاید و در عمل نشان دهد که از میراث ترامپ گذشته است و عضویتش را می پذیرد. ، باید صبر کرد و دید. ما متعهد هستیم که این معدود مسائل باقیمانده را در اسرع وقت حل کنیم و امیدواریم پیام های آقای بورل عملی شود.

خطیب زاده درباره حضور بورل و نقش وی در محتوای پرگام گفت: در مذاکرات آتی طی چند روز آینده این کار را انجام خواهیم داد، اولاً بحث ابعاد هسته ای نیست و این ابعاد یک بار خلاصه می شود. و مذاکرات حول محور بخش های مورد مناقشه است که حول راه حل آنها می چرخد.» مجازات ها باقی می ماند. بنابراین نه چیزی به توافقات انجام شده در وین اضافه می شود و نه چیزی کاهش می یابد. آقای بورل در نقش تسهیل کننده است و آنچه بین ما و طرف مقابل می گذرد محتوایی است و امیدواریم این گفتگوها که تاکید می کنم ادامه فرمولی باشد که در وین بود. ; یعنی به صورت غیرمستقیم انجام خواهد شد و فقط بر اساس تفاوت است. آنچه در واشنگتن وجود دارد، در صورت رسیدن به پاسخ، می تواند به سرعت و امیدوارانه برای توافق انجام شود.

در قرارداد تضمین های مختلفی وجود دارد

خطیب زاده در واکنش به حضور پمپئو و پنس در اجلاس منافقین و همچنین ضمانت دولت بایدن مبنی بر عدم خروج از برجام، گفت: درباره افراد و اسامی نامبرده هیچ چیز جدیدی وجود ندارد. این گروه بدنام دارای یک باند بدنام هستند و هر از گاهی با هم ملاقات می کنند و باشگاه بدنام خود را تشکیل می دهند. در حال حاضر، اینها ورشکسته هایی هستند که خود را در چهره مردم می بینند و یکدیگر را ملاقات می کنند. این نیز طبیعی است که نشان دهیم آمریکا و مقاماتش چقدر دروغ می گویند و میزان نفاق آنها در همه عرصه هایی که مدعی هستند، چقدر است. آنها نه به حاکمیت دولت ها اعتقاد دارند و نه به ماهیت تروریستی گروه ها اهمیت می دهند. تنها چیزی که آنها به آن اهمیت می دهند منافع حزبی و شخصی و چند دلار بیشتر برای کمپین های خودشان است. البته ایران همیشه این تخلفات را به درستی دنبال می کند و این جلسات اولین و آخرین بار نیست. کسانی که در تاریخ ثبت می شوند مشهور هستند.

وی ادامه داد: آمریکا نشان داده که چقدر غیرقابل اعتماد است و به تعهدات خود عمل نمی کند. نشان داد که از همه ابزارها برای خالی کردن مفاد قراردادها و عدم اجرای آنها استفاده می کند. آنچه به ما گفته شد برعکس کاری است که آنها انجام دادند. ما با فرض عدم قطعیت، این مذاکرات را محکم و جدی به طرف آمریکایی پیش بردیم، اما بزرگترین ضمانت ملت ما توانایی‌های خودشان است. آن طرف یک بار رفت و دید ما در هیچ منطقه ای یک قدم عقب نمی رویم. او دید که اگر بخواهیم می‌توانیم همه چیز را سریع به حالت اول برگردانیم و می‌توانیم ادامه دهیم. اگر امروز قدم های بیشتری برنمی داریم به این دلیل نیست که نتوانستیم، بلکه به این دلیل است که نخواستیم. اینکه ما بر اساس نیازهای طبیعی خود عمل می کنیم و آن ها هم آن را در عمل دیدند. البته در این قرارداد ضمانت های مختلفی وجود دارد، ما حساس هستیم و باید جمع بندی و نهایی شود.

خطیب زاده درباره دیگر دستاوردهای مذاکرات مجدد برجام و مکان آن گفت: در تعیین محل مذاکرات، مهم ترین نکته آسایش طرف های مختلف و تمایل میزبان است. این یک موضوع کاملاً عادی و لجستیکی است. کاری که ما می خواهیم انجام دهیم دو سه موضوع رفع تحریم هاست و نباید به آن اشاره کنیم. این کار در هر کشوری قابل انجام است.

وی ادامه داد: ما با آقای بورل مسائل دیگری از جمله مسائل کنسولی را در میان گذاشتیم، یعنی همه اتباع ما در برخی کشورهای اتحادیه اروپا به ویژه دیپلمات های ما که به دلیل نقض بدیهی ترین قوانین بین المللی در زندان هستند. ما در مورد مسائل منطقه ای صحبت کردیم، اما باید بدانیم که با یک جلسه این مسائل به نقطه تفاهم نمی رسد و باید اقدامات دیگری را آغاز کرد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: “تا زمانی که همه چیز به توافق نرسد، هیچ چیز نهایی نشده است و ما منتظریم ببینیم آیا می توانیم در هفته های آینده به توافق برسیم.” هر کاری که ایران انجام داده است غیرقابل برگشت است، مشروط بر اینکه طرف مقابل به تعهدات خود عمل کند. اتفاقی که می افتد ادامه وین است. این بدان معناست که معدود مسائلی که باقی مانده و در پایان مذاکرات به بن بست رسیده است، باید حل شود نه با مذاکره. اتفاقی که در یکی از کشورهای خلیج فارس رخ خواهد داد این است که ما به دنبال حل اختلافات بین دو طرف هستیم. آنچه مورد بحث قرار خواهد گرفت، موضوع لغو تحریم ها در وین پس از آخرین دور باقی مانده است و آنچه توافق شده نقض نخواهد شد.

