مرحوم استاد شهیدپور چشمه معارف قرآنی بود


علی علیزاده، قاری جهانی قرآن کریمحجت‌الاسلام محمدرضا شاهدی‌پور از اساتید برجسته آموزش قرآنی کشور، از پیشکسوتان رشته قرائت، لحن و مفاهیم مسابقات بین‌المللی قرآن بود که در سال ۱۳۳۷ به روی جهانیان گشوده شد. عالم بزرگی که آیت الله کلبایجانی به او اعتماد و اعتماد داشت و عمویش نیز خطیب و عالم برجسته ای بود و در نهج البلاغه در زمان خود و وفادار به نهج البلاغه و مفسر آن بود. و برادر این عالم از علمای ارشد فقه.

حجت الاسلام والمسلمین محمدرضا شهیدی پور محقق و استاد علوم و فنون قرائت قرآن در روز یکشنبه ۲۳ مرداد ماه مصادف با ۱۶ محرم الحرام ۱۴۴۳ هجری قمری پس از سال ها بیماری دار فانی را وداع گفت. پیکر وی روز بیست و چهارم مردادماه پس از تشییع و اقامه نماز در حرم بانوی کرامت به خاک سپرده شد.

داوری در مسابقات بین المللی قرآن جمهوری اسلامی ایران در ادوار مختلف و شرکت به عنوان داور در مسابقات سراسری قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه و جامعه المصطفی (علیه السلام) و بسیاری مسابقات برجسته دیگر. ، تخصصی آموزش موضوع قرآن کریم. قرآن برای قاریان جهانی و ممتاز، علاوه بر تألیف آثار فراوان در زمینه قرآن کریم از دیگر خدمات این فرد در حوزه قرآن کریم بود.

از جمله کتاب های تألیف مرحوم شهیدپور می توان به «روش قرائت»، «تجوید آسان»، «روان خوانی و تجوید قرآن»، «منشأ قرائت های هفتگانه»، «شرح وقف و» اشاره کرد. اول» و «قرائت روانشناختی قرآن و تجوید آن».

خدمات قرآنی مرحوم استاد شهیدپور به این مسائل ختم نمی شود چرا که این استاد عزیز با تهیه دستگاه های ضبط تلاوت به ویژه از محفل تلاوت ستارگان جهان اسلام از سال های قبل از انقلاب اسلامی را جمع آوری کرد. رادیو مصر و در این راستا حدود بیست هزار تلاوت ناب از قاریان جمع آوری کرد و مصر و کشورهای دیگر را ضبط کرد.

وی چند سال پیش تمامی محفوظات خود را به صورت رایگان به شورای عالی قرآن کریم و رادیو قرآن ارائه کرد تا تلاوت ها در عین دیجیتالی شدن، اصلاح، ویرایش و حفظ شود. زنده یاد شهیدی پور در همان زمان اعلام کرد که برای ترویج آیات الهی این کار را انجام داده و هرکسی بخواهد این مجموعه عظیم را به صورت رایگان تهیه خواهد کرد.

در همین راستا به بهانه چهلمین روز عابدان قرآن علی علیزاده، قاری جهانی قرآن کریم وی در گفت وگو با ایکنا از قم گفت: مرحوم شهیدپور استاد جامع الشرایط در کار حکم قرآن، تحقیق قرآن، تاریخ قرآن، علوم و معارف بود. قرآن، تلاوت هفت گانه، تلاوت قرآن، وقف و تربیت.

وی افزود: مرحوم شهیدپور نوعی دایره المعارف و کتابخانه قرآنی بود و با بیش از ۵۱ سال حضور فعال در عرصه قرآن و تلاش مستمر در عرصه حفظ و نشر قرآن، صحیح ترین و صحیح ترین نظریه را در قرآن.

یک قاری جهانی گفت: استاد شهیدی پور از پایه گذاران سنت های آموزشی و تبلیغی در زمینه حفظ و قرائت قرآن بود و در گسترش فرهنگ قرآنی در کشور نقش بسزایی داشت و در بحث های علمی خستگی ناپذیر بود.

علیزاده گفت: مرحوم شهدی پور چشمه معارف و اطلاعات قرآنی بود که در مفاهیم قرآنی و ریزه کاری های قرآن سرازیر شد. مرحوم شهیدپور در تمام عمر خود حتی یک ساعت هم از قرآن جدا نشد.

وی بیان کرد: می توان با حمایت فکری از علاقه مندان به حوزه قرآنی، ترویج فعالیت های قرآنی و تشویق و ارتقای چهره های شاخص عرصه قرآنی در مسیر شهید بور گام برداشت. .

علیزاده خاطرنشان کرد: مرحوم شهیدپور با تواضع، علم و دانش قرآنی خود را به ویژه در زمینه وقف و تربیت که در آن سرآمد بوده به شاگردان خود تقدیم می کند و آن را ساده و شیوا بیان می کند.

انتهای پیام