ما همیشه خواستار اتحاد جناح های مختلف در عراق بوده ایم

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره تنش‌های اقلیم کردستان و دولت عراق نیز گفت: این مسائل مربوط به خود عراق است و اقلیم کردستان نشان داده که در سال‌های اخیر به تفاهمات و ادبیات مشترک با دولت عراق رسیده است. “همیشه این جنبه ها را به هم نزدیکتر کنید و امیدوارم تنش ها را کاهش دهید.

ایران درخواست عضویت در برجام را داده است

وی درباره درخواست ایران برای عضویت در برجام گفت: برجام یک معاهده بین المللی یا یک معاهده بین المللی به تنهایی نیست، بلکه مکانیزمی بسیار تکراری است و ابعاد مختلفی دارد، ۳۰ درصد تولید ناخالص جهانی، ۴۰ درصد جمعیت جهان. همه در منطقه بریکس تعریف شده است. جمهوری اسلامی ایران درخواست عضویت در بریکس را ارائه کرد که پس از رایزنی رئیس جمهور چین از رئیس جمهور ایران دعوت و سخنرانی کرد. امیدواریم در آینده ارزش افزوده و ارزش افزوده داشته باشیم. کشورهای بریکس برای ما ارزش افزوده خواهند داشت.

روابط ایران و مصر همیشه در جهان اسلام مهم است

خطیب زاده درباره نشست سری سران برخی کشورها علیه ایران در مصر به وال استریت ژورنال گفت: برخی رسانه ها دوست دارند مطالبی را برای اهداف سیاسی بازنشر کنند. این گزارش چند ماه پیش منتشر شد. من در همان زمان موضع گرفتم. بر همگان واضح است که آمریکا و رژیم جعلی اشغالگر قدس سعی در نهادینه کردن ناامنی در منطقه دارند. جمهوری اسلامی ایران لنگر این منطقه است و قطعاً اجازه نمی دهد کسانی که بزرگترین تخریب ها را انجام داده اند، با به راه انداختن بزرگترین جنگ منطقه به اهداف خود برسند. ایران و مصر دو کشور تاریخ ساز و تمدن ساز در منطقه هستند و روابط آنها همواره در جهان اسلام مهم بوده است. هر گونه تسهیل بین این دو کشور و بهبود روابط ایران و مصر به نفع منطقه، دو ملت و جهان اسلام خواهد بود. ایران از ما برای پیشرفت و بهبود روابط استقبال می کند.

یونان ممنوعیت نفتکش ایرانی را لغو کرد

وی درباره لغو توقیف نفتکش ایرانی توسط یونان گفت: دادگاه یونان در مسیر درست عمل کرد و دزدی دریایی را که در حال انجام بود لغو کرد. وی بازگرداندن نفت مسروقه را رد کرد و امیدواریم این امر اجرایی شود. ما از دولت یونان خواسته ایم و امیدواریم که این اتفاق بیفتد و هر چه زودتر فعال شود. از طرف ما مسیر قانونی را طی می کند و مشکلی ندارد و امیدواریم در آینده توافق خوبی حاصل شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص پروژه عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی در منطقه و گفت و گو درباره ناتو در خاورمیانه گفت: هرکس این ادعا را داشته باشد اصلا منطقه را نمی شناسد. این منطقه نمی تواند حول محور یک رژیم تروریستی، یک رژیم یاغی و علیه آرمان های جهان اسلام بچرخد. کسانی که این مسائل را مطرح می‌کنند به دنبال فروش سلاح‌ها و فرمول‌های دیگر هستند و مطمئناً کارساز نخواهد بود.

وی در خصوص تقسیم بندی دریای خزر توضیح داد: اظهار نظر قطعی وجود ندارد. نشست سران دریای خزر یک نشست معمولی است که هر چهار سال یکبار برگزار می شود و قطعا بیانیه ریاست جمهوری صادر خواهد شد. اما امری روتین تر است و در سال ۱۳۷۱ در حاشیه اجلاس سران سازمان همکاری اقتصادی، جمهوری اسلامی ایران بود که اولین نشست دریای خزر را پیشنهاد و میزبانی کرد.

خطیب زاده در پایان اظهار داشت که این آخرین نشست خبری من خواهد بود چرا که سخنگوی وزارت امور خارجه و آقای کنانی از این پس سخنگوی وزارت امور خارجه خواهد بود.

لینک کوتاه: https://ofoghnews.ir/?p=369